Ако председателят на Народното събрание бъде свален, се създават предпоставки за дестабилизация на кабинета. Това коментира лидерът на ДПС Ахмед Доган преди гласуването вчера. Той изрази надежда, че правителството все пак обсъжда изпреварващ ход преди вота на недоверие, в това число и смяна на министри. ДПС вече е започнало разговори с Новото време във връзка с предстоящия вот, но подробности за конкретни договорености между двете партии не бяха съобщени.
Според лидера на движението обединението на опозицията е конюнктурно, представлява предизборна истерия и националните интереси стават функция на партийните.
Доган обяви, че страната изпада в лоша ситуация с оглед подписването на договора с ЕС на 25 април. След като наблюдаваха свалянето на Герджиков и министрите заговориха за опасността да не се подпише договора за присъединяване.
"Опозицията търси дебалансиране на парламента броени месеци преди 25 април", обяви вицепремиерът Пламен Панайотов. Сегашното правителство на България няма никакво намерение да пада през следващата седмица и договорът ще бъде сключен от Симеон Сакскобургготски, каза категорично и външният министър Соломон Паси. Стопроцентова убеденост, че вотът няма да мине, изрази и Милко Ковачев, без да обясни защо смята така.
"Притеснен съм за България, че няма кой да понесе политическата отговорност, ако на 25-и няма легитимно правителство, което да подпише предприсъединителния договор", разкри Валентин Церовски, чието име е сред най-спряганите от опозицията за оставки. Относно смяната си строителният министър каза, че е "най-белият кахър на премиера".
Според Георги Петканов аргументите на опозицията за вота на недоверие са абстрактни. Един от мотивите е, че правителството не може да осигури сигурността на държавата. Цифрите сочели друго - убийствата през 2004 г. били два пъти по-малко, отколкото през 1997-1998 г., разкриваемостта днес - 62% при 45 на сто през 2000 г.
|
|