Христо Кирчев е народен представител от Варна. Преди месец бе назначен от Надежда Михайлова за служебен председател на областното ръководство на СДС в морската столица. Бивш кмет на Варна.
- Г-н Кирчев, със смяната на Янко Станев като председател на областната организация на СДС смятате ли, че сте открили някаква панацея за излекуването на организацията?
- Тази организация, която беше много здрава до 1995-1996 г., по редица причини - не само от местно, но от национално и международно ниво, започна да изживява някакви проблеми. Мисля, че те не са проблеми само на дясното, а и на лявото пространство. Левите обаче разбраха, че е по-добре да се обединят, да оставят проблемите да съществуват, но без да бъдат преекспонирани в публичното пространство. Докато десните поради малкия си политически опит и силните емоции стигнаха до по-емоционални изяви по вестниците.
Не съм човек на повърхностните оценки. Набрах доста политически опит и си дадох сметка, че в България печели този, който е градивен. Това го показва даже и поведението на сегашните управляващи. Правят много грешки, но поне не са агресивни. Премиерът при всичките му плюсове и минуси задържа един приличен рейтинг с позитивно поведение към обществото.
Идвайки тук, приемайки това - да го наречем "назначение", - идвам с ясното съзнание, че ако искаме варненската организация да сме по-атрактивна, трябва да престанем да бъдем организация на малък кръг хора с взаимни интереси. Не може 30-40 души да са навсякъде, да са всьо и вся. Не може хем да си секретарка, хем общинска съветничка, хем в областния съвет... едни и същи. И то само заради комфорта на някого. Това стеснява кръга на поддръжниците...
- ...а и рейтингът на СДС падна, не само членската му маса.
- Рейтингът пада по много причини. Не може да търсим причината в една, две или три личности, нито в едно разцепление. Дайте си сметка, че един милион българи се изнесоха от държавата. Кои са привържениците на СДС? Хората на инициативата. Тези, които търсят закрилата на държавата, те са с ляво мислене.
Освен това развитието на България по руския модел капитализъм създаде една прослойка свръхбогати, които могат да си позволят да си купуват ферари и майбах - няма нищо лошо в това, но доведе огромна част от населението до пълна бедност. Естествено при липсата на средна класа десноцентристките формации губят своето влияние.
За съжаление обаче мнозинството търси закрилата на държавата. Същевременно никой не си дава сметка, че 70% от собствеността е вече частна! А продължават да търсят вина в държавата... Имаме редица предприятия, които са приватизирани, но никой не търси ни борд на директорите, ни Агенция за следприватизационен контрол...
Отливът на СДС се получи именно защото малцина са онези, които са осмислили стоенето си в партията. Празни приказки са, че било време СДС да се идентифицира. Никоя друга партия няма готова програма! Независимо че не е старата голяма организация, СДС има един нормален, нелош партиен живот. Някои го мислеха за Ганковото кафене - място да се намират на приказки, но вече е време да управляват опитни хора. Дойде времето не на голата емоция, а на квалификацията и на опита.
- Но по места хората гледат тамошните лидери...
- Имаме и голямо разочарование по линия на междуличностни конфликти.
- Не получават ли редовите седесари твърде объркващи послания от София? Особено по отношение на коалиционната политика.
- Това е най-голямата ни грешка в момента и аз го казвам на националните съвети. Една политическа сила, за да има известен авторитет в обществото, тя наистина трябва да дава еднакви послания. Затова съм съгласен с г-жа Михайлова - има си национален съвет, национално ръководство - те изготвят основните виждания на партията за вътрешната, коалиционната политика, за външната политика. А същевременно, защото българинът разбира свободата като свободия, всеки започва, особено пред медиите, да си ги тълкува както си иска.
Аз също съм за коалициите, ще дойде тяхното време. Но трябва да се види как да се правят. Няма политик, който да не е със самочувствието, че е важен. Всеки, когото попитате, е със самочувствието, че от него зависят съдбините на държавата. Колко му е реалната тежест никой не може да каже. В момента нито във Варна - на местно ниво, нито в България има политическа сила, която да излъчи голямо, компетентно мнозинство да управлява.
- Добре, тогава къде ще търсите партньори?
- Нормално е да се мине през едни избори и да се види кой каква тежест има в обществото.
- Това какво означава? Явявате се сами и после се оглеждате за тези около вас?
- Абсолютно би било наивно и по детски да опрем до човешките емоции и да кажем: "Няма да правим коалиция с еди-кого си в дясното пространство, щото преди 1 година се скарахме." Ако погледнем хората на г-н Костов, те казват, че ще спечелят изборите. Същото твърдят и НДСВ, и СДС. Важното е да се види - НДСВ взима 10%, СДС - 10%, Костов - 4%. На базата на това ще се правят съответните споразумения.
Отделни членове на СДС имат друга теза - да правим предизборни коалиции. Но това да правим коалиция с НДСВ би било фарс! Опозиция и управляващи да се явяват заедно на избори...
- БСП обаче говори вече за бъдещи предизборни действия с НДСВ и ДПС?
- Че БСП не е опозиция! БСП никога не е излизала от властта. Ако някой ми каже, че през тези 15 години БСП е била извън властта, то той е по детски наивен.
При БСП идва най-големият ужас. Сега е сладко - да си във властта, когато си в опозиция. Те в момента се питат кой ще им е премиер, става ли Станишев, не става ли. Кои стават за министри, кои - не. И като погледнем депутатите и около тях, видно е, че само за половин правителство имат хора. Но за другата половина нямат. Явно е, че за премиер нямат подготвен човек.
- Приемате, че БСП вече е спечелила следващите избори.
- Нагласата е такава - че БСП ще има мнозинство. Не казвам, че ще ги спечели!
- Имаше обаче налице и двойственост в поведението на СДС в последната година - в София Надежда Михайлова критикува правителството, а във Варна лидерът на местната структура на СДС не крие сближаването си с НДСВ?
- Целта не е да сме врагове с хората - аз съм в добри отношения с депутатите на НДСВ. Аз мога да си пия кафето с господата Ралчев или Рафайлов, но да защитавам политиката на НДСВ просто е недопустимо!
Това беше една от причините да сменим г-н Станев. СДС-Варна от водеща политическа сила се превърна във филиал на БСП, във филиал на НДСВ, ние просто нямаме свой образ. Стигна се до гласуване с БСП в Общинския съвет! Ако искаме да участваме в политическия живот, а не на софрата, трябва да сме ясни и отчетливи - кои сме, кого защитаваме. То не се чу една критична дума срещу лявото управление във Варна! Но как да има активна опозиция, като всички, общо взето, са наредени около масата.
Отстраняването на Станев беше болезнено и аз не казвам, че това е най-добрият път за решаване на проблемите.
- Каква е вашата конкретна задача - да стягате редиците на организацията?
- Какво значи да стягаме редици? Говорим за общество, в което има не свобода, а свободия. В тази безгранична свобода да затягаш нещо звучи комедийно. Какво да им кажа? "Стягайте се!" Трябва да се видим, да се преброим кои сме останали. Да се опитаме да върнем доста от разочарованите от СДС пак в партията. Но много от тях пък поставят условия. Те са свикнали в продължение на няколко години да гледат на СДС като на фирма, в която трябва да постъпиш, за да получиш нещо. Това ме свари доста неподготвен.
тоа не беше ли избегал по едно време у южна африка?
я прокуратурата да го изчека на врата на парламенто след последното заседание