Визитка
Кенет Левковиц е завършил икономика в САЩ. От 10 години е в България, съпругата му е българка. Има фирма за инвестиционно банкиране, консултант е по корпоративно финансиране. Участва и във фирма за управление на финансови активи.
---Каре-----
В средата на януари парламентът прие промени в Закона за чужденците. Ако те искат да получат статут на постоянно пребиваващи у нас, трябва да знаят български език и да удостоверят това с документ, издаден от оторизирана образователна институция у нас. Право на постоянно пребиваване ще имат и само чужденци, които са инвестирали 250 000 долара в България.
Ако не отговарят на тези условия, чужденците ще са със статут на продължително пребиваващи и всяка година трябва да подновяват разрешението за престой.
- ------
- Г-н Левковиц, парламентът мотивира промените в Закона за чужденците с изисквания на Евросъюза. Как ще коментирате вие новите тестове?
- Една част от промените ги разбирам - има удължаване на срока за регистрация в полицията. Преди срокът беше 48 часа, сега става 5 дни. Това е разбираемо по практически причини. Другата промяна - за езиков ценз, за да получиш право на постоянно пребиваващ, не го разбирам. Такова изискване има например за Холандия - там има сериозна имиграция. Но не разбирам защо се прави в България. Признавам, че е доста практично човек да говори български в България, но все пак това е по-труден и непознат език за повечето чужденци. Така че се вдига много високо летвата, ако искаш да останеш тук като постоянно пребиваващ.
Ако България иска да се интегрира в международната общност, в Европейския съюз, това поставя бариера пред този процес. Мисля, че холандците нямат проблем с интеграцията.
- Само в България и Холандия ли има такива изисквания за езиков ценз?
- За други страни не зная, аз най-добре познавам Америка. А там няма официален език и нямаме изисквания чужденците да учат английски. Все пак го учат, защото средата го налага.
- Как ще се отразят изискванията за езикова квалификация върху бизнеса?
- Това е изискване за придобиване на статут за постоянно пребиваване. Човек може да стои много дълго със статут на временно пребиваващ. Но той пък е свързан с получаването на т.нар. удостоверение за продължително пребиваване - едногодишна виза и с огромна бюрокрация. Дори сега самата процедура да се извади удостоверение за временно пребиваване е доста трудна. Наблюденията ми са от 10 години и от първа ръка. В началото беше много трудно - големи опашки и лоша организация. Но изискванията за необходимата документация се увеличават. Сега организацията е по-добра, но документите, които се искат, с всяка година се увеличават. След 9 години постоянно пребиваване в България трябваше да извадя десетина документа и да ги покажа в полицията. Бюрократичният подход и полицейщината са остаряло нещо и трябва да се отстранят.
За бизнеса основното изискване - да се открият 10 работни места остана. Това е високо изискване. Фирма, която стъпва на пазара, няма да посмее веднага да наеме 10 души. Ще трябва поне една година да работи, за да си го позволи. Това е още една излишна бариера пред бизнеса.
Изискването за инвестиция от 200 000 долара също е висока летва. Ако правиш проучване, което ще ти отнеме 1-1,5 години, не можеш преди неговия край да вложиш четвърт милион долара. Ако не си инвестирал или наел 10 души, трудно ще се справиш със законовите изисквания.
Тук има друг елемент, който е важен. Спрямо някои нации в България има страх от миналото и се слагат високи бариери. Добре, но когато това касае хора от САЩ, Япония, Западна Европа, е ненужно, защото няма наплив на емигранти от тези страни в България. И тези, които идват, в повечето случаи помагат за развитие на страната.
- Не смятате ли, че това са вид превантивни мерки, т.е. гаранция, че чужденците, които постоянно ще са тук, ще са сериозни и надеждни. В САЩ също има много строги и полицейски мерки спрямо чужденци след атентатите от 2001 г.?
- За САЩ - да, но в България и преди 11 септември 2001 г. беше същото. Полицейщината е остатък от миналото, някакъв страх или параноя към чужденците.
- Така реагирахте и когато се коментираше забраната за продажба на земя на чужденци...
- Това е чист популизъм, защото един чужденец може да регистрира фирма в България и да купи имот и земя. Ако по-лесно се продава земя на чужденци, това ще увеличи цената й и ще е добре за хората, които продават. Американската търговска камара лобира, когато се приемаха промени в конституцията, да няма дискриминация срещу хора от неевропейски държави. Сегашният вариант дава възможност да купуват земя страни от ЕС и държави, които имат спогодба с България по този въпрос. (Промяната ще влезе в сила от 2007 г., бел.ред.). Този вариант също не ни харесва напълно. В Америка всеки има възможност да купи земя. И не е вероятно да има такъв интерес към земята в България, че американците да сключат спогодба с България. Пак сме аут и по този критерий. Надявам се промените да се преосмислят, но вече минаха на първо четене в парламента. Пак става дума за страх от някои нации да не изкупят земята. Определено американци няма да го направят.
- Какво мислите за законодателството, свързани с бизнеса, като цяло у нас? Направени са доста промени, нужни ли са и други?
- Законодателството е общо-взето добро. Въпросът е как се прилагат законите. Големият проблем е съдебната система и нейната ефективност. Има още какво да се прави в тази област и се надявам, че в близките години ще се промени. Вече има дисциплинарни производства срещу прокурори и съдии, което беше рядкост. Т.е. реформите, които се приеха досега, имат ефект и се надявам това да разсейва чувството за недосегаемост и безотговорност, което съществува не само у някои съдии и прокурори, а и у някои граждани.
|
|