:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,989
Активни 579
Страници 13,554
За един ден 1,302,066
Пазар

Българинът купува все повече автомобили

Вносители заплашват, че ще съдят държавата в Страсбург, ако въведе ограничителни мерки за внос на стари коли
Снимка: Емил Иванов
Неотдавна автотърговци заплашиха, че цените на употребяваните автомобили и измамите при внос рязко ще се увеличат. Като причина за задаващия се хаос на пазара те изтъкнаха приетото от правителството постановление, с което бе вдигната митническата облагаема стойност. Само за няколко дни возилата на старо поскъпнаха с близо 1000 лв.
"Вече ще внасяме масово коли с дефекти или с инвалидни номера, за които не се плаща мито", заплашиха търговци на автоборсата в "Горубляне". Освен чисто медийния ефект, който постигнаха, заплахите накараха много българи да се отправят към автокъщи и борси, за да си купят кола на достъпна цена. А последното със сигурност е спомогнало поне малко за увеличение на цените.
Според вносители на нови автомобили протестите на търговци срещу мерките на правителството за ограничаване на вноса на коли втора ръка, целят единствено раздвижване на пазара. "Последните месеци имаше много голям внос и колите трябваше бързо да се продадат, за да няма застой на пазара", коментират дилъри. Те са на мнение, че мерките за ограничаване на вноса на стари коли

не целят да облагодетелстват търговците на нови возила

"Потребителите на стари и нови коли са напълно различни, това са два различни пазара", коментира за в. "Сега" шефът на Съюза на вносителите на автомобили Стефан Хаджиниколов. Според него клиентите купуват нови автомобили, за да развиват бизнеса си. Дилъри обясняват, че тези, които си взимат нов автомобил, никога няма да изберат употребяван.
Какво сочи статистиката? Само за първите два месеца на годината продажбите на нови коли са се повишили с 29,5% спрямо същия период на 2003 г. До 1 март дилърите са успели да пласират на пазара 2 896 нови автомобила, което е с 659 коли повече от миналата година. А става въпрос само за първите няколко месеца от годината, т.е. за зимата, когато този пазар по принцип е в застой.
Очаква се през тази година да бъдат продадени поне 21 000 нови автомобила. Това е с 4 000 повече от предходната година, което си е своеобразен рекорд.
Но тенденцията е същата и при вноса на стари коли, даже там е лавинообразна. След като обявиха, че вдигнатата митническа облагаема стойност ще се отрази върху цените, търговците започнаха да продават по 50 коли дневно само от една автоборса. Търговците категорично заявиха, че вносът на стари коли няма да намалява.
"Поскъпването на автомобилите е спекулативно. Вдигането на митата още не предполага увеличаване на цените", обясни за "Сега" председателят на Асоциацията на вносителите на автомобили Анастас Тодоров. Организацията беше създадена с цел да обедини регистрираните вносители на коли втора ръка и да защитава техните интереси. Според Тодоров

цените се вдигат от нерегистрираните вносители,


които целят да се облагодетелстват от създалото се положение. Той е категоричен, че с въвеждането на такива мерки не може да се стимулира покупката на нови автомобили и да се ограничи вносът на стари. Просто разликата в цените между единия и другия продукт е толкова голяма, че повечето българи въобще и не мислят да купуват друга кола освен употребявана.
"Евтината кола не е добра за българина, но скъпата е направо непосилна", коментира Тодоров. В момента хората масово избирали автомобили между 4 000 и 7 000 лв. Средната възраст на предпочитаните автомобили е между 6 и 8 години.
"Твърдението, че се купуват най-много автомобилите, които струват по 2 000 - 3000 лв. е невярно", твърди шефът на асоциацията. Освен в покупателните възможности разликата между потребителите на пазара на автомобили е и в предпочитаните марки, сочат статистиките. Лидер в продажбите на нови коли е "Пежо". Само за първите два месеца са продадени 420 автомобила. На второ място са моделите на "Форд" с 350 возила. Почитателите на японската марка "Тойота" са закупили 329 автомобила.
От возилата втора употреба пък най-много се купуват марките "Опел", "Ауди", Фолксваген" и "Форд", сочат наблюдения на вносители. Търговци обясняват избора на тези коли с тяхната устойчивост и прилична цена. Моделът на "Фолксваген" "Голф 2" например си е създал ореол на издръжлива и неповреждаща се кола и дори екземпляри, произведени през 1987-1999 година рядко се продават под 2500 и дори 3000 лв.
Според дилърите

търсенето на тези модели няма как да намалее,

дори цената на возилата да се покачи. А докато има търсене, все ще се намери кой и как да внесе такива автомобили.
Точни цифри обаче няма. В момента липсва статистика колко коли втора ръка са влезли у нас след като правителството обяви, че започва да въвежда мерки за подобряване на автопарка в страната. "Действително в момента е пълен хаос", признава Тодоров. Като първа мярка за регулация на пазара вносители предлагат да се въведат дилърски номера за регистрираните търговци на возила втора ръка. За да се ползват с тази преференция, търговците е задължително да членуват в асоциацията. Вносът на коли с търговски или дилърски номера предвижда автомобилите на една фирма да се регистрират с един номер. В момента всяко возило идва с отделен номер и за него се плаща регистрационна такса от 29 лв. Ако колата не се продаде в 14 дневен срок, возилото се пререгистрира. Дилърските номера ще важат в срок от една година, обясняват специалисти. Предвижда се полицията да разполага с всички данни на фирмите-вносители. Освен това за тези фирми ще има и отделно гише за регистрация. "Това ще ограничи корупцията и ще направи вноса много по-прозрачен", категоричен е Тодоров. Той смята, че правителството не бива да ограничава вноса на стари коли, а да увеличи последващия контрол.
От асоциацията настояват и

да се намалят данъците за вносители, които
продават по-нови употребявани возила

Според експерти трябва да се въведе ограничителен режим за движение на 20-годишните автомобили по магистралите. Тези, които не отговарят на изискванията да бъдат бракувани, категорични са от асоциацията. Според тяхна статистика една "Лада" струва около 200 лв., а един "Москвич" около 100 лв. и нямало да е проблем хората да се разделят с такива коли.
"Могат да се въведат по-високи еко-такси за вносители, които искат да регистрират коли без катализаторни системи за вредни газове", обяснява Тодоров. Според него спирането на соцавтомобилите трябва да става постепенно. Вносителите трябва да отговорят на изискванията на Европейския съюз, но това не бива да става за сметка на хората, които нямат възможност да си купуват коли, произведени след 2000 г. В директива 2000/53/ЕС на Европейския съюз са формулирани мерки, които трябва да ограничат използването на замърсяващи околната среда автомобили. Според изискванията българинът трябва да кара коли с минимално съдържание на опасни вещества.
Според европейски експерти хаосът в родния автопарк се задълбочава и от липсваща процедура за типово одобрение на превозните средства, които се пускат на пазара. На практика не можем да влезем в Европейския съюз, докато в страната ни може да се внесе всяка трошка. У нас няма и нито един въведен стандарт Евро 1,2,3 или 4. Дилъри обясняват, че стандартите на практика показват с какви допълнителни екстри разполага всяка кола. Най-ниският стандарт Евро 1 показва, че автомобилът има задължително хидравлика, а Евро 3 е сертификат за коли, произведени след 1998 г., а в някои европейски страни - и след 2000 г., обясняват специалисти.
Въвеждането на задължителните сертификати е сред мерките, залегнали в националната стратегия за постигане на целите от европейската директива. Във връзка с това вносителите предлагат да се въведат диференцирани пътни такси в полза на по-новите автомобили. Според експерти от асоциацията това ще даде възможност на потребителите да решат с колко "екстри" искат да бъде возилото им и ще стимулира вносът на по-добри коли.
"Въвеждането на ограничителни мерки и подобряване на състоянието на автопарка трябва да има, но не за сметка на потребителите", категорични са от асоциацията. В противен случай те са готови да съдят държавата в Страсбург за нарушаване на личното право на избор.


Цени на употребявани коли, които най-масово се купуват от българите

маркамоделгодина на производствоекстрицена с ДДС
АудиВ 4,21992-1993 г.климатроник, централно заключване, ел.стъкла, аларма,6 400-6 790 лв.
ОпелАстра 1,61993-1995 г.електр.стъкла, централно заключване, стерео, ляти джанти, климатик, стерео, халогени4 400-6 790 лв.
ОпелВектра1993-1995 г.ел.стъкла, ел.огледала,аларма, хидравлика, централно заключване, шебедах4 200-5 900 лв.
ОпелОмега1995 г. климатик, ел.стъкла, ел. огледала, ел. заключване, централно заключване, хидравлика7 999 лв.
ФордМондео1994 г.климатик, ел.стъкла, ел.седалка, централно заключване, хидравлика4 899-5 900 лв
ФордЕскорт1993-1995 г.хидравлика, централно заключване, ел.стъкла3 900-5 500 лв.
ФолксвагенПасат1991 г. климатик, стерео, аларма, централно заклюване, ляти джанти3 900-4 300 лв.
 
Средната възраст на автопарка у нас е на преклонните 19 години според някои статистики.
21
1745
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
16 Април 2004 01:37
ЗАЩО ДА НЕ СЕ ОГРАНИЧАВА ВНОСА НА СТАРИ КОЛИ, ПРАВИЛНО Е, ЕКОЛОГИЧНО СА МНОГО ВРЕДНИ А ПЪК СА И ОПАСНИ НА ПЪТЯ ТИЯ СТАРИ БАРАКИ ОТ ВРЕМЕТО НА СОЦ-РЕАЛИЗМА НЕЗАВИСИМО ДАЛИ СА ПРОИЗВЕЖДАНИ НА ЗАПАД ИЛИ ИЗТОК
16 Април 2004 07:42
Преди години в Македония беше забранен вноса на коли по-стари от 5 години. Правилно. Ние отдавна се превърнахме в автомаоргата на Европа и тепърва ще си теглиме от това. В Калифорния има изключително строги стандарти за състава на емисионните газове от автомобилите. Всеки автомобил над 5 години минава веднъж на две години на проверка. Ако не издържи, или се поправя да влезе в параметрите, или не му се продължава регистрацията. Има обаче две странни изключения всички автомобили над 20 години и дизелите са освободени от това изискване и могат да се движат, до когато могат. Да се поучим от македонския и калифорнийския опит - забрана за внос в България на коли по-стари от 5 години и пълна амнистия на тези над 20 години и дизелите.
16 Април 2004 08:21
Или ще се трепем в стари Лади и МоснвИЧ, или ще караме евтини 6-10год 2-ра, n-та, рака.

16 Април 2004 08:22
Изв.-рЪка!

16 Април 2004 08:50
Нека ограничат вноса на стари коли - но с въвеждане на технически условия, а не с повишаване на налозите, както прави кандидат-шефа на МВФ... Ако пък КАТ си свършат работата, доста от колите тук, просто няма да минат технически преглед... ама пък кога ли чиновниците са работили...
16 Април 2004 09:11
Каде се редиме барабар Петко с войводите бе! В европа взимат над 1000 евро заплати бе! Къде ще ни ограничавате бе! Със 200 лева заплата каква кола да си взема бе! Та данъка ми е 150 лева само бе! Безумци осъзнайте се бе! Егати държавата си имаме мисли за нас ама не да ни помогне а да ни го надене ако може и коли 2010 да си купуваме а? Ама Българите са мулета и никога няма да протестират ще ни мачкат докато не изчезне и последния българин!!!
16 Април 2004 11:10
Чудя се на балгарина от каде толкова пари за коли. Нали навсякъде се тръби, че е много беден. (Е никъде не се казва, че 90% от хората укриват доходи). Аз лично се радвам, че хората могат да си позволят такива удобства.
16 Април 2004 11:25
Пак се слага каруцата пред коня.
Не може да въвеждаш стандарти, характерни са богатите държави, при ниските доходи в България.
-
Особено ме порази следната тъпота в статията
Според експерти трябва да се въведе ограничителен режим за движение на 20-годишните автомобили по магистралите. Тези, които не отговарят на изискванията да бъдат бракувани, категорични са от асоциацията. Според тяхна статистика една "Лада" струва около 200 лв., а един "Москвич" около 100 лв. и нямало да е проблем хората да се разделят с такива коли.
Как да няма проблем - нали остава без кола. Старата кола може да струва 100, 200 или 500 лева, но с тях нова не може да си купи. За повечето българи въпроса е без кола или със стара или много стара кола?
-
За какво да човек да си купува нова кола, когато на другия ден мутрите ще му я откраднат или ще я разбие за нула време по дупките на пътищата ни.
16 Април 2004 12:37
Ако наистина искат да има ефект и да се купуват в БГ стари коли но отговарящи на наикакви критерий трябва да се въвеждат технически условия, а не повишаване на налозите. Стари коли ще се купуват , защото няма как иначе. Няма пари. Намерили начин как да цедят българина под предтекст за екология. Ами въведете големи налози за коли да речем без катализатор. Стара кола 6-8 годиша с катализатор без проблеми се купува. Толкова е просто. А на запад също е пълно с такива 6-8 г. коли но с катализатор и никой не се притеснява от зелените партии.
16 Април 2004 12:56
Винаги съм смятал, че събирането на големи (или относително големи) суми на митницата (явна или скрита форма на мито) е безсмислено. В България няма производство на автомобили и следователно държавата няма кого да защитава или по-точно да защитава родното производство, т.е. вноса на коли трябва да НЕ се "обмитавя" (вкл. и скритата форма-акциз). За мен е нормално да има прогресиращ годишен данък, т.е. колкото повече остарява колата толкова повече да плащаш данък и застраховки. Такава мярка би направила новите автомобили по-евтини и достъпни и всеки ще си прави сметка дали да купи евтина (втора ръка) кола и да плаща всяка година по-високи данъци и застраховки или своевременно да се свободи от все по-скъпо излизаща му ( и само разрушаваща се) кола!
16 Април 2004 13:01
У нас има и коли по стандарт Евро 4
Особено за българите от Парламента.

Редактирано от - Doctora на 16/4/2004 г/ 13:05:16

16 Април 2004 13:57
"Според експерти трябва да се въведе ограничителен режим за движение на 20-годишните автомобили по магистралите. "

Защо точно по магистралите? На джигитите, които карат със 180 км/час, и по-нови коли с кротки шофьори ще им пречат.
По-добре да забранят на старите коли да паркират по малките улички и тротоарите.
16 Април 2004 14:00
родник Такава мярка би направила новите автомобили по-евтини и достъпни и всеки ще си прави сметка дали да купи евтина (втора ръка) кола и да плаща всяка година по-високи данъци и застраховки или своевременно да се свободи от все по-скъпо излизаща му ( и само разрушаваща се) кола!
По-висок данък може само, ако стойността на автомобила е по-висока. По същата логика дай на суперлуксозните жилища на мутрите и политиците да им маьнем данъка, а да го дигнем на панелките.
-
родник а как си го представяш купуването на нови автомобили? Какъв доход трябва да имаш месечно например? Щото аз нещо не си го представям това.
16 Април 2004 14:02
По-добре да забранят на старите коли да паркират по малките улички и тротоарите.
Това какво означава - на тротоарите и малките улички да паркират само новите коли ли?
16 Април 2004 14:40
Някои се пооплетохте малко. По принцип за превозни средства се създават мита и налози при внос
1.за да се пази някакъв вътрешен пазар
2. да се храни природната среда от внос на "неекологични" возила и също пази живота на хората от технически амортизирани и небезоппасни возила
3. при внос се плаща някакво мито.
Реалността е, че в БГ реално се плаща поради третата причина и то яко. Няма сега дейставаща ефективна митна политика по 2 точка. Третата трябва да е символична и втората е реално необходима. 1 е за БГ глупост
16 Април 2004 14:43
Защо си мислите, че нашенските ли европейските политпроститутки са се загрижили за екология или за нашето здраве. Глупости. На фиска /финансите/
са нужни пари и те си създават легенди – "екология", "газове" , "пътища", "безопасност" и т.н., даже правят и филиали на министерство на финансите наречени "екологични министерства". [b]Това е само начин за събиране на повече коствени данъци за да има с какво да се плаща сметките на циганите и подобните. В ЕС до голяма степен тези мерки са
въведени под натиска политпроститутките – лобисти на фирмите производители
на автомобили, за които идеалния вариант е да се забранят автомобили по стари от 2 години /т.е. като им изтече гаранцията/
16 Април 2004 15:00
НА ЗАПАД КРИТЕРИИТЕ ЗА ПРИЕМЛИВАТА ЦЕНА Е 10-12 МЕСЕЧНА ЗАПЛАТА. ТАМ ЧОВЕК С ЗАПЛАТА 1000 ЕВРО НЯМА ДА СИ КУПИ КОЛА ЗА 40000. У НАС СЕГА КРИТЕРИИТЕ СА ДОЛУ-ГОРЕ СЪЩИТЕ ЗАТОВА СЕ ХАРЧАТ КОЛИ ЗА 4-5000 ЛЕВА. ДЖИПОВЕТЕ СА МНОГО РАЗПОСТРАНЕНИ НЕ ЗАЩОТО НЯМАТ СВЕТНИ ПЪТИЩА, А ЗАЩОТО СЕ БРОЯТ ЗА СЕЛСКИ И ИМАТ ПО-МАЛКИ ДАНЪЦИ, И ВЪПРЕКИ ЧЕ ТОВА ОТДАВНА СЕ ЗНАЕ ЧЕ В ГРАДА СА МНОГО ПОВЕЧЕ ОТКОЛКОТО НА СЕЛО НА НИКОЙ И ПРЕЗ УМ НЕ МУ ИДВА ДА УВЕЛИЧИ ДАНЪКА ЗАЩОТО ТАМ ЗАКОНИТЕ НЕ МОГАТ ДА СЕ ПОПРАВЯТ НА КОЙ КАК МУ ХАРЕСВА.
16 Април 2004 16:10
10-12 заплати за нова кола. Не говореха ли през 1989-1990 г., че с 3 (три) заплати ще си купуваме нова кола?
-
Тези дни писаха за Дачия с Рено - 5000 евро.
