СветлоПиво:
Г-жо Грозданова, аз обикновенно задавам прости въпроси. Този път въпросът ми е: Как се става депутат? С какви заслуги към хората в Република България?
Диляна Грозданова:
Човек се явява на избори, прави изборна кампания, изяснява позициите си пред избирателите и те решават дали да го подкрепят с вота си или не. Впрочем аз съм вносителка на промени в закона за избиране на народни представители, според които избирателната система става и мажоритарна.
Drug:
Г-жо Грозданова, злите езици твърдят, че произхождате от семейство на активни борци. Ако е вярно, как гледате на майка си и баща си и как те гледат на вас? И още един въпрос, който би трябвало да задам на съпруга ви: Той лекар ли е, банкер ли е, или нито едното, нито другото?
Диляна Грозданова:
Г-н Drug,
за съжаление моят баща почина преди една година и много ми липсва. Майка ми е жива и здрава и никога не е била активен борец. И на двамата съм много благодарна, че ме научиха да имам собствено мнение и ме поощряваха винаги да го отстоявам.
Съпругът ми има две висши образования - първото е доктор по медицина, а второ е икономика.
Грациан:
Добро утро, Диляна! Тъй като предполагам, че повечето от въпросите към теб ще бъдат от политическо естество, аз реших за разнообразие да ти задам няколко от ония, дето им викаха на времето "общокултурни", ако нямаш нищо против. Тъй де. Аман с тая политика.
1. Ако ти бъде предложен орденът "Стара Планина", би ли го приела?
2. Смяташ ли, че в момента онова, на което му викат в България "ДЯСНО ПРОСТРАНСТВО", е само една фиктивна "топография" или мислиш, че наистина има болшинство с ДЯСНО МИСЛЕНЕ ( в онзи традиционния смисъл, а не в изкилферчения - строго негативното "кой не скача е чорбар" стил)?
3. Кой в семейството ви е "скръндзата" и кой "разсипчията"?
4. Ако си на самотен остров, кои пет особи би взела със себе си?
5. Каква музика слушаш?
Предварително ти благодаря и ти желая приятни минути пред "следственния екран".
Диляна Грозданова:
1. Уви, не смятам, че до този момент съм направила нещо достойно за орден "Стара планина". Надявам се и това да стане някой ден.
2. Да, вярвам, че има хора с дясно мислене, по-точно хора с демократично мислене. Вярвам и че тези хора са повече.
3. Моят съпруг като банкер е по-голямата "скръндза". Банкерите обикновено взимат, а не дават.
4. Моята майка на шега казва, че съм малко саможива и приличам на дядо си. Със сигурност ще взема сина си.
5. В зависимост от настроението.
Николай Скаличански:
1) Ще ми бъде интересно да разбера, как виждате една адекватна подготовка за изборите за парламент, от страна на която и да е българска партия, на фона на предишната вандалско-популистка кампания от страна на НДСВ, на фона на прословутите им обещания за прозрачност в управлението и т.н., които, разбира се, не се реализираха? Имам пред вид и дали не ви плаши оправдано покачващият се нихилизъм сред хората?
2) Какво според вас е важно за един политик, ако не отговорност към избирателите му? А и дали някога българските политици ще успеят да осъзнаят смисъла на отговорността, която би трябвало да носят?
3) Ще доживеем ли някой ден последователност и отговорност към държавата от страна на политиците ни?
4) Как конкретно се работи в ССД по морала на партията?
Диляна Грозданова:
1. Смятам, че хората се умориха от общи приказки и голи обещания. Отгоре на всичко вече не им вярват. Политиците трябва да разчитат на реализма, да назовават нещата с истинските им имена и да признават по-често грешките си. С други думи - да се стараят по-малко да лъжат.
2. Отговорността пред избирателите, пред всички избиратели, не само тези от избирателния район, е първото задължение на депутата. Аз лично не приемам по никакъв начин и с никакво оправдание подмяната на волята на избирателите от страна на депутатите, веднъж влезли в парламента.
3. Надявам се да доживеем скоро.
4. Моралът е категория не толкова от политическия живот, колкото от духовния. Вече съм недоверчива към приказките за морал от страна на политици. Може да ви прозвучи цинично, но когато някои политици ни заговорят за морал, веднага се питам за колко пари става дума.
cat1000:
Г-жо Грозданова,
Вие лично опозиция ли сте на сегашното управление или го подкрепяте? ССД с лидер Стефан Софиянски подкрепя ли сегашното управление на страната?
Ако можехте да бъдете непредубедена и изразите гражданска позиция, какъв неудобен въпрос бихте задали на Симеон Сакскобурготски?
Какво според Вас е "нов морал"? Има ли стар и нов морал?
Трябва ли да се разгледа подписът, който е положил Софиянски за връщане на "Врана" на Кобурга? Според Вас това не е ли едно от нещата, с които трябва да се занимае прокуратурата?
Диляна Грозданова:
Не бих могла да съм опозиция на сегашното управление, след като съм избрана за депутат от листата на движение НДСВ. Що се отнася до ССД - партията не веднъж е критикувала остро и конкретно управлението на НДСВ и ДПС. Тези критики ги има и в писмен вид и са изпратени и до премиера. Но ССД е партия на хора реалисти и демократи. Ние не отричаме и не нападаме нищо и никого априори. Гледаме фактите и действителността. Сегашното управление има реални постижения - например станахме член на НАТО, готвим се за ЕС, МВФ е доволен от развитието на икономиката - и ние не можем да ги отречем.
Сещам се за един неуобен въпрос до премиера:
"Защо трябваше да обещавате неща, които беше ясно, че не можете да изпълните за 800 дни, след като така и така щяха да ви изберат?"
Няма нов и стар морал, има морал.
Прокуратурата напоследък е твърде заета с г-н Софиянски. Може би тя смята, че той е най-големият престъпник в държавата. Няма да се учудя, ако всеки петък тя повдига ново обвинение. Все пак за 9 години кметуване г-н Софиянски е свършил доста неща.
cat1000: Как ще обясните двуличието си - хем защитавате "вашето величество" и го подкрепяте, хем сте дясна ръка на Софиянски???
Какво е отношението Ви към Кошлуков и Севлиевски?
На следващите парламентарни избори от коя партия ще бъдете представена? В коя листа ще бъдете?
Смятате ли, че е успешно управлението на Сакс-Кобургота и ако да - защо?
Диляна Грозданова:
cat1000,
Преди да стана член на ССД никога не съм членувала в политическа партия. Не съм била и не станах член на НДСВ. Аз съм избрана с листата на НДСВ в парламента и то не мажоритарно, а пропорционално. Смятам, че ще излъжа хората, ако подменя вота им, както направиха г-н Костов, г-н Кошлуков и г-н Севлиевски. Ако се кандидатирам за депутат, естествено ще бъда от ССД. За управлението на Сакскобургготски вече отговорих.
ЪФ1:
Как бихте оценила,волята на българските пенсионери /по 10-то балната система/ да оцеляват с пенсии между 50 и 100 лева на месец? Ако не ми отговорите, ще приема, че изповядвате философията: "Сития на гладния вера нема!".
Диляна Грозданова:
ЪФ1,
Аз съм оградена от пенсионери, да са живи и здрави. Знам, че ако не им помагам, няма да могат да си купуват даже лекарствата, които са им нужни. Знам и какво им струва, след като са работили цял живот, да разчитат на помощ от децата си. За съжаление България трябва да стане по-богата, за да станат и пенсионерите ни по-богати. Затова трябва да работим повече и по-добре.
smarty:
Защо българските политици нямат морал и си сменят партиите по времето на техния парламентарен мандат? Колко примера може да ми дадете в международен план? Това важи и за партията на Костов. Не се ли чувствате неудобно да сте влязла като депутат от НДСВ, а сега да защитавате интересите на друга партия? Не използвахте ли само името на Симеон, за да се намърдате в политиката?
lelka
Г-жо Грозданова, считате ли, че е морално да останете депутат на НДСВ след като сте член на ССД? Не се ли извършва подмяна на вота? Как смятате защо не е "на мода" при българските политици подаването на оставка при гаф или различие с интересите на избирателите?
Диляна Грозданова
До smarty и lelka:
Не приемам да влезеш от пропорционалната листа на една партия и след това да подмениш вота на избирателя като станеш независим депутат или дори си направиш друга парламентарна група. Задават ми въпроса още от момента, когато станах учредител на ССД. По това време нямаше партия НДСВ. Ако напусна ПГ на НДСВ, ще напусна парламента. Но тъй като напоследък г-н Костов ми постави този ултиматум, не смятам точно сега да го правя.
вестоносител:
Диляна, преди време се видяхме в един хотел в крайдунавски град. Тогава със Стефан бързахте за среща в Букурещ. Мислиш ли, че донякъде са основателни обвиненията за крупни злоупотреби от страна на Стефан?
Диляна Грозданова:
Не, не смятам. Аз бях управител на фирма и знам, че всеки, който подписва и един документ по нашето странно законодателство, може да бъде веднага подведен под отговорност. Това не означава, че трябва да кажем на кметовете нищо да не правят и да не работят, нали?
Графът:
Уважаема г-жо Грозданова,
Възползвам се от случая за да Ви задам няколко въпроса. Моля за Вашето лично (надявам се, искрено?) мнение.
1. В България е практика да се създават "лидерски" псевдопартии - затова са повече от 300. Но напоследък от тази болест се зарази и основната дясна партия СДС - нейни изтъкнати вече лидери си създадоха партии (най-напред Софиянски, след това и Костов). Въпросът ми е какви са основните идеологически и политически различия между ССД и СДС, които наложиха създаването на ССД?
2. До каква степен политическите виждания на г-н Софиянски определят програмата и политиката на ССД? Кое Вас лично Ви накара да влезете в тази партия?
3. Смятате ли, че ако г-н Софиянски беше присъствал в Будапеща, нещата щяха да се развият в по-добра посока?
4. Моето мнение е, че сега България се управлява на практика от всички големи партии (имам предвид политическия произход на депутатите от мнозинството), вкл.и ССД (във Ваше лице). А Вашето мнение по въпроса?
5. Ще бъдете ли любезна да предоставите e-mail като възможност за по-спокойно продължаване на дискусията?
Благодаря Ви предварително.
Диляна Грозданова:
1. ССД се създаде преди разцеплението на СДС. Тогава в СДС все още беше г-н Костов и неговите последователи и те до голяма степен определяха политиката на СДС тогава. Това беше политика на отрицанието, на търсенето на вътрешния враг, политика, която отблъскваше, а не обединяваше. ССД се създаде като партия на хора демократи, които обичат свободата, не се страхуват от различните мнения и не преследват хора заради различия в мненията. Затова в ССД няма изключване.
2. Такива са и политическите възгледи на г-н Софиянски. Аз не съм била член на партия преди ССД и никога не бих станала член на партия, която изисква от мен военна дисциплина, винаги да бъда съгласна с вожда и както се казваше едно време - да следвам принципа "всяка крива линия, успоредна на партийната, е права".
3. Не. Но беше възмутително, че не го пуснаха. Като че ли можеше да се скрие под някой мост.
4. България се управлява от НДСВ и ДПС. Те носят политическата отговорност за управлението. Не бих надценявала моето значение колкото и да ми се иска. Ако един депутат можеше да управлява, той трябва да е президент и премиер едновременно.
5. Е-mail-ът ми е ssd.info@dir.bg
Solon:
Сърдечен поздрав на красивата госпожа - народна представителка! Въпрос: кои партии мислите, че ще управляват България след една година и нещо?
Диляна Грозданова:
Ако нещата вървят както досега, с неудоволствие трябва да призная, че сигурно ще управлява БСП. Ако партиите от дясноцентристкото пространство успеят да поставят ударението върху това, което ги обединява, а не върху това, което ги разделя, ако успеят да дадат разбираем знак на избирателите, че не са едно свадливо семейство, може би ще получат добър резултат на изборите и да управляват заедно. Дай Боже!
Наум:
Защо не отговаряте на политически въпроси, г-жо Грозданова?
1. На кои гласоподаватели ще разчита повече ССД - на разочарованите царски гласоподаватели или на разочарованите сини? Коя им е приоротетната таргет група?
2. Кога ССД ще декларират отношението си към настоящето управление?
3 Кой е врагът и кои са приятелите на ССД в момента? Откъде идва атаката срещу Софиянски?
Диляна Грозданова
Г-н Наум,
С удоволствие отговарям на политически въпроси. Радвам се, че вашите са такива.
1. ССД не разчита на това да източва избиратели и симпатизанти на една или друга партия. ССД заяви това още при създаването си. Досега винаги сме го спазвали. Разчитаме на разумните хора, на хора, които искат да съграждат, а не да рушат, които не обичат ругатните и хулите, които искат да им се говори конкретно и да се върши работа.
2. Мисля, че вече отговорих на този въпрос, но от уважение към вас пак ще кажа, че ССД неколкократно и пред журналисти, и в писмен вид, е отправял критики към сегашното управление. Но винаги конкретно, винаги с предложения и идеи. ССД не отрича постигнатото от сегашното управление, само защото ССД не е в това управление.
3. Що се отнася до атаката срещу г-н Софиянски като че ли се намираме в роман на Агата Кристи - всички имат мотиви и възможности, но все пак един е виновен. Кой е той обаче, се разбира на последната страница. ССД е заявил, че няма врагове сред партиите в дясноцентриското пространство. Политическият опонент на ССД е БСП.
Ravaneli:
Госопожо Грозданова, къде в Европа има партия, която има депутат в управляващото мнозинство, а в същото време иска да прави коалиция с опозиционни формации?
Диляна Грозданова:
В Европа има различни неща - и хубави, и лоши. Във всеки случай нито в Европа, нито в САЩ има съдебна система като нашата. Можете ли да ми кажете например защо у нас няма съдебни заседатели? Навсякъде в Европа, да не говорим за САЩ, има съдебни заседатели, защото така по-добре се опазва съдебната система от корупция. Само в България все още сме поклонници на съветската система на Вишински.
керпеден_1:
Госпожо Грозданова, добре дошли! И аз ще ви изтормозя с няколко въпросчета:
1. Къде се чувсвувате по-комфортно: пред обектива на камерата в студиото или в парламентарна зала, защото ползата и от двете изяви не е кой знае каква за тези, които би трябвало да се ползуват от нея?
2. Как мислите, наистина ли форумът представлява явление, което дава информация за настроенията на една представителна част от интелегенцията на България? Прави впечатление, че въпреки че сте подложена на остри закачки от наша страна, пак охотно си беседвате с форумците. Не ще да е само за забавление...
Прочее, желая Ви успех!
Диляна Грозданова:
1. Решително се чувствах по-добре в студиото. Аз винаги съм се занимавала с политика. Но беше много по-приятно да задавам неудобни въпроси на политиците, отколкото да се червя заради неудобни действия на политици.
2. Да, мисля, че форумът е явление, което дава възможност на младите, които са запленени от компютрите, да участват активно в обществения живот. Политиците трябва да мислят как да използват компютъризацията по-добре, например да се въведе гласуване чрез интернет.
Благодаря ви!
geo_19
Госпожо Грозданова,
Щях да ви задам въпроса как хем сте депутат от НДСВ, хем сте член ССД, но са ме преварили. Все пак две-три въпросчета:
1. Тъй като не познавам устава на ССД, обяснете ми как стана възможно Стефан Софиянски хем да е кмет, хем да е лидер на партия? Нали има законова забрана, че кметовете не могат да участват в ръководни органи на политически партии?
2. Вярвате ли, че Стефан Софиянски е виновен относно това, за което му търси отговорност прокуратурата?
3. С кого ще търсите съюз на изборите?
4. Ако влезете в съюз насочен пряко срещу НДСВ, ще напуснете ли парламента или поне парламентарната група на бъдещия ви враг?
Диляна Грозданова:
1. Според устава на ССД г-н Софиянски не е член на ръководството на партията.
2. Вярвам, че Стефан Софиянски не е виновен. Просто той работи и софиянци виждат това. Вярвам, че и съдът ще стигне до това мнение.
На въпрос 3 вече отговорих.
4. Да, ако вляза в съюз, пряко насочен срещу НДСВ, ще напусна парламента, а не само парламентарната група на НДСВ.
GanTREE:
Добър ден, г-жо Грозданова.
Имам два въпроса.
- В качеството си на депутат от управляващото либерално мнозинство ли бяхте на срещата на "десните" партии, организирана от ЕНП в Будапеща или в качеството си на зам.-председател на малка опозиционна "дясна" партия?
- Как смятате, че би се отразило на представянето на ССД в местната власт евентуалното отстраняване на г-н Стефан Софиянски от кметското място в София - особено предвид факта, че ССД няма друг спечелен "кметски" мандат?
Диляна Грозданова:
Уважаеми GanTREE,
1. В Будапеща бяха поканени определени партии от домакините от ЕНП. Тези партии бяха СДС, БЗНС-НС, ДП - които са членове на ЕНП и ССД, чийто лидер Стефан Софиянски винаги е бил член на ЕНП (така впрочем каза и г-н Ван Велцен), а партията е минала през избори и новосъздадената партия на Иван Костов, която току-що се беше отделила от СДС. Степента на опозиционност не определя дали една партия е дясна или лява. Ако бяха поканени опозиционни партии, в Будапеща трябваше да присъства и БСП.
2. При всички случаи отстраняването на г-н Стефан Софиянски би се отразило зле и на ССД, и на местното самоуправление. Никъде в Европа преди окончателното решение на съда за вина или невинност, не се отстранява човек от изборен пост. Това е подмяна на вота на избирателите и неуважение към тях.
OX:
Г-жо Грозданова, възхищавах Ви се като журналист и Ви уважавах, но не мога да кажа същото за ролята Ви на политик в НДСВ и в ССД. Възнамерявате ли да се върнете към журналистиката, защото там ви е силата?
Диляна Грозданова:
Благодаря Ви за първата част на вашето мнение, защото много се гордея с биографията си на журналист. Ставайки политик, минах от другата страна на една въображаема барикада. Въпреки че винаги съм се занимавала с политика и тя ме е интересувала. В някои мнения усетих недоверие, че една жена и телевизионна журналистка може да се занимава с политика. Смятам, че това е доста обидно както за журналистите, така и за жените. Все пак политиката не е казарма и не е запазено място за мъжете. Жените могат да си останат жени, да не заприличват на фелдфебели и пак да бъдат добри в политиката.
Благодаря за всички мнения, и добри, и лоши, те бяха полезни за мен. Приятен ден!
Г-жо Грозданова,
Защо не искате да споделите с Форума миналото си , тъй то е доста привилегировано "светло". не само Вашето но и на вторият Ви съпруг.Това е необходимо, защото във Вашата уста категории като морал и чест звучат неприлично.По-добре говорете за интерес, по-скоро за интереси.Има и подходящи вулгаризми, но Вие сте дама.