- Г-н Кошлуков, в кой момент променихте исканията си и решихте да не допускате второ правителство със същия премиер?
- Не сме променяли решението си. След скандала с Шулева, когато стана от муха слон, защото не виждах драма да дойде да докладва сделката, се наложи да предприемем стъпки. Очевидно има серия от министри, които не стават. Много пъти сме искали оставки, правили сме предложения към НДСВ и виждаме, че няма воля. Затова, когато петте парламентарни групи се обединиха в действията си, решихме, че трябва да ги подкрепим. Има министри - двойкаджии, откровени крадци, виждаме сделка с концесии, с "Булгартабак", дори случката с БТК, дочуваме за разпродажба на военно имущество. Няма воля в кабинета да приеме някакъв коректив, да чуе някакъв глас, нито има сила в НДСВ, която заради битките на лобита може да направи промени. Единственият начин да се ремонтира този кабинет се оказва вот на недоверие.
- Ако Симеон беше предприел промени, можеше ли да не се стигне дотук?
- Искали сме го много пъти, още докато бяхме в НДСВ. Но дори един безсмислен министър на едно неапетитно министерство като Абрашев, който очевидно е вреден и срива рейтинга, дори него не могат да го свалят. Той продължава 3 и половина години да е най-безсмисленият министър в кабинета. Значи те са решили да не правят промяна. И начинът да спрем разграбването, което върви като за последно, е вот.
- Какво конкретно имате предвид под разграбване?
- БТК и "Булгартабак". Трите меморандума по сделката показват доста милиони разлика. Разликата от 160 до 250 милиона някъде потъва. Концесиите за магистралата без търг сигурно струват добри комисиони. Аз утре ще пътувам до Бургас и 50 лева ще давам пътни такси заради Церовски. Защо?! Имаме данни за продажба на военно имущество под масата. Има не една и две сделки в този кабинет, които показват, че се пълнят партийни каси. Опитахме с диалог. Знаете, че седнахме с НДСВ и направихме съвместно бюджет, само и само да има повече прозрачност. Но премиерът няма сила или възможност да направи промените.
- А защо не се обединихте по-рано? Сигналите, за които говорите, не са от вчера.
- Натрупаха се доста факти и арогантното поведение на Шулева преля чашата. Между БСП, СДС и ОДС диалогът е труден - има доста натрупвания и лични чувства. Така че и петте групи трябваше да извървят пътя, те се мразят от години.
- Само царят успя да ги обедини.
- По-скоро ги обединява общата позиция за държавата. Ако в онзи прословут петък Лидия Шулева беше дошла да докладва, да разгледаме сделката, ако трябва да я променим, нямаше да се стигне до тази криза. В пренебрежението си към парламента НДСВ създаде парламентарна криза. Надменността не води до нищо добро, когато управляваш държава, а не просто фирмата си.
- Правихте ли някакви компромиси в името на общи действия на опозицията?
- Нашето условие към петте парламентарни групи беше едно- единствено - да потвърдят, че няма да правят кабинет на Първанов. Защото смятаме, че може да има такива уклони сред някои от колегите. Решихме в рамките на този парламент да направим експертен кабинет с консенсус.
- Трудно е да си представя кабинет, в който министрите няма да се свързват с нито една от шестте групи.
- Въпросът е да имат доверието, да не са политически фигури, които ще дразнят другите, да не са партийни водачи. Сигурно един или друг ще клони към някоя политическа сила, но ако в консултациите постигнем съгласие за постовете, ще направим приемливо правителство. Имаме само четири месеца, няма нужда да се партизира, няма нужда да стават свръхтежки битки. Задачата е да довършим конституцията, изборното законодателство и някой да подпише присъединяването на 25 април.
- Кой ще е премиерът - обединителната фигура на този кабинет?
- Това е темата и сме си дали задача до вота да провеждаме активни консултации по двете теми - председател на парламента и премиер. Да намерим две имена, които да ни обединят. Оттам-нататък ще е по-лесно.
- Има ли предложения?
- Има няколко имена, които се въртят, но сме се разбрали да не ги изнасяме. Не са от редиците на партийните фаланги.
- Вие продължавате да настоявате Милен Велчев и Меглена Кунева да останат в следващия кабинет?
- Да, ще направим предложения за министри, които мислим за успешни.
- Защо Новото време е вечният заподозрян, че лесно може да предаде опозицията?
- За съжаление, не можем да се договорим с мнозинството. Бихме искали, предлагали сме неведнъж, но не се получава. Ако това мнозинство беше малко по-разумно и диалогично, можехме отдавна да имаме по-добър кабинет. Но няма воля и обяснението е битката на лобитата. Дори царят да вкара нов кабинет, той ще се опасява, че няма да мине заради вътрешните ежби. Ще скочат някои кръгове и той затова не пипа министрите. За да продължи. Той самият не може да прокара промените.
- На нововремци премиерът предлагал ли е участие в правителството?
- Да виждате нещо? Да има споменато име? Не. Но целта ни не е аз, Миро, Боби или Юлияна Дончева лично да участваме. Целта е да се сменят Церовски, Петканов, Абрашев, Шулева. Нека на тяхно място премиерът да предложи други фигури, стига да стават за работа - ще ги подкрепим. Както и сега ще подкрепим експертен кабинет, предложен пак от други. Номерът е тези министри да работят за страната, а не да си пълнят джобовете.
- Станимир Илчев каза, че ще търсят различни подходи към отделните опозиционни групи. Какъв подход търсят към вас? - Като гледам как се държат в зала, подходът им не е от най-добрите. Като слушам младия Цицерон, наречен Ралчев и шпагата Щерев, мисля, че в търсенето на подхода леко са се омотали. Поведението им е повече от конфронтационно. Сигурно ще купуват на парче депутати, може би независими.
- Но вие разчитате на гласовете на независимите.
- Те си носят своята съвест.
- Откъде НДСВ има пари да купува гласове? - Сериозно ли ме питате или се шегувате? От тези сделки, за които говорихме. Имат достатъчно пари да купят още един председател на парламента.
- Ако Шулева беше подала оставка в началото на седмицата, щеше ли това да промени ситуацията? - Шулева вече не е достатъчна. Трябваше да имат воля да махнат министрите с най-нисък рейтинг.
- Най-късно след 5 месеца ще има избори, а досега вашето политическо поведение чертаеше общо бъдеще с НДСВ. Зачеркнахте ли тази перспектива?
- Не смятам, че вотът на недоверие е удар срещу НДСВ. Стига НДСВ да излезе с читава програма, да ни приеме законите, готови сме да седнем на маса. Това, че този кабинет няма да си продължи работата, ако мине вотът, не означава, че не може да работим заедно. Пак в залата ще гласуваме общо закони. Но не си обяснявам защо им трябва Шулева. След като те не могат да я махнат, аз ще се опитам. А с отделни колеги в НДСВ и отделни министри имам много добра комуникация. Партийната върхушка прави очевидни глупости.
- Не е пречка сега да бутнете правителството и след 5 месеца да протегнете ръка към Симеон за сътрудничество?
- Или към Милен Велчев, или към колеги вътре в групата. Аз познавам хора в НДСВ, с които ще ми е приятно да работя, в който и да е парламент - качествени професионалисти. Анелия Мингова винаги ще е добър председател на правната комисия. Но една върхушка си пълни джоба и злепоставя цялото НДСВ.
- Защо не споменавате ДПС в критиките си? То управлява наравно с НДСВ.
- В критиките си към кабинета ние визираме определени министри. С ДПС имаме активни разговори и по-добра комуникация. Те също предлагат промени, виждаме, че не могат да ги прокарат.
- От публичните им изяви не става ясно това.
- Виждате позицията им за Шулева. Помните анкетната комисия за Церовски.
- Не е ли редно, щом не могат да въздействат, да направят по-рязък ход, който да проличи.
- Да, може би е добре, но това е тяхна воля. Те са решили да не използват такива лостове.
- Това означава ли, че коалицията НДСВ-ДПС няма да просъществува след края на парламента?
- Подозирам, че в този вид няма. Зависи кой в НДСВ ще вземе властта. В момента коалицията има много трудности в работата. Но ДПС вероятно е приело, че за оставащите 4 месеца не може да направи нищо, вдигнало е ръце, чака да свърши мандатът и да се подготви за изборите.
- Как вотът ще повлияе върху изборите?
- Всеки такъв публичен скандал ерозира доверието към управляващите.
- Не се ли увеличават шансовете за червен кабинет през юни след подобна криза?
- Не. Ако НДСВ след този вот направи корекции в поведението си, политиката и реториката, ако вкара няколко читави закона, за които ги натискаме от години, ако спре съмненията, че някои се облагодетелстват лично - това ще се чуе от избирателите. Подозирам, че НДСВ има различни шансове в зависимост от това коя фракция надделее. Едно е да го оглави Свинаров, друго Панайотов, трето Милен, четвърто Шулева. Много е важно кой ще бъде фронтменът, човекът, на когото царят ще даде доверие и екип.
- А има ли опция царят да се оттегли?
- Той заяви, че участва.
|
|