Успоредният прочит на два доклада на "Амнести интернешънъл" - за състоянието на правата на човека в България и в Либия - не дава особена преднина на нашата страна. Докладите на международната правозащитна организация за 2003 г. бяха публикувани вчера в Интернет. Значителна новост е, че освен за конкретни случаи на полицейски произвол, насилие и жестоко отношение към роми и психично болни България е критикувана и като съюзник на САЩ в едностранно обявената "война на тероризма", при което грубо се потъпкват човешки права в Ирак. Както САЩ, така и членовете на водената от тях коалиция са специално критикувани за "прекомерна употреба на сила" в Ирак.
Основен акцент при представянето на докладите вчера в Лондон от председателката на "Амнести" Ирене Хан бе оценката, че водената от САЩ антитерористична политика е безпринципна, а човешки права се жертват. "Дневният ред на световната сигурност, определен от американската администрация, е банкрутирал откъм идеи и принципи", заяви Хан. "Амнести" остро критикува Вашингтон за незаконните убийства на цивилни иракчани и малтретирането на затворници в Ирак, Гуантанамо и Афганистан, както и за позицията на САЩ против Международния наказателен съд.
В доклада за България се прави оценката, че незадоволителното състояние на човешките права не се е подобрило. Положението в домовете за хора с умствени увреждания е често унизително, много от настанените в тях са жертва на гаври и на недопустими практики както от персонала, така и от другите болни. Съществуват множество сведения за полицейско насилие и мъчения над задържани и поне един човек е починал при задържане при съмнителни обстоятелства, пише в доклада. Често жертвите са роми. Рядко виновните служители са били изправяни пред съд. Поне трима души са били застреляни, а други - ранени от полицаи, използвали огнестрелно оръжие в нарушение на международните стандарти, се твърди в доклада.
каре
ОТБИВАНЕ НА НОМЕРА
Докладът за Либия е силно критичен. Посочва се, че силите за сигурност правят необосновани арести, задържат дълго обвиняемите, без да им предявяват обвинения, има също данни за мъчения и издевателства. Като положителна новост е отбелязана кампанията "Не на мъченията", инициирана от фондацията на сина на Муамар Кадафи Сейф ал-Ислам. За СПИН-делото и нашите медици има кратък пасаж: "Делото срещу шестима българи и един палестинец, арестувани през 1999 г. и обвинени, че нарочно са заразили с вируса ХИВ поне 393 деца в болницата "Ал-Фатех" в Бенгази, продължи пред криминалния съд. В доклад, представен пред съда, двама чужди експерти по СПИН заявиха, че инфекциите вероятно са причинени от лоша хигиена, а не от седмината медицински работници. Според медиите през декември петима либийски медицински експерти предоставиха свой доклад, в който твърдят, че умишлени действия са по-вероятната причина за инфекцията."
|
|