Енергетиката и участието на руски компании в приватизацията в България бяха акцентът на разговорите между президентите Георги Първанов и Владимир Путин вчера. Българският държавен глава е на официално посещение в Москва и участва в тържествата за 125 години дипломатически отношения между двете страни.
"Русия иска равни условия - подчертавам, не привилегии - за участието на руски компании на българския пазар", каза Путин. "Ако руските компании са поставени при равни условия на българския пазар, инвестициите ще нараснат многократно", смята той. Като добър пример той посочи "ЛУКойл", която е вложила в българската икономика 400 млн. долара.
Путин специално се спря на сътрудничеството в газовата сфера - желанието на "Газпром" да участва в приватизацията на "Булгаргаз" и да увеличи доставките и транзита на природен газ през България. Първанов добави, че се надява български фирми да участват в изграждането на газопреносната мрежа на Балканите.
Путин отново заяви интереса на Русия към енергийния отрасъл, машиностроенето, туризма и транспорта. Руски компании желаят да инвестират, купят или вземат под аренда български ТЕЦ-ове. "Атоменергоекспортстрой" и "Фраматом" са солиден кандидат за строежа на АЕЦ "Белене", каза Първанов, но уточни, че правителството има последната дума по въпроса и че то скоро ще се произнесе.
Двамата президенти са се договорили да се ускори работата по нефтопровода Бургас-Александруполис.
Русия ще изплати оставащата част от дълга си към България. Има и политическа воля за решаване на проблемите около руските оръжейни лицензи. Путин е обещал да бъде ратифициран протоколът към договора за взаимно насърчаване на инвестициите.
Двамата президенти са констатирали, че двустранните отношения се развиват успешно в политически и икономически план. Стокообменът между двете страни е нараснал с 25% през 2003 г. и е достигнал 1.5 млрд. долара, аргументира се Путин. Първанов допълни, че са се увеличили броят на руските туристи и обемът на инвестиции в България.
Президентът се срещна вчера и с и. д. председателя на Държавната дума Артур Чилингиров и с премиера Михаил Фрадков.
Каре
Бизнесактивност
Дмитрий Козак, който бе шеф на предизборния щаб на Владимир Путин, а сега е ръководител на правителствената администрация, ще е новият председател на смесената българо-руска икономическа комисия.
По време на посещението на Първанов се събра и постоянно действащият българо-руски бизнесфорум, от който се очаква да даде предложения как да се премахнат пречките пред предприемачите. Бизнесмените поискаха данъчни облекчения, създаване на механизъм за разплащане между фирмите, повече информация за съвместни проекти и др.
Съпредседатели на форума са бившият руски премиер Евгений Примаков и президентският секретар Костадин Паскалев. В заседанието участваха шефовете на най-големите български и руски фирми.
Каре
Политически синхрон
"Очакваното присъединяване на България в ЕС през 2007 г. и взаимодействието в рамките на съвета НАТО-Русия откриват допълнителни възможности за по-нататъшно развитие на двустранните българо-руски отношения", декларираха двамата президенти.
"Членството в НАТО и ЕС е избор на България. Ние не можем да се месим, а този въпрос не ни притеснява", заяви Владимир Путин. Според него обаче има проблеми и ограничения, произтичащи от членството на България в ЕС, които трябва да се решат своевременно. Експерти от двете страни трябва да обсъдят как да бъдат предотвратени негативните последици за икономиките на двете страни от членството на България в ЕС. Русия обаче не е благосклонно настроена към разширяването на НАТО в посока на прибалтийските републики.
Двамата президенти не казаха нито дума за осъдените на смърт медицински сестри в Либия, но според членове на българската делегация въпросът е бил обсъден на четири очи.
|
|