В България да има двукамарен парламент, за да е по-силен взаимният контрол между властите. Това може да стане, след като Велико народно събрание промени правомощията на конституционните органи. Такова лично мнение изказа зам.-шефът на НДСВ и председател на парламентарната комисия по евроинтеграция Даниел Вълчев пред Би Ти Ви.
От десетина дни Вълчев лансира идеята да се свика Велико народно събрание заради влизането ни в ЕС. Той смята, че заради членството ни в съюза е необходимо и да се търси нова формула на баланс между правомощията на властите.
Според Вълчев президентът трябва да продължи да се избира пряко от народа, но правомощията му трябва да бъдат увеличени. "Пряко избираният президент по замисъл би трябвало да има едни малко по-силни правомощия", каза Вълчев. Той отхвърли обвиненията, че лансира тази идея, защото премиерът се готвел да става държавен глава.
Вълчев не отговори на въпроса дали ако има ВНС, ще се получи съвпадане на президентските избори през 2006 г. и на тези за обикновен парламент. "Не е ясно едно Велико народно събрание колко време би работило. Може да няма абсолютно никакво съвпадане с изборите за Обикновено народно събрание", каза той.
Зам.-шефът на НДСВ обясни още, че ако не е ясно според конституцията какво ще бъде правителството по време на ВНС и дали ще бъде отговорно пред него, може да се пита Конституционният съд.
Влъчев отново повтори тезата си, че ролята на референдумите трябва да бъде преосмислена и допитването до народа трябва да намери място в конституцията. "Въпросът трябва да бъде решен на конституционно равнище, за да не може всяко мнозинство да променя тези правила", каза Вълчев.
|
|