Според данни на ООН през последното десетилетие мъртвите зони в символа на живота - световния океан, са се увеличили двойно. Нови 150 крайбрежни зони с площ между 1000 и 70 000 квадратни километра са практически мъртви. Този феномен за първи път е забелязан през 60-те години в залива Чесапик, САЩ, а после и в Мексиканския залив, по бреговете на Балтийско море, Черно море и в северначаст на Адриатика.
Голямото количество азот, което се влива в моретата чрез реките, се дължи на свръхупотребата на химични торове. Той допринася за развитието на огромни количества планктон, който използва целия кислород в солената вода, като лишава от него животните и растенията.
Днес това явление се наблюдава в Южна Америка, Япония, Китай, Австралия и Нова Зеландия. Страните от ЕС правят усилия за намаляване на нивото на азотно замърсяване на река Рейн. На открития в началото на април в Сеул Правителствен екологичен форум председателят на Програмата на ООН за околната среда Клаус Тьофлер призова всички правителства по света да вземат мерки за решаването на този проблем. В противен случай в комбинация със свръхексплоатацията на световния океан азотното замърсяване ще доведе до катастрофални последици. Това ще е пагубно не само за биологичното разнообразие, но и за хората, чийто живот зависи от морския улов.
|
|