Здравната каса обещава да блокира още един механизъм за изтичане на пари от лекарствения й бюджет. Лекарите ще имат лимит за изписване на скъпи медикаменти, 100% платени от касата, обясни зам.-директорът на НЗОК Дечо Дечев. В момента има лекарства за психични болести, при които средната изписана доза месечно е до 3 пъти по-висока от препоръчителното, твърди той.
Специалистите, които отпускат лекарства по протоколи за Паркинсон, епилепсия, психически заболявания, вече ще трябва да се съобразяват със средните дози, препоръчани от производителите и СЗО, обясни Дечев. Ако на пациента са нужни по-високи дози, той ще трябва да се яви пред лекарска комисия, която да ги потвърди. НЗОК няма доверие и на комисиите по места и може да се наложи консултантите на касата също да преглеждат протоколите с дози над средните. В момента основно само специалисти изписват скъпите лекарства, а след това протоколите се заверяват в районните здравни каси.
За да стане всичко това факт обаче, трябва да има нов рамков договор. Амбицията на касата е той да влезе в сила в догодина.
Това няма да доведе до голямо разкарване на пациентите, тъй като протоколите се издават на 6 месеца, смята Дечев. И в момента действат рестрикции при изписването на скъпи лекарства - докторите могат да отпускат безплатен медикамент само за водещото заболяване, но не и съпътстващо лечение за същата болест.
Данните на касата сочат, че от 2002 г. насам средният разход за един психично болен е скочил с 65%. Освен това има и сериозни регионални разлики. Например в Пловдив един пациент струва на касата месечно 110 лв., а във Варна - 300 лв. Дечев твърди, че въпреки че списъкът, по който касата плаща медикаменти, не е променян от 2002 г. насам, цените на 100 лекарства са се повишили през 2003 г. Не е ясно как точно е станало това. Медикамент за психични болести, поет от нашата каса, струва 329 лв., а в Полша е 92 лв., обясни зам.-директорът. Лечението излиза по-скъпо и защото се изписват повече опаковки от нужното и защото болните масово минават на по-скъпи лекарства.
Лекарите имат стимул да изписват повече лекарства, тъй като постоянно има промоции на фирмите, т.е. докторите получават пари за всяка изписана опаковка, твърди Дечев.
Освен с лимити на дозите касата смята да спре преразходите с намаляване на цените.
|
|