Апелативният прокурор на Бенгази вчера отказа да даде на българския консул в града Веселин Павлов присъдите и мотивите за тях на 5-те български медицински сестри. На 6 май те бяха осъдени на смърт чрез разстрел. След четенето на присъдите съдията беше уверил Павлов, че в 20-дневен срок, който изтече вчера, мотивите ще бъдат оповестени официално. По либийските закони официалният срок е 30-дневен и той още не е изтекъл.
Липсата на присъдите и мотивите ще затрудни българската защита да се подготви за обжалването на следваща инстанция. Прокурорът вчера се оправдал, че още не са готови и официален текст ще има най-рано на 29 май, обясни зам. външната министърка Гергана Грънчарова. Веднага след това беше пратена нота до филиала на либийското външно министерство в Бенгази, в която се настоява за съдействие пред компетентните либийски власти за бързо обявяване на присъдата и мотивите към нея. Консулът ни днес отново ще посети апелативния прокурор с настояване за мотивите.
Това е стандартна процедура и няма драма, защото на практика жалбите вече са депозирани в съда и процесът на обжалване е стартиран, обясни Грънчарова. Срокът за обжалването е двумесечен от датата на постановяване на присъдите.
Адвокат Пламен Ялнъзов ще лети до Либия, за да получи препис от присъдата и мотивите, съобщиха вчера от междуведомствената комисия по делото. Предвижда се той да се срещне с българките в затвора. Медицинските ни сестри все още са в Бенгази.
Още не е издадена изходна виза за д-р Здравко Георгиев, но всички постъпки са направени. Не е ясно и има ли протест от прокуратурата срещу 4-годишната присъда на доктора.
Външният министър Соломон Паси постави вчера въпроса за медиците и пред своя турски колега Абдуллах Гюл. По думите на Гюл Турция има подобен случай в Джамахирията, където от 3 г. на смърт е осъден турски гражданин, който е обвинен без доказателства в убийство. Турция проявява разбиране, защото знае колко трудно е да се работи по такъв случай, посочил Гюл. Той се ангажирал Турция да постави въпроса за българските медици в Либия на предстоящата среща на Организацията "Ислямска конференция" на 14 юни в Истанбул.
Доколкото си спомням (не ми се рови), ако в 30-дневен срок мотивите не бъдат изнесени от съда, присъдата (по либийските закони) става невалидна и подсъдимите са оправдани автоматично.
Това би бил също не лош и елегантен вариант за Кадафи да излезе от доста затруденото положение, без да се стига до помилвания и пр.: в момента трупа алиби с войнствени изказвания, а ако 30-дневният срок "мине" и бъде "изпуснат" - хем той е казал, каквото е казал - биотероризъм, война, Ирак... (и не си взима думите назад), хем смъртната присъда е произнесена, хем е отменена, хем пък и добра възможност да стартира съдебна реформа в Либия поради така възникналия скандал (да речем).
А дано...