Малцина у нас сигурно знаят, че далечните баски от Иберийския полуостров, които са на път да се обособят в самостоятелна държава, имат принос и за българското Освобождение.
Българите за първи път се сблъскват с темата за баските в "Под игото", когато синът на чорбаджи Марко обяснява, че в училище учат за войните за наследство на испанския престол. А те са ключови за разбиране на баския проблем.
Баските подкрепят претендента Карлос VII и неговото поражение през 1876 г. означава за тях окончателна загуба на вековни привилегии и полага началото на баския национализъм. Но връзката с България от литература става действителност, защото победеният Карлос с остатъците от армията си се озовава не другаде, а при обсадата на Плевен по време на Руско-турската война. Там той предлага услугите си на руския император и така в освобождаването на града се сражават и баски войници.
--------
На 1 февруари т. г. испанският Конгрес на депутатите (долната камара на испанския парламент) обсъди и отхвърли предложения от баския парламент проект за превръщане Страната на баските в "свободно асоциирана държава" с Испания, известен повече като "плана Ибарече" - по името на баския министър-председател. 313 депутати гласуваха против плана, 29 го подкрепиха и 2-ма се въздържаха.
Страната на баските е името на една от 17-те автономни области, които образуват съвременната испанска държава. Всяка от тях има свой статут на автономия, в който са посочени областите, в които държавата им предоставя правомощия - обикновено здравеопазване, образование, полиция и пр. Автономията се оказва решаващ фактор за бързото икономическо развитие на областта. От 1995 г. доходът на глава от населението е нараствал с по 4,5% на година и през 2002-а тя има
най-висок доход в страната
на глава от населението - 13 690 евро, при средно за Испания 11 016 евро. Но баските искат още по-голяма самостоятелност и даже отделяне от Испания, защото при по-голяма автономия смятат, че ще постигнат още по-висок жизнен стандарт.
Планът Ибарече или "Новият политически статут на баската общност", както е официалното наименование на това предложение, беше одобрен с абсолютно мнозинство от баския парламент на 30 декември м. г. Планът се основава на тезата, че баският народ има "своя самоличност сред народите на Европа" и правото да решава собственото си бъдеще "в съответствие с правото за самоопределение на народите". Това право ще се реализира чрез допитване до гражданите на Страната на баските. На тази основа се формулира "нов политически пакт за съвместно съжителство", който ще се материализира в нов модел на отношения с испанската държава, основани на свободното асоцииране.
По този начин
баските поставят своя
суверенитет над испанския
Създава се правото чрез волеизявление на баските граждани (посредством допитване) да се решават всички въпроси на отношенията с Испания, включително и отделяне от нея (което не е изрично упоменато, но не е изключено като възможност). Тези решения трябва да се вземат с абсолютното мнозинство на подадените гласове, но не се посочва какво мнозинство от избирателите трябва да са участвали в допитването, за да бъде то законно. Така важни решения, засягащи отношенията между Испания и Страната на баските, могат да се вземат с по-малко от половината от гласовете на имащите право на глас, че даже и с по-малък процент. Планът създава своебразно двойно гражданство. Освен баското, право на което ще имат тези, които административно пребивават в Страната на баските, се въвежда баска националност за всички граждани, "придобиването, запазването и загубването" на която ще бъдат определени с бъдещ закон. Създава се отделна съдебна система в Страната на баските. На баската администрация се придават допълнителни правомощия, включително и системата за социално осигуряване.
"Планът Ибарече" изправи срещу себе си всички испански партии и се радва на подкрепата само на три националистически партии в Каталония и Галиция. Изострените страсти и създаденото напрежение не създават най-добра обстановка за обсъждане на проблема. В тези условия министър-председателят Сапатеро прие баския премиер Ибарече и разговаря с него над 4 часа. Въпреки че след това заяви, че докато е министър-председател на Испания, този план няма да бъде приложен, Сапатеро очевидно разчита на решаване на въпроса по пътя на преговори. Срещу това е Народната партия (най-голяма в опозицията), чийто лидер Мариано Рахой предложи на Сапатеро пълно сътрудничество срещу "плана Ибарече" и в отделна среща двамата се договориха да създадат съвместна комисия в парламента по това предложение, което смятат за антиконституционно.
Какъв може да бъде изходът
от създалото се положение след отхвърлянето на "плана Ибарече" от Конгреса на депутатите? И испанското, и баското правителство вероятно ще изчакат резултатите от автономните избори в Страната на баските, които още на другия ден премиерът свика предсрочно за 17 април т. г.
Намерението на неговата партия е да се яви на изборите с "плана Ибарече" като предизборна програма и да получи подкрепата на мнозинството от баските избиратели.
В същото време Сапатеро се надява, че баската Социалистическа партия ще вземе най-много депутатски места в баския парламент, както прогнозират предизборните сондажи. Сапатеро е обещал след автономните избори да се срещне отново с Ибарече и да се започнат преговори по по-нататъшното развитие на автономията. Засега и баските, и испанците смятат преговорите като път за решаване на проблема. И двете страни ще трябва да направят отстъпки и компромисният вариант ще бъде най-доброто разрешение. Освен това тази година трябва да се завърши и реформата на Статута на Каталония, където националистите също имат крайни искания. В тези преговори Сапатеро ще бъде принуден да се оглежда непрекъснато зад гърба си, където
ще чакат още 15
автономни общности,
които няма да бъдат особено доволни от разширяването на привилегиите на баски и каталонци. Според лондонския "Икономист", ако Сапатеро съумее да контролира националистическия проблем (тъй като според списанието този проблем не може да бъде разрешен) и да довърши либералните икономически реформи, "неговото правителство може да създаде условия Испания да започне нов период на икономически растеж, в който може да надмине Великобритания и Италия по доход на глава от населението. Испания разполага с повечето от необходимите предпоставки за това - ефективно управление, здрави финанси и силен бизнессектор".
В своята реч пред Конгреса на депутатите Сапатеро заяви, че "резултатът от гласуването не е победа и поради това никой не трябва да го приема като поражение. Този 1 февруари не слага края на един план, а е денят, в който присъстваме на едно ново начало, на нов проект за Страната на баските и за цяла Испания, един проект, който се нуждае от подкрепата на всички и гледа напред в бъдещето".
По генотип и манталитет баските са съвсем различни от испанците. Смята се, че са роднини на грузинците и са дошли от Кавказ, т.е. имаме с тях далечни общи корени.
Вж. и изследването на Мутафчиева, Вера. Паралели на историята - Иберия и Балканите. - В: Същата. Реакции. С., УИ, 1995, 147-158.