5000 / 10 = 500 евро --> 1000 лева заплата, само дето според мен Дачията не си заслужава парите.
-
Сега при заплата 200 лева --> 200*10=2000 лева, т.е. купувай си кола за 2000 лева.
16 Април 2004 20:39
Песимиста, Веднага обяснявам! Няма начин ти да караш кола с гражданска отговорност на минимума и да блъснеш кола за 40000 лв., която след твоя удар (независимо от ремонтите) става само за бракуване (чисто технически). А, че ще удариш такава кола е почти нормално, т.к. ако караш москвич или лада, просто тези коли като спирачен път не се вписват в околния поток! Т.е. колкото и да си опитен, просто тези около теб спират по-бързо и ти не си в състояние да реагираш адекватно- по скоро колата ти не реагира адекватно на околните коли! Няма да се спирам на момента, че не само москвичите и ладите, но и един куп други "железа" са на същото ниво! Просто вече близо 15-20 години фирмите си произвеждат така колите, че след 120-160 хил. км. се превръщат в само разрушаващи се системи, а и потока от коли в които те се движат вече е със съвсем други "динамични" свойства!
17 Април 2004 11:14
родник все пак прочети какво си писал и аз за какво пиша, па тогава отговаряй.
родник:... За мен е нормално да има прогресиращ годишен данък, т.е. колкото повече остарява колата толкова повече да плащаш данък и застраховки.
По-висок данък може само, ако стойността на автомобила е по-висока. По същата логика дай на суперлуксозните жилища на мутрите и политиците да им маьнем данъка, а да го дигнем на панелките.
Някъде да виждаш думата застраховка?
-
И един коментар за спирачния път - тези дето карат старите коли без серво, сами си удължават разстоянието до предната кола, преценявайки какъв е спирачния им път. Ако му се набуташ отпред и набиеш спирачки, той ли е виновен като те удари? В крайна сметка всеки шофьор е длъжен да се съобрази с куп неща, за да определи на какво разстояние да кара от предния: спирачки, гуми, тегло на автомобила, състояние на пътя и т.н. и когато някой го засече (вмъкне се между него и предната кола) и набие спирачки, какво става?
18 Април 2004 14:44
Целият преход в България е отзад напред - пряга се каруцата пред коня. Какъв смисъл има да си купя по-нова кола при положение, че още след първата година тя ще заприлича на барака. След всички кожи, които ми съдерат като данъци, еко-такси, пътни такси и нам си кви си още такси, аз трябва да вложа в нея още стотици левове за ремонт, поради "добре вложените данъци и такси" от държавата. Значи, когато държавата се погрижи за пътищата, ама не след като заприличат на швейцарско сирене, а преди това, когато осигури елементарни условия човек да си поддържа автомобила, да изкарва достатъчно пари, че да си купи прилична кола или нова на лизинг и куп други условия, тогава нека ми слага ограничения каква кола да купувам. Не може непрекъснато да ни съдират задниците, а реално да не правят нищо и стига с това Европейски съюз и тоя казал, оня рекнал. Някой да е видял кофти пътища в Европа? Ми тва българските са пътища-убийци. И правят някакви псевдо ремонти със срок на годност не повече от 6 месеца!!! И какво искат от мен? Я майната им.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД