:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,791
Активни 692
Страници 22,356
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Марина Дикова: Гражданите ще решават да се строи ли в парковете

Законът няма да позволи на мястото на тенисигрище да израсне триетажен хотел, казва депутатът от НДСВ
Снимка: АЛЕКСАНДЪР МИХАЙЛОВ
визитка--------------

Марина Дикова е родена на 28. IV. 1965 г. в гр. Сандански. Завършила е педагогика, а след това и право. От началото на 1997 г. е работила като юрисконсулт на община Благоевград. Първи мандат депутат от НДСВ.

---------------------



- Г-жо Дикова, парламентът прие на първо четене лансираната от вас идея да се забрани застрояването на паркове и градини. Не е ли закъсняла тази мярка?

- Като народни представители се опитваме максимално адекватно да отговаряме на потребностите на гражданите. Една такава потребност е да живеят в чиста околна среда, да дишат чист въздух и да има къде да прекарват свободното си време. Не бих казала, че проектът е закъснял. Когато забелязахме това голямо по мащаб строителство, което се извършва в тревните площи, парковете и градините, реагирахме максимално адекватно. Ако бяхме получили по-рано сигнал от гражданите, щяхме да реагираме и по-рано.

Идеята да внесем това изменение в Закона за устройство на територията дойде оттам, че в приемните на мои колеги бяха постъпили жалби от граждани във връзка със строителство върху зелени площи. Граждани от Благоевград ме сезираха, че се строи така на територията на областта, а не само в града. Добрата новина е, че нашите колеги от всички парламентарни групи подкрепят внесения проект и неговата цел - да съхраним зелените площи, и проектът се движи максимално бързо. Другата сряда ще се гледа в комисия на второ четене. Той се движи без ден закъснение по предвидените от правилника на НС срокове.

- Кога ще започне да действа забраната да се застрояват зелените площи?

- След като законът бъде обнародван и влезе в сила, всякакво строителство в имотите, които са предназначени за озеленяване, ще бъде забранено освен изключенията, които допускаме с нашия проект. Очакваме още през лятото законът вече да действа.

Искам обаче да се погледне на нашата идея и по един друг начин. Чудесно е, че ще успеем да спасим една голяма част от зелените площи в нашата страна. Но това по никакъв начин не означава, че общинските управи не трябва да мислят и за създаването на нови зелени площи.

- Критиците ви обаче изтъкват, че сте закъснели със забраната, защото вече много площи са застроени, и питат дали мярката ще има обратно действие.

- Има реализирано строителство на базата на действащото законодателство. Но с оглед на предсказуемостта и устойчивостта на средата, в която живеем, е добре законът да действа за в бъдеще.

- Случайно ли е, че гласуването на тези поправки от парламента стана седмица след като американският посланик Джеймс Пардю ни разкритикува? Означава ли това, че мнозинството се задейства заради неговата позиция?

- Благодаря на американския посланик за подкрепата му. Ако погледнете датата, на която е внесен проектът, и движението му в Народното събрание, мисля, че този проект никога не е бил забравян. Независимо от това неговото изказване катализира процеса.

- Защо проектът не предвижда тотална забрана на строителството в паркове и градини? Не са ли изключенията вратички в закона?

- Без инфраструктура не може. Нека си представим един парк без вода или без електричество. Това е невъзможно. Тук изобщо не би следвало да имаме противоречия или разногласия.

Без спортни площадки, където младите хора да спортуват, където възрастните да почиват и да действат съобразно своите интереси, където децата да играят, не мисля, че предназначението на паркове и градини ще е пълноценно. Друг е въпросът, че много стриктно трябва да се следи за плътността на застрояване със спортни съоръжения. Да не стане паркът в един момент огромна спортна площадка.

Няма място за притеснения от тази гледна точка, защото има подзаконова нормативна уредба, която следи за плътността на застрояване в парковете и градините. Ние също предвиждаме допълнение към внесения проект - да се спазва изискването да не се нарушава целостта на зелената система.

- Кой ще решава къде и какви спортни обекти да се строят?

- Има идея да се осигури участие на местната общественост в този процес. Тя е продължение на линията за участие на местната общност при формиране на бюджета за съответната година и други важни за самата нея въпроси.



------

Затова и тук вече сме формулирали предложение всяко строителство на спортни съоръжения в парковете и градините да се извършва след публично обсъждане с местната общност. Т.е. ако гражданите на едно населено място кажат "да, тук ни е необходим басейн, тук ни е необходим тенискорт, тук ни е необходима спортна площадка за децата ни", ще има такова строителство. Но ако хората желаят паркът да се запази в такъв вид, какъвто е сега, то такова строителство не би следвало да има.

-----



- Какви преместваеми обекти ще се допускат в зелените площи? Досега и бензиностанциите, и газостанциите се смятаха за такива.

- Това, което можем да направим, е на комисия още веднъж сериозно да дебатираме дали да остане възможността за поставяне на такива обекти върху зелени площи.

Аз имам друго опасение - че те са необходими за самото строителство и съхранение на парковете. В комисията ще се вземе окончателното решение.

- Все пак защо тоталната забрана за строителство е неприемлива?

- Защото ние виждаме парковете и градините като единственото място, където хората могат да почиват. И искаме да създадем единство между красивата и чиста околна среда и мястото за спорт и отдих. От тази гледна точка решихме, че трябва да допуснем строителството на спортни съоръжения, въпреки че и между нас, вносителите, когато изработвахме законопроекта, стоеше много сериозно тази дилема - да допуснем ли строителство на спортни съоръжения или не. В крайна сметка решихме, че това е по-добрият вариант за пълноценно използване на парковете и градините от гражданите.

- Критиката е, че това изключение ще бъде вратичка за унищожаване на зелени площи.

- Аз не мога да си представя законът да допусне строителство на тенисигрище, а на негово място да израсне един триетажен хотел. Просто няма как да се случи това. Самият проект на закон не го допуска.

- Забраната за строежи ще важи и за частните собственици на имоти, които попадат в зелените площи. Не се ли нарушават конституционните им права?

- Ние не забраняваме на собствениците да застрояват имотите си, но те могат да застрояват само с този вид строителство, който допускаме, т.е. със спортни съоръжения. Това означава, че те имат две възможности. Първата е да реализират такова строителство. А втората им възможност е в 6-месечен срок да подадат искане до общинския съвет или до областния управител, с което да предоставят имотите си срещу обезщетение по пазарна оценка. Тогава имотът ще стане публична общинска собственост.

- Ще се дадат ли законови гаранции, че хората ще получат адекватни, а не занижени цени за имотите си?

- Точно заради това сме предвидили процедурата да се движи по глава трета от Закона за общинската собственост.



------

Там се гарантира, че оценката ще бъде извършена от независим оценител, ще бъде по пазарни цени и ако хората евентуално не са доволни от нея, могат да обжалват в съда. Т.е. предвиждаме и съдебен контрол за адекватното възнаграждение на гражданите, които ще бъдат засегнати като собственици на такива имоти.

-----



- Според проекта общините ще трябва да плащат обезщетенията, но вече се чуват гласове, че ако това стане, някои от тях може да фалират.

- Когато някой иска да избяга от отговорност, винаги може да намери аргументи. Действително ние приемаме, че може да има известно финансово затруднение в общините. Това означава, че те няма да могат наведнъж да осигурят финансов ресурс за реализацията на тези процедури. Затова няма срок, в който общините да извършат отчуждаването и да заплатят имотите. Това може да стане постепенно.

- Общинарите разсъждават така: държавата е реституирала, тя да обезщетява.

- Държавата не е реституирала, а парламентите са приели законодателство за реституция на имотите. Но имотите, за които говорим, ще станат общинска собственост. От тази гледна точка мисля, че това е правилното решение - общината да си извърши съответните процедури. А там, където има държавна собственост, този ангажимент ще поеме областният управител.

- Убедени ли сте, че тези промени в закона ще сложат точка на този вид строителство?

- Ние винаги сме казвали, че не претендираме нашият проект да е най-прецизен и перфектен. Затова направихме публично обсъждане и част от предложенията, които се направиха, ще бъдат взети под внимание. Всяко разумно предложение ще се опитаме да го добавим в текстовете, които предлагаме. Ако можем драстично да ограничим строителството върху зелените площи, то този проект е постигнал своята цел.

- Дали проектът ще защити местата, които са предвидени по устройствени планове за градинки, но още не са озеленени?

- Проектът е ясен - в него е казано, че ограниченията важат за имотите, които по подробен устройствен план са предвидени за озеленяване.

- Има ли опасност общините да променят тези планове и да изключат някои имоти преди приемането на новия ред, за да могат свободно да се разпореждат с тях?

- След приемането на закона няма да има такава възможност.

- А да предприемат такива действия преди приемането на закона?

- Това не е толкова лесно. Като процедура според мен е изключено да се случи в рамките на един месец, а аз мисля, че в рамките на този месец законът ще бъде факт. Мисля, че и общинските съвети и кметовете на общини не биха предприели такива действия. Така както ние сме отговорни пред хората, които ни избират, по същия начин и те трябва да носят тази отговорност пред гражданите, които са гласували за тях. Когато този проект има такава широка обществена подкрепа, всички власти, включително и местната, трябва да се съобразят с желанията на хората. А желанията на хората са да се съхранят зелените площи. Гражданите могат да бъдат спокойни, че имотите, които са предназначени за озеленяване съгласно устройствените планове, ще бъдат съхранени.
14
1319
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
25 Юни 2004 00:51
Марина-а, Марина-а, Марина-а. О, колко наивна си ти!
25 Юни 2004 08:08
Маро що не земеш да си идеш обратно на село ? Да пасеш козичките?



На чайчето - лимончето.
25 Юни 2004 09:28
Смятам да направя същото в Северния парк, което направи Чичо Сам в Южния. Споко, няма да им строим второ посолство.
25 Юни 2004 09:42
Тая глупава патки си мисли, че и ние сме тъпи като нея. гражданите щели да си решават. ама тая в кой век живее бе? та като ти сложат обявление на пичка си майчина, че градоустройствения план на квартала става такъв и такъв и който не е съгласен да протестира в 3 дневен срок, кой ще иде да каже ами аз не съм съгласен. Гражданите ще решават, майка ти дейба загубена!
25 Юни 2004 10:58
Глупав, по-глупав, най-глупав, тъп, депутат.
25 Юни 2004 11:11
Колко дълго, а беше достатъчно едно просто извинение - "Граждани на Република България, извинете, че чак сега правим подобен закон и допуснахме това, което стана".
25 Юни 2004 12:10
А какво става с междублоковите пространства? Всички се вълнуваме за парковете, но си представете, че между блоковете в които живеете, на 5 метра (по ЗУТ 1/3 от височината на блока ви) изникне 8 етажна кооперация. Къде ще играят децата ви? Този проблем обаче не се разглежда в проектозакона за промяна на ЗУТ. Аз живея в Борово и наскоро разбрахме, че има частични промени в плана и детските площадки между блоковете ще бъдат застроени. Този закон хич не ни грее. Крайно време е да се предприемат мерки от гражданите. Защо народа се събра да свали Виденов от власт, не не може да направи същото когата става дума за домовете и децата му.
25 Юни 2004 13:34
REALNO MESTNO SAMOUPRAWLENIE!
Eto tuk e reshenieto. Bez komandi otgore, bez dawane na sywety ot typi deputati na "glupawija" narod. Mestni referendumi po wsichki wyprosi zasjagasti jiwota na
horata.
25 Юни 2004 14:16
Вярно e - гражданите решават...АМА НИЕ ЗНАЕМ КОИ СА ГРАЖДАНИТЕ........
25 Юни 2004 15:13
Цитат: "...Ако бяхме получили по-рано сигнал от гражданите, щяхме да реагираме и по-рано..."

Боже, колко мъка (и простотия) има по таз земя, Боже...
25 Юни 2004 16:39
Тъпа патка.
25 Юни 2004 17:30
NEMO е прав. Щях и аз това да пиша, но няма смисъл да се повтаряме.
А спортните съоръжения са ги оставили като изключение заради огромния тенис комплекс който в момента се строи да София Ленд.
Изсекли са огромна част от парка за да построят 10 корта. И как си преставят простосмъртни да бъдат допуснати в този комплекс???
Някой представя ли си майки с деца да се разхождат свободно там и да се пречкат на "спортуващите".
25 Юни 2004 17:32
Цитат: "...Ако бяхме получили по-рано сигнал от гражданите, щяхме да реагираме и по-рано..."

На това му се вика гьонсуратлък, дебелоочие, наглост и всякакви други епитети каквито му дойдат на ум на човек.
25 Юни 2004 20:26
Що я чегарите толкова жената, че се оплаква за дето не е сезирана навреме? Ами тя как иначе да разбере? Депутатските мерцедеси не вървят през зелените площи, нали? А не ми е известно да разполагат масово с парламентарни джипове-мерцедеси.

Затова - СЪВЕТ:

Незабавно да се закупят за нуждите на парламента няколко УАЗ-ки и едната да се даде на тази госпожа. Така ще се решат едновременно два проблема - хем ще минава и ще знае какво става из зелените площи, хем ще е сигурно, че джипа няма да се ползват за депутатски воаяжи из лъскави курорти, щото ще я е срам да я видят хората в такова превозно средство.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД