:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,758,678
Активни 380
Страници 15,145
За един ден 1,302,066

На македонците не им е до гласуване

Сашко или Бранко - зависи от Али и Арбен
Че ще има втори кръг на предсрочните президентски избори в Македония, бе известно и преди гласуването. Че двамата албански кандидати ще отпаднат - също. Не бе изненада и че лидерът на управляващия Социалдемократически съюз (СДСМ) Бранко Цървенковски ще спечели най-много гласове. Може би единственото непредвидимо нещо около тези избори бе какъв процент гласоподаватели ще застанат пред урните и дали те ще са повече от половината, за да бъдат признати резултатите.

Опасенията, че заради ниска избирателна активност и Македония може да се хлъзне както съседна Сърбия в безкрайни президентски избори, не бяха много големи, но все пак ги имаше. Резултатите показаха, че не са били съвсем неоснователни - завчера се отзоваха едва 55,42 на сто от имащите право на глас - почти на ръба на провала.

Причините близо половината от избирателите да си останат у дома в почивния делничен ден не бе лошото време. С отказа си да гласуват хората



изразиха отношението си към политиката



не само на сегашното управление, но и към политическата класа като цяло. И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ бяха на власт в постюгославския период на Македония, но нито при едното, нито при другото управление се промени отчайващото икономическо положение на бившата югорепублика. Безработица, приватизация, съчетана с корупция, междуетническо напрежение, прераснало в истинска война през 2001 година - какво ли не се струпа на двумилионна Македония, откакто се раздели с Югославия през 1991 г. Безверието, че нещата могат да се променят, накара мнозина да махнат досадно с ръка и да пропуснат първия кръг. Сега, след като силите в общи линии се разпределиха, по всяка вероятност за втория тур хората ще се активизират и процентът на гласувалите ще е по-голям. Техният вот обаче едва ли ще зависи от платформата, с която излиза единият или другият кандидат. И двамата съперници за мястото на драматично загиналия на 26 февруари Борис Трайковски нямат противоречия по въпроса за Косово, по проблема с конституционното име, по борбата с безработицата или по облекчаването на визовия режим. Страничен наблюдател би останал с усещането, че Сашко и Бранко са в един отбор. В двете седмици до втория кръг от изборите обаче



двамата ще продължат да забавляват избирателите,



като заемат още по-нападателна позиция един към друг. Кедев няма да спре да навира в очите на хората досегашните неуспехи на социалдемократическото правителство, Цървенковски - политическата неопитност на своя опонент.

Може би по-интересна бе борбата преди първия кръг. Сили премериха не само СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, но и двете основни албански партии - ДСИ и ДПА. В този смисъл изборите приличаха по-скоро на парламентарни, а не на президентски.

Кандидатите на албанските партии влязоха в надпревара с ясното съзнание, че на този етап нямат никакви шансове да седнат в президентското кресло. Те бяха играчи от второстепенно значение. В действителност сили премериха не Зиди Джелили и Гзим Острени, а Арбен Джафери и Али Ахмети, спорът между които е доколко се прилага Охридското споразумение от 13 август 2001 г.

Лидерът на ДПА предупреди, че ако албанската общност не получи равноправен статут със славомакедонското население,



ще се наложи подялба на Македония



На конференция на своята партия в Гостивар през март Джафери каза, че "ще участваме в президентските избори, за да поставим началото на една голяма дискусия във връзка с искането на албанците, която включва равноправие на всички нива в обществото и разпределение на властта". Ако това искане не бъде взето под внимание, естествено е да се появят тенденции за подялба на Македония, каза Джафери, според когото Охридското споразумение не се прилага.

Сега успехът на единия или другия кандидат за президентския пост ще зависи не толкова от обещанията, които раздават щедро по митингите, а от това как ще се спазарят с албанците. От 1991 г. насам всички избори - и президентски, и парламентарни, са били печелени с подкрепата на една или друга албанска партия. Няма никакво съмнение, че и сега ще бъде така.

Като се има предвид, че кандидатът на Демократичния съюз за интеграция (ДСИ) Гзим Острени получи 14,27 на сто, а кандидатът на Демократичната партия на албанците (ДПА) Зиди Джелили - 8,31 на сто от гласовете, може да се направи прогнозата, че победителят ще бъде Бранко Цървенковски. Защото ДСИ на бившия политически лидер на Армията за национално освобождение Али Ахмети е част от сегашната правителствена коалиция в Скопие и е логично да подкрепи премиера Цървенковски. ДПА на Арбен Джафери пък играе с ВМРО-ДПМНЕ, така че по всяка вероятност Сашко Кедев ще продължи практиката си на кардиолог.
11
703
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
16 Април 2004 03:08
А с най-голяма сигурност СЕГА са изпуснали най-важното - гласували са само 55% от имащите право на глас и ако на 2-я краг гласуват по-мало от 50% изборите ще са недействителни.
16 Април 2004 09:11
Ех, ако в България я въведат тази граница...
16 Април 2004 09:58
Абе гласуват Македончиња, ама напоследък с краката си, не с ръцете.
16 Април 2004 11:03
Техните ДПС-та по-калпави и от нашето...
16 Април 2004 12:31
Поредният посредствен и повърхностен "анализ" на Кулински по темата Македония
-
А иначе резултатите на Сашко са по-скоро приятна изненада.
-
Amilcar, и ДПА, и ДУИ немат нищо общо с нашето ДПС, вервай ми!
16 Април 2004 12:40
Forza, ако не ме лъже паметта, преди време беше споменал, че Сашко е известен гръкоманин! Тъй като нищо не знаех, и не знам за него, тази информация малце ме десезира от ставащото тези дни в БЮРМ. Дай някакво инфо!
16 Април 2004 14:29
Swans, това за гъркоманщината продължава да е в сила, само че с уточнението, че не става въпрос за "известен гъркоманин", а "известен като гъркоманин", като инфото ми се крепи на устни сведения оттам. По този повод обаче и аз се "десезирах" до голяма степен Иначе обаче няма как да не отбележа, че смазващата победа на Бране не се състоя, която все пак е малък повод за радост. Можеш да видиш, ако още не си, и това: Натиснете тук
16 Април 2004 14:50
Мерсаж! Този сайт го гледах сряда вечерта, дори пуснах в "Македония", в "горната" политика няколко карикатурки


И все пак съм резервиран. Спомням си каква радост беше, когато Люпчо спечели изборите преди години. Този спомен охлажда всякакви емоции.
16 Април 2004 14:59
Не само в Македония, но и в Европа, в това число и България изборите зависят от Али, Хасан, Мохамед, Ибрахим, Доган и подобните.
Това е трагедията на Европа, умело криена до сега, особено от двете /френско и немско/ Шимпанзета – превърнали се в мазни ибрикчии, и за някой друг процент продали народите си. Ами у нас – ибрикчиите – червени, сини и жълти се бият за честа да подадат пешкира след щателно излизване и изплакване г*** на Сокола.
16 Април 2004 15:22
Посредствен човек, посредствен "анализ" ...
16 Април 2004 17:40
Само да отбележа, че Люпчо беше първият, който си върна "б"-то и стана официално Любчо Да, той наистина уби много от детското и в мен. Голема фурнаджийска лопата излезе... Мегьу тоа, така и не стана ясно кого точно подкрепи той сега - хем уж застана зад Кедев (чиято кандидатура беше най-твърдо отстоявана от новото ръководство начело с Н. Груевски), хем все подскокоросваше и онова хахо "брат Любе"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД