:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,223
Активни 768
Страници 28,788
За един ден 1,302,066
МОН готви нова система за прием в гимназия

Изпитите след 7-и клас комплексират учениците

Просветни експерти предлагат входът за елитните училища да е тест по 7 предмета и да е след 8-и клас
Изпитите за прием в езикови гимназии след 7-и клас стресират учениците, а неуспелите се чувстват хора второ качество. Тези изпити от десетилетия се провеждат по един и същ начин - писане на съчинение по литература и решаване на задачи по математика. С всяка изминала година обаче все повече кандидати са принудени да вземат частни уроци, за да попаднат в елитно заведение. Това означава, че или средното училище не дава качествено образование и родителите са принудени да плащат допълнително, или пък корпоративни интереси изкуствено поддържат паралелната система на частните уроци. А може би са верни и двете?





Добре е все пак, че просветното министерство най-сетне назова проблема. Директорката на дирекция "Координация и контрол на средното образование" в МОН Мукаддес Налбант е изготвила подробен и подплатен с аргументи анализ на приемната кампания в елитните гимназии. Докладът не пести критики по едни от най-сериозните въпроси - корупцията, частните уроци, ограничения достъп до образование.

"Изпитите след 7-и клас са най-трудното препятствие, което българите трябва да преодолеят от постъпване в училище до завършване на университет", пише просветната чиновничка. Според нея това подменя целите на образованието - става по-трудно да бъдеш приет, отколкото да завършиш.

Докладът критикува и формата на изпитите. Провеждането на конкурси по два предмета - български език и литература и математика, водело до пренебрегването на всички останали дисциплини. Съсредоточаването върху тях допълнително благоприятствало частните уроци. "Най-търсени са онези учители, които проверяват изпитните работи - с надеждата, че те са наясно с критериите за оценка, а често дори с идеята да разпознаят почерка на своите платени ученици", признава Мукаддес. Като друга порочна практика тя сочи тенденцията деца от София да се класират в слабо търсени училища в провинцията и впоследствие да се прехвърлят в столични. Използването на оценки от свидетелството за 7-и клас като балообразуващи пък създавало възможности за фалшификации от страна на директорите.

"Учениците, неуспели да се класират, преживяват провала си твърде тежко, някои от тях се комплексират, че са "второ качество", пише още в доклада на МОН. 2/3 от неуспелите деца били момчета.

Проблеми пораждало и това, че изпитната кампания е след 7-и клас. В профилираните гимназии интензивното изучаване на чужд език през първата година води до изместването на останалия учебен материал от 8-и в 9-и клас. Затова се предлага кампанията да се премести от 7-и в 8-и клас. Това ще изравни по време кампаниите за гимназиите с тези за техникумите, които приемат след 8-и клас.

Това води и до още едно улеснение. Според проект на стратегия на МОН за средното образование всички ученици ще държат изпити-матури за завършено основно образование. Идеята е резултатите от тях да важат и за прием в елитните училища. Така вместо досегашните изпити по-български език и литература след 7-и клас в специализирана гимназия вече ще се влиза с успеха от изпит по 7 предмета, държан от осмокласниците в цялата страна. Мукаддес Налбант предлага изпитите да са под формата на тест и да са за предметите български език и литература, математика, физика, химия, биология, история и география.

Докладът на МОН предлага още да няма скъсани на приемен изипит - най-ниската оценка да е среден 3. А тестът да се оценява с 8 оценки - седем за всяка група въпроси от отделните предмети и една обща, средноаритметична. Идеята е балообразуването да е гъвкаво, като училищата сами решават върху кой предмет да акцентират, като удвоят оценката по въпросите от дисциплината, в която са профилирани.

Изпитите по повече предмети обаче могат и да стимулират пазара на частни уроци. Докладът на МОН признава тази опасност, но изтъква, че все пак е по-добре учениците да се готвят по 6, а не по 2 предмета. А пък парите за плащане на уроците щели да се разпределят по-равномерно между учителите - не само между тези по български и математика като сега.
6
550
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
09 Март 2004 02:37
Hajde stiga gluposti - vsichki da sa ravni.
Ami tazi svyrshi! Obshtestvoto shte triabva da gradi elit. Dali e mnogo spravedlivo - tova e vypros kojto ne e na dneven red. Kojto e v systoianie da raboti seriozno za 2 izpita v 7 klas i moje da se mobilizira na tezi godini, shte moje i posle da go pravi.
Bez elitni uchilishta niama da ima elit. A toj ni triabva poveche ot vsichko drugo!
Otdelno shte ima i bogatashki elit v chastnite uchilishta, no durjavnite elitni uchilishta sa tezi koito shte napraviat elita, kojto da izdyrpa stranata.

Takiva gliposti moje samo nikoj DPS dyrjavnik s diploma sreden (3.05) da tvori.
09 Март 2004 03:06
Izvinete me za latinicata!...ot dosta vreme cheta tozi vestnik i niama broi, koito ne me sashtisa s pone 1 statia....V tazi dyrjava nikoga niama da svyrshat horata, koito misliat, che syzdavaneto na shum e ravnosilno na vyrshene na rabota (syshtite niama da e losho syshto da polojat izpita po fizika, za da vidiat kakvo v prirodata se naricha "rabota". Ne moga da si predstavia, che shte doide den, v koito shte procheta niakoi vestnik i tam niama da ima nito edna maloumshtina na "vissh" chinovnik....
V mygliavinata na tazi statia moje da se predloji izpiti da se polagat na smyrtnia odyr, za da ne se depresira choveka prez celia si jivot...togava veche se predpolaga da mu e vse taia dali shte mre depresiran ...
Ludi hora! Tova obrazovanie go napraviha na "maimuna" (ne iskam da obijdam jivotnite, zashtoto v tehnia sviat prostotii ne mogat da se nabliudavat...te sa harakterni samo na "razumnite iurodi".
09 Март 2004 09:36
Боже ще умра от смях! Депресирали се? Депресират се родителите в София, защото ги пращат на частни уроци при 3 учители, за да са сигурни, че ще оцелят човека, който ще проверява писмената работа на отрочето им. Толкова е лесно да изкараш 3 по математика, трябва да решиш едно неравенство и едно уравнение и да му намериш х-неизвестното. 3 ти е напълно достатъчна да влезеш някъде и без това местата са по-вече от кандидатите. Е като искат в престижна гимназия, да се понапънат за по-вече, но и там не е проблем за средно интелигентно дете да влезе. Толкова ли е трудно да се назубрят 5 автора по литература, все ще ти се падне нещо познато, пък ако се наложи ще проявиш и малко творчество. Е наистина е по-лесно с тестове, но ние живеем в България и скоро няма да ги въведат на изпитите. Хора вие не гледате ли американски филми, там за медицина са включени въпроси по физика. Ами същите тия кандидати са бъдещи учащи се в САЩ и как се влиза там с SAT, където се включва математика и физика също. Или за България нямате пари, защото образованието е безплатно, пък за Америка и Европа имате. Смешници!
09 Март 2004 10:01
Абсолютна глупост е да се премахне изпита след 7ми клас.
Аз съм завършил една от елитните гимназии в София.
В училището ми до 7ми клас имах успех 6.00 в часовете скучаех, домашните си ги пишех 5мин преди часа, а уроци нямаше нужда да чета у дома. След като имах късмета да влезна в НПМГ, осъзнах, че несъм чак толкова умен.
Нивото в класа ми беше наистина много високо, даже се бях депресирал, че съм по-глупав от останалите. Просто нямах навика да уча. Едва в края на 9ти клас се пооправих и започнах да се справям доста добре.
Бих желал да попитам, щтеше ли да е по-добре да остана още една година в същото начално училище за да не комплексирам съучениците си, повечето от които едвам влезнаха в разни долнопробни техникуми и СПТУта или просто щом навършиха 16години спряха да учат?
Факт е, че нивото в българските начални училища рязко спада след 7ми клас. Което значи, че добрите ученици са отишли в учебни заведения с по-адекватно на техните възможности образование.
09 Март 2004 11:13
Най-вероятно детенце на някое депутатче не иска да учи, та сега ще мислят как да го вкарат без изпит.
В статията така и не предложиха алтернатива на изпитите. Да се приема след 8-ми клас според мен не е добра идея...
09 Март 2004 12:41
Още много има да се балтаят "експертите" от МОН, защото са толкова и екперти. Налбант за 2години и половина си оправи дереджето - взе си жилище(както се разбра с компенсаторки), уреди си децата да учат в елитните училища, мъжа й на добра държавна служба ..... Е сега вече може да се заеме и с простолюдието - то не е необходимо да е много образовано. Друг е въпросът, че този доклад не е писан лично от нея, а от нейните "екперти" и естествено е написан така, че да се хареса на г-н Наков - зам. министъра, който 2 и половина години бърка каша след каша, сменя експерти след експерти, прави гаф след гаф, но е несменяем, защото е кум на висш приближен на царя и също така несменяем и "ценен" кадър, пръв от най-първите панаьотки. Та още доста глупости ще се сътворят от Наковите "експерти". А прав е Smart елетни училища тябва да има, където учениците да придобиват реална представа за нивото на своите възможности, а сега само се лъжат и ученици и родители, и общество, че децата им получават качествено средно образование. Това вече е мит. Между другото в последните 10 години със преобразуването на всички общообразователни и основни училища в "елитни езикови профилирани гимназии", а също и всички СПТУ-та в "елитни техникуми", то вече смея да кажа, че няма елитни училища. Така че човек да се чуди за какво е борбата. Най-напред премахнаха изпитите за техникумите и сега 90 % от професионалните училища обучават ученици за специалности от техникуми, а това е 1 година в повече и значи пари от бюджета. Същото важи и за "елитните профилирани и езикови гимназии" - там също децата се обучават 1 година повече, делят се на профили, профилчета и т.н., а това са пари, пари .... Но ... явно сме богата държава
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД