При излизане в неплатен отпуск работникът ще плаща за своя сметка здравните си вноски, освен ако не е бил изпратен в този отпуск принудително от работодателя. Досега собствениците на фирми плащаха за този период върху база 200 лв. При отпуск по майчинство здравните осигуровки ще продължат да се плащат от шефовете. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в Закона за здравното осигуряване. Те влизат в сила от догодина.
Хората, които плащат сами здравните си вноски, ще внасят върху половината от минималния осигурителен доход, или 100 лв. в момента. Сега се плаща върху 200 лв. Земеделските и тютюнопроизводителите пък ще внасят върху 25% от максималния осигурителен доход, или 50 лв. Досега за тях базата също беше 200 лв.
Натрупаните до влизането в сила на промените дългове към здравната каса обаче ще се плащат върху старата база. Длъжниците могат да кандидатстват за разсрочено плащане до 30 септември тази година. По принцип така може да се плащат дългове само до края на 2004 г.
До момента от възможността са се възползвали над 96 000 души, обявиха от НОИ. От миналата седмица в сградата на пенсионното в София има информационен терминал, на който всеки може да провери дали дължи здравни вноски срещу ЕГН-то си, както в Интернет.
КАЗУС
Депутатите отново не решиха въпроса с българите, пребиваващи в чужбина. Съгласно закона те дължат здравни вноски, ако са само български граждани, независимо че не ползват здравни услуги у нас. Така се оказа, че премиерът Симеон Сакскобургготски и министрите Милен Велчев и Николай Василев дължат на касата пари, без да знаят за това. Изключение има само за българските студенти зад граница. Тепърва ще мислим по този въпрос, коментира Хасан Адемов, председател на социалната парламентарна комисия и член на здравната.
|
|