Собственици на земи, населявани от редки видове птици, или важни за тяхното опазване, ще получават средства от еврофондовете, ако полагат специални грижи за хвъркатите. Това съобщиха представители на Българското дружество за защита на птиците. Природозащитниците са изготвили карта на местата с ценни птици у нас по поръчка на ековедомството. Набелязаните територии, т.нар. орнитологично важни места, трябва да бъдат включени в европейската мрежа от защитени територии НАТУРА 2000.
До края на 2006 г. с данните на дружеството, както и с информация от други карти за различни ценни животински и растителни видове у нас, екоминистерството трябва да разработи национална агроекологична програма. В нея ще бъдат записани и специални мерки за опазването на видовете, сред които са и обезщетения и компенсации за собствениците на земи.
Различни европейски фондове предвиждат 3 вида плащания за стопаните. Пари ще се дават за изпълнение на мерки за опазване на ценни видове в изостанали райони. Компенсации ще има и за собственици, които заради птиците не ползват торове и пестициди и така търпят загуби от по-ниски добиви. Финансиране ще има и за тези, които обработват земята така, че подпомагат опазването на биологичното разнообразие - например косят ливадите, без да застрашават живеещите там птици, или ограничават използването на отрови за гризачи в житните ниви, а поставят стойки за хищни птици, които ги унищожават.
Над 50% от териториите, важни за редките птици у нас, са частна и общинска собственост. Тези земи са общо 22% от цяла България. Размерът на компенсациите ще зависи от конкретния проект, с който се кандидатства.
ПРИЩЕВКИ
Писмено искане за удължаване на ловния сезон на диви патици и гъски са внесли 22-ма депутати в Националното управление по горите, съобщиха от дружеството за защита на птиците. По Закона за лова и опазване на дивеча крайният срок за ловуване на тези птици е 31 януари. Такава е и практиката в повечето страни от ЕС, тъй като отстрелът след тази дата застрашава възпроизводството на популациите. Документът е внесен и в екоминистерството и по него становище трябва да вземе министър Долорес Арсенова. През 2004 г. министър Мехмед Дикме издаде подобна заповед, която по-късно беше отменена заради протест на активистите от дружеството за защита на птиците.
|
|