:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,653
Активни 718
Страници 22,218
За един ден 1,302,066
Кулинария

Изкушения с лапад и киселец

В края на Средновековието двата буренливи зарзавата влизат в изисканата европейска кухня
У нас лападът и киселецът, които всяка пролет се появяват на пазара, стегнати в спретнати малки връзки, никога не са били обект на някакво специално отношение. Тези ранни пролетни бурени, които растат край пътища и синури, без никой да полага специални грижи за тях, винаги са присъствали дискретно на националната трапеза като кулинарен знак на жадната за живот бедност.

Двата зарзавата са в много близко родство, което ясно личи не само от вида им, но и от латинските им имена - Rumex patientia (лапад) и Rumex acetosa (киселец). Името rumex насочва към някои латински думи, като ruma (кърмяща гръд), rumino (предъвквам, преживям) и ruminus (хранителен). Впрочем и българската дума лапад е с латински произход, lapathum е едно от имената, с които в Рим наричали киселеца. Твърди се, че римските войници били особено пристрастени към това растение, защото то им помагало да се борят с жаждата по време на дългите завоевателни експедиции.

Произходът на киселеца и лапада не е категорично установен. Някои смятат, че тези растения произхождат от Централна Азия и Сибир, други приемат за тяхна родина земите на Западна Азия и Южна Европа. Сигурно е, че те присъстват в европейската кухня от дълбока древност. Теофраст и Плиний Стари ги споменават в своите съчинения. Хораций описва киселеца, полят с бяло вино от о. Кос, като отлично разхлабително средство, а Вергилий го споменава сред задължителните зеленчуци в градината на всеки порядъчен селянин.

Заслуга за неговата популярност имат и някои антични лекари, като Диоскорид и Клавдий Гален, които препоръчвали тази трева срещу различни заболявания.

Към края на Средновековието лападът и киселецът стават особено модни продукти в изисканата западноевропейска кухня. Това ясно личи от различни кулинарни трактати и готварски книги от XVI и XVII век. Двата зеленчука присъстват в документи за кухненските разходи от дворците на бургундския граф Филип Добрия и хабсбургския император Карл V. Срещат се в различни национални ястия не само в европейски страни, като Франция, Англия, Ирландия и Норвегия, но също и в Индия и Китай. От киселец и лапад в Западна Европа се приготвяли супи и различни манджи, но също така и един много специален зелен сос, с който подправяли различни меса и риби. Причината за тази популярност трябва да е била свързана с високото съдържание на витамин С, както и на някои други важни витамини и минерали в тези храни, заради които те се смятали за отлично средство срещу скорбут и други форми на авитаминоза. Впрочем поради същите причини те са търсени и желани и у нас в разгара на пролетта. Добре е да се напомни обаче, че поради високото съдържание на оксалова киселина тези храни не са подходящи за хора, страдащи от подагра и бъбречни заболявания.

Сокът от киселец в миналото е бил използван също за почистване на петна от ленени тъкани, както и за подсирване на прясно мляко за приготвяне на сирене и извара. Според някои фолклорни разкази тази трева е била любима храна на кукувицата, която напролет с нея си прочиствала гласа.

Може да изглежда странно, че хората от различните краища на света в крайна сметка ядат едно и също. Различно обаче е отношението им към храната. Затова не би било грешно да се каже, че всяка национална кухня се състои не просто от продукти, рецепти и вкусове, но и от отношения. Затова киселецът, превърнат в проста селска чорба, може да изглежда непретенциозен, но когато е приготвен на пюре, с което да се гарнира примерно котлет от сьомга или друга риба, той става екстравагантен и специален продукт. Със сигурност едно по-задълбочено отношение към лапада и киселеца би направило нашата кухня по-богата и по-изискана.



Супа от киселец

Продукти: 750 г киселец, 1 глава кромид лук, 60 мл олио, 200 г кисело мляко, 1 с.л. брашно, сол.

Лукът, нарязан на ситно, се задушава до омекване в мазнината. Прибавят се нарязаните листа от киселеца и също се задушават. Поръсват се с предварително препеченото брашно и се заливат с 5 ч.ч. топла вода. Супата се посолява на вкус и се вари до готовност. След като се снеме от огъня, се застройва с киселото мляко.



Агнешко с лапад

Продукти: 750 г агнешко месо, 1 кг лапад, 2 връзки пресен лук, 1 ч.л. червен пипер, 2 с.л. брашно, 100 г краве масло, половин връзка джоджен.

Месото се нарязва на парчета и се запържва в сгорещената мазнина заедно със ситно нарязания лук. Прибавят се брашното и червеният пипер и се разбърква. След няколко минути се добавя нарязаният лапад и се задушава, докато омекне. Ястието се залива с 1 ч.ч. топла вода, посолява се и се оставя да ври на слаб огън. След това се премества в тава, поръсва се със ситно нарязания джоджен и се запича на фурна за около 30 минути.



Сарми с лапад

Продукти: 20 едри листа лапад, 1 връзка пресен лук, 1 стрък пресен чесън, 1 ч.ч. ориз, олио, копър, джоджен, черен пипер, чубрица.

Ситно нарязаните лук и чесън се задушават в мазнината. Добавя се оризът и леко се запържва. Плънката се залива с 1 ч.ч. вода, посолява се и се задушава, докато оризът поеме течността. Подправя се с копър, джоджен, черен пипер и чубрица. Листата от лапад се попарват с вряла вода, за да омекнат, и след това от тях се свиват сарми. Подреждат се в тава, заливат се с вода и се пекат в умерена фурна.



Мусака от лапад

Продукти: 1 кг лапад, 1 връзка пресен лук, 1 к.ч. ориз, 1 връзка джоджен, 100 мл олио, малка бучка масло, 2 с.л. брашно, 3 яйца, 1 ч.ч. кисело мляко, сол.

Зеленият лук се нарязва на едро и се задушава в олиото, докато омекне. Прибавя се нарязаният лапад, разбърква се и се задушава още няколко минути. В намаслена тавичка се разстила половината от зеленчуковата смес и се наръсва с ориз. Отгоре се разстила останалият лапад и се залива с половин ч.ч. вода. Мусаката се запича в умерена фурна, докато оризът поеме течността. След това се залива с разбитите в киселото мляко яйца, размесени с брашното и нарязания джоджен, и отново се запича. При сервирането към всяка порция се добавя кисело мляко със счукан чесън и се поръсва с черен пипер.



Пюре от киселец и лапад

Продукти: по една връзка киселец и лапад, 4 с.л. олио, перата на 1 връзка лук, 1 стрък чесън, 2 с.л. препечено брашно, 250 мл прясно мляко, 3 яйца, сол.

Ситно нарязаните лук и чесън се задушават в олиото. Прибавят се добре измитите киселец и лапад, както са на листа, съдът се захлупва и всичко се оставя да се задушава, като от време на време се бърка с дървена лъжица. След като водата се изпари, се наръсва брашното, бърка се, така че листата да се смачкат и се залива с млякото. Вари се на слаб огън още няколко минути, след което се добавят разбитите яйца и ястието се бърка, докато се сгъсти.



Киселец с яйца и сирене

Продукти: 1 кг киселец, 100 мл олио, 1 връзка пресен лук, 3 яйца, 200 г сирене, 2 с.л. брашно.

Киселецът и лукът се почистват, измиват се и се нарязват на ситно, след което се задушават в мазнината до омекване. Прибавят се натрошеното сирене и разбитите яйца. Сместа се разбърква, изсипва се в наръсена с брашно тавичка и се пече в умерена фурна.



Страницата подготви: Ясен Бориславов



Текст към илюстрацията:

1. Хабсбургският владетел Карл V (1519-1556 г.), който контролирал около една трета от територията на Европа, бил сред възторжените ценители на киселеца.
1
3707
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
24 Април 2004 15:52
А къде са славните рецепти за сос за риба, които се споменават в статията? Тези тук не са много вълнуващи.
Преди известно време прочетох една книга, която доста се отрази на отношението ми към храната - "Дългът към удоволствието" от Джон Ланчестър. Та там между другото се споменаваше омлет с киселец, който е по-фин вариант на този киселец с яйца и сирене, предложен тук. В нета е пълно с рецепти за него. Оттогава отглеждам киселец на балкона в едно глинено гърне. Ето пък какво намери Гугъл, не беше толкова трудно:
Salmon with Sorrel Sauce

1 lb salmon filet (preferably even thickness)

3/4 cup dry white wine
1/3 cup fish stock
1/4 cup dry vermouth (See note)
juice of 1/2 lemon
2 shallots, minced
1/4 cup heavy cream
2 ounces fresh sorrel, washed and shredded
2 tablespoons butter
salt and freshly ground pepper to taste
additional lemon juice to taste

Prepare the salmon by grilling, broiling or baking. Allow the salmon to
come to room temperature and cut the fish up into serving portions.

Combine wine, fish stock, vermouth, lemon, and shallots in a saucepan.
Simmer over moderate heat until the liquid is reduced by half. Add the
cream and continue cooking until the liquid is reduced somewhat. Add
the sorrel. Increase the heat to bring the mixture to a boil.
Immediately remove the pan from the heat. Cut the butter into small
pieces and add to the sauce while still off the heat. Stir to melt the
butter. Season the sauce with salt, pepper and optional lemon juice.

Note: feel free to use all white wine to total 1 cup and omit the
vermouth (това е за онези, които не харесват "пелина на поражението" - виж Антологията)
Рибен бульон в България не може да се купи по неясни за мен причини, но сигурно и без него се получава.
И други интересни рецепти има, господин Бориславов.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД