--------------
Борислав Геронтиев е роден на 12. VIII. 1943 година в с. Градище, Шуменско. Завършил е българска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Работил е като стругар в Завода за товарни автомобили "Мадара", Шумен. Бил е редактор в БНР, главен редактор на в. "Студентска трибуна" и на в. "Пулс", директор на програма "Христо Ботев" в БНР.
От 1995 г. е на работа в Българската национална телевизия като ръководител на направление "Художествени програми", "Фолклор", "Култура". Автор е на повече от 15 книги поезия, проза, есеистика и публицистика.
---------------
- Ти отдавна работиш в БНТ. Как обаче се чувстваш на шефския стол?
- Шефският стол си е едно работно място - като всяко друго работно място. През целия си трудов стаж аз съм имал манталитет на работник. На мен трудовата ми книжка е от Завода за тежки автомобили в Шумен, където бях стругар. Където и да съм, какъвто и да съм, аз се чувствам работник. Даже мога да направя, ако искаш, едно сравнение: тук, на това място, на шефския стол няма голяма разлика от мястото, където съм бил тогава, като младо момче - тоест от струга. И тук хвърчат стружки, които могат да ти извадят очите. И тук може стругът да ти захапе ръката, ако не внимаваш. Така че опасностите и трудностите са едни и същи и там, и тук.
- Това беше хубав образ. Коя част на телевизията най-напред ще прекараш през струга? Кое искаш да ошлайфаш най-напред?
- Проблем номер едно в момента за нас е рекламата. Рекламата в телевизията сега е замразена по много причини. И това, което трябва да направим през тези броени дни, които ни дава законът, е да раздвижим рекламната дейност.
----------
Ние искаме и обществеността, и хората, които се занимават с реклама и рекламна дейност, да разберат, че националната телевизия е независима в рекламната си дейност - тъй като се създаде едно впечатление, че ние сме предоставили на някого изключителните права върху нашата рекламна дейност.
----------
Ние няма да бъдем зависими от никого и ще работим с всички и ще работим по всички начини, по които може да се работи в рекламната дейност - пряко с рекламодателите, с рекламни агенции и ако трябва, и с представители или посредници. Това е първото нещо, което искаме да изшлайфаме.
- Тоест "Видео интернешънъл" ще развива дейност с телевизията?
- Аз по принцип съм човек на отворените врати. И от позицията, на която съм сега, ще поддържам винаги становището, че ние трябва да разговаряме с всички. И всяка ръка, която е протегната към нас, не да я отблъскваме, а да я приемем. На тази маса, на която стоим с теб, имам две писма. Едното го получих току-що, другото го получих вчера. Едното писмо е от Асоциацията на рекламните агенции, които искат среща с нас, за да уточним какво бихме могли да работим. Второто писмо, което дойде току-що, е писмо от "Видео интернешънъл", в което те също искат среща. Тъй като това сега е най-коментираната тема, на теб ще ти кажа за първи път вече много ясно: моето становище е, че ние с "Видео интернешънъл" можем да работим, обаче на основата на един договор, изработен по европейски стандарти.
------------
Сегашният договор с "Видео интернешънъл" не е изработен по европейски стандарти. Той е изработен по някакви други стандарти. По този начин договорът е абсолютно неизгоден за БНТ.
-----------
- Как ще коментираш мнението, че си човек на Кеворк Кеворкян?
- Може би под човек на Кеворкян трябва да разбирам, че Кеворкян ме е назначил. Мисля, че много се демонизира личността на Кеворк Кеворкян - говоря за конкретния случай. Ще ти кажа сега точно: когато правихме чести срещи със СЕМ в началото на февруари, с мен разговаряха членове на СЕМ - че ако се стигне до едно бъдещо прекратяване на договора на Гоцев, вероятно трябва да мислим за човек. Поискаха моето мнение. Аз казах, че за мен би било добре това да е човек от телевизията. Може да не е от УС, но е добре да е от телевизията - тъй като става дума за един преходен период, в който трябва да се работи много напрегнато. А един човек отвън би трябвало да навлиза тепърва в проблемите. Те ме питаха: имаш ли идея за някого? Казах: имам идея, но мисля, че разговорът още не е толкова конкретен. А ти би ли станал, ме попитаха те. И аз отговорих: в краен случай, ако няма друг, мога да стана и аз. По-нататък нещата по едно време затихнаха, после всеки ден се променяха. В деня, в който са обсъждали новите кандидатури, ми се обади проф. Марко Семов. Той каза, че ще издигне моята кандидатура. Той беше един от хората, с който бях водил предварителните разговори. Попита ме съгласен ли съм? Съгласен съм. И всъщност това беше цялата процедура, която се извърши. Сега, тъй като си говорим откровено, Марко Семов е от квотата на президента. Дали той е съгласувал някъде моето назначение и дали въобще може да се товари една такава институция с подобна хипотеза, аз не знам, но той е човекът, който всъщност ме предложи и който е отстоявал моята кандидатура, тъй като е имало и други кандидатури. Това е всичко около моето назначаване. Колкото до Кеворк, ако трябва да кажа, че сме дългогодишни приятели, казвам го. Не само не се отричам от това приятелство, но нямам и изобщо поводи да се отричам. Но не приемам тази формулировка - не защото се отнася до мен. Поначало такива директни намеси - назначете този, а не онзи - мисля, че не само Кеворк не е в състояние да направи. Ще ти кажа нещо: като бяхме млади поети, Кольо Кънчев написа едно стихотворение, гениално според мен: "Оплетени сме в повече конци, отколкото се вижда."
-----------
Един генерален директор на телевизията в днешно време не може да бъде назначен от един човек. Това е абсурдно. Тук има много институции, има много политически сили - явно някаква координация се прави.
-----------
Аз не съм развеждан да разговарям с този и онзи. Примерно, както ме е посочил Марко Семов - да допуснем една такава хипотеза, - че е говорил с президента и президентът е казал: назначавайте го. Според мен не е възможно това. Дори един президент не би могъл да се намеси, да се ангажира така при един такъв избор. А какво остава за едно частно лице все пак, какъвто е Кеворк Кеворкян.
- Последната "Всяка неделя" много разбуни духовете? Ти гледа ли я?
- С Недялко Йорданов ли? Искаш да я коментирам ли? Виж какво - за мен това беше едно нормално, и хубаво, че стана публично - сблъскване между поколенията. Какво лошо каза Мартин например? Каза това, което мисли. Един нахакан млад човек, нормално е младите хора да са такива. Недялко мисля, че също му отговори достойно - в свой стил, в стила на един човек от едно друго поколение. Така че аз не видях в това нищо нередно. Нормално, съвсем нормално беше. На младите хора им прилича да са такива - да задават и неудобни въпроси, да казват и неудобни понякога истини.
- А нормално ли беше водещият да нарече партньора си "посткомунистически запъртък".
- Аз тук говоря за нещата, които станаха между Недялко и между Мартин. А колкото до ... виж сега... Кеворк е такъв човек, той е радикален човек и краен, но от екрана... това вече не бих казал, че е нормално.
- Вече като шеф на телевизията ще водиш ли разговори с Кеворк да коригира подобни неща в предаването си?
- Аз не бих могъл да кажа дали това е тенденция в неговото предаване. Колкото до самия случай, аз не съм се виждал с него оттогава. Но когато се видим, при всички случаи ще му кажа мнението си. Аз също така не бях съгласен - и му го казах, - когато се случи това с Мадлен Алгафари; когато също се получи едно такова спречкване, при което кавалерството му на Кеворк куцаше сериозно. Бих му казал тези неща, но не от позицията си на шеф. Например ще ти кажа, че
--------------
му се обадих веднъж на Кеворк по телефона по повод на неговата атака срещу Иван Костов. Казах му, пак така в приятелски тон, че това не е добре нито за него, нито за предаването му. И той ми каза: абе, знаеш ли, и други хора са ми го казвали, явно ще те послушам.
--------------
Така че дано да...
- Кога беше този разговор, скоро ли беше?
- Било е сигурно преди месец. Една такава размяна на реплики ще я направя, но пак казвам, не като шеф на телевизията.
- Тоест ти самият преценяваш, че атаките му срещу Костов са прекалени?
- Прекалена беше тази канонада срещу Костов в предаването "Всяка неделя". Телевизията да занимава българския народ непрекъснато с Иван Костов, това е прекалено. И мисля, че при Мадлен точно за това се получи спречкването. Кеворк искаше да изкара Костов не само че е правил политически грешки, но нещо и като човек, че не е в ред. Но мисля, че след разговора ни Кеворк поузря. И тези неща наистина поутихнаха.
- Доколкото знам, водиш някакво предаване в телевизия "Планета"? Ще продължиш ли да го водиш и сега?
- Аз не водя предаване в телевизия "Планета". Ако става дума за водене, аз съм участник в едно радиопредаване в радио "Сигнал+". Истината за това предаване, за което ме питаш сега, е такава - аз това предаване съм го измислил и направил, когато тръгваше "Планета". Но то си има автори, има си репортери, които сега го правят. Това е моето отношение с това предаване и тази телевизия.
- Поетите като управленци не се ползват с добра слава в България - особено след случая с Иван Бориславов в БНР. Ти как ще обориш това мнение?
- При Иван се получи много директна политическа намеса. Неговата реакция също беше неточна - да проявява чак такова упорство, че да влиза с полиция в сградата на радиото. Аз имам много сериозен опит в едно - при всичките си работни места като управленец винаги съм се съветвал с някого. Например моят мъдър приятел Тончо Жечев ми е казвал - не е нередно и не е лошо да се приемат предложения да бъдеш на ръководна работа, но трябва да се спазва една мъдра максима
-------------
- от позицията си на ръководител глупакът превръща своите приятели във врагове, а умният човек превръща и враговете си в свои приятели. Когато човек е на такъв пост, главната му задача е да помага, а не да уволнява, да назначава, да върши такива главоломни постъпки.
------------
Поетът Иван Динков, от когото също съм търсил съвет, ми е казвал: приемай, но се пази да не се дамгосаш. Щом помня това, което са ми казали тия мои приятели, вероятно се опитвам и да го спазвам.
|
|