:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,567
Активни 649
Страници 12,470
За един ден 1,302,066

Близо 3 млн. българи в снежен капан

Снимка: Пресфото/БТА
Около 3 милона милиона българи попаднаха в капана на зимата. Бедствено положение бе обявено вчера в 10 области на страната.

Зимата взе и първата си жертва. Възрастна жена бе намерена мъртва в района на лесничейството в Чепеларе вчера. 69-годишната Елена Д. е починала от измръзване. Спасителни екипи издирват 55-годишен мъж, който е в неизвестност от нощта в четвъртък в района на заснеженото село Кошарица, община Несебър. Мъжът е изчезнал след като автомобилът му се преобърнал и излязъл от пътя. Има надежда да се е подслонил в овчарски колиби, които се намират наоколо.

Хеликоптер на "Гражданска защита" от София не успя да се приземи в района на свиленградското село Варник, за да вземе жена, нуждаеща се от хемодиализа. Снежната виелица попречи да бъде извършена спасителната операция, съобщи кметът на

Свиленград Георги Манолов, цитиран от БТА. В района на селата Сладун, Варник, Маточина има снежни преспи с дължина около 30 метра и височина близо 3 метра. Нито една машина досега не успя да пробие път до тези населени места, обясни Манолов.

Снегът, който валя повече от 24 ч., и бурният вятър във Варна принудиха в 5,30 ч. вчера сутринта кметът Кирил Йорданов да обяви бедствено положение. Животът в града замря. Часове по-късно в малкото отворили магазини за хранителни стоки хлябът, макароните и брашното свършиха. По няколко хиляди бройки хляб бе доставен "аварийно" в супермаркетите от веригите "Бурлекс" и "Пикадили". Десетки блокове и жилищни кооперации останаха без ток. Болниците поискаха помощ от "Гражданска защита" заради най-спешните случаи - за болните на хемодиализа и за родилките.

Едва в следобедните часове бе освободен достъпът до гаражите на Пожарната. Жителите на морската столица вървяха пеша, защото нито един автобус не можа да мине по маршрута си. Кметът Йорданов обясни липсата на реални резултати от работата на снегопочистващата техника със силния вятър. Виелицата засипвала току-що изчистените пътища, заяви той. Поривите на вятъра достигнаха вчера сутринта до 34 м/сек, каза дежурният метеоролог в поделението на НИМХ във Варна.

От Университетската болница "Св. Марина" обясниха, че Отделението по кардиология е получило кръвни продукти благодарение на "Гражданска защита". Радио Варна съобщи, че една родилка е докарана с кола на пожарникарите, а през нощта новородено е извозено от Дом "Майка и дете" до болницата с фадрома, увито в кожуха на служителка на дома.

В Девня се наложи спасяването на 80 души, блокирани в коли и автобуси по пътя към Варна. На север - в Каварна, кметът Цонко Цонев обяви бедствено положение. 12 от 20-те села на общината останаха без ток.

Не по-леко бе положението и в Бургас. При операция край кв. Сарафово бяха спасени 150 души, затрупани в автомобили и автобус. В началото на образувалата се дълга колона от автомобили заседнали и два снегорина. Автомобилите на пожарната успели да достигнат до бедстващите и разравяйки снега, извадили хората от колите им. След това са били транспортирани де летището и в града.

Повече от 15 часа десетки автобуси, микробуси, леки и товарни автомобили с хора останаха блокирани в снега по пътя между селата Ябълчево и Вресово в община Руен, каза кметът Дурхан Мустафа. Военна техника се опитваше да достигне района, за да отвори движението. Миналата вечер около стотина микробуса и автобуса бяха заседнали по пътищата в цялата община. Тези, които бяха в районите между Поморие и Руен, са извадени още вчера и са прибрани да нощуват в училища, кметства и читалища в близките селища, осигурена им е храна. Мустафа добави, че положението на заседналите в района между Ябълчево и Вресово става критично. Там има болни хора, които се нуждаят от инсулин.

В Кърджалийско пък автобус с 30 пътници, движещ се по редовна линия Неделино - София, е бил изтеглен от крайпътните преспи. Рейсът поднесъл и пропаднал със задната си част в канавка край пътя, а предницата му частично е препречила платното и затруднила движението. По подобен начин ТИР със софийска регистрация, блокирал движението по пътя, недалеч от Ардино. В Добричко, Силистренско, а също и в Шуменско, са затворени пътищата. Бедствено положение бе обявено в общините Кайнарджа и Главиница, отменени са учебните занятия. В климатичното училище край село Цар Асен на са останали около 30 деца и е проправен път, за да бъдат прибрани по домовете си.
 
Варна опустя вчера - заведенията не работеха, повечето магазини останаха затворени.
4
1141
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
05 Февруари 2005 11:14
Много яка техника са вкарали на първата снимка.
Явно преди 80 години на село баба и дядо са били много технологично развити щото освен човешка сила са имали и коне и магарета.
05 Февруари 2005 14:01
Нямам нищо против Гражданска зажита. Но това не е тяхна работа.
05 Февруари 2005 20:59
А чия работa е, бе, *****?

Редактирано от - bot на 06/2/2005 г/ 10:59:02

06 Февруари 2005 09:44
Тодоре много скоро забрави , че такива снежни бури имаше и по наше време, ако не и по-силни. Но тогава се справяхме много по-добре от колкото сега го правят. Може би е от "Демокрацията" от която е болно обществото в България днес.
Но вместо да се връщаме назад, нека погледнем как днес се предпазват от зимата "По света и у нас".
В Швейцария, където сняг и зима има много повече от България (за съжаление), още със започването на слаб снеговалеж, тръгват машини, разпръскващи луга и пясък, така че колкото и сняг да натрупа, поне улиците са сухи!
В Англия (Обединеното Кралство), и в Скандинавските държави работят по същият начин.
Това е в Европа. За съжаление ние не се вписваме в нея по този показател (а и по много други, обсъждането на които не е предмет на тази дискусия)
Да погледнем зад океана - позната картина, Улиците не почистени, транспортът замрял, тук там някой снегорин (в един хубав град като Ню Йорк), и чакат пролетта, за да се разтопи снега (като в България)
Едно предложение към Уважаемите управляващи от последните 15 години.
Господа, вместо да се опитвате да достигнете висините на Европейските стандарти, защо не кандидатствуваме за 51 щат на USA. Приемането ни е в кърпа вързано - имаме толкова общи неща.
По-добре Американец отколкото беден Европеец.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД