Още 4000 македонци получиха български паспорти през последните три месеца, съобщи преди ден скопската телевизия "А1", цитирана от БТА.
Това признание показва, че официално Скопие вече не може да крие факта, че има наплив за български паспорти. Доскоро се твърдеше, че в единични случаи македонци се обявяват за българи. ТВ новинарите обаче са пресметнали, че "по един член от всяко четвърто македонско семейство от източната част на Македония" се признава за българин.
"Всички тези хора са попълнили въпросника за получаване на български паспорт, в който има деликатни въпроси като: "Чувствате ли се българин?", "Потвърждавате ли, че вашите родители са българи" и т.н.", напомня телевизията.
Анкетен статистически лист вече не се попълва, защото единственият служител в Агенцията за българите в чужбина, който обработва този документ, не успява да се справи с големия им брой, каза вчера главният секретар на агенцията Стефан Николов. Миналата година в агенцията са внесени 8 хиляди преписки, а тази година се очаква броят им да надхвърли 16 000. Кандидатите за български паспорти растат в геометрична прогресия, най-много са от Македония, твърди Николов.
Всеки кандидат за български паспорт обаче попълва декларация за българско самосъзнание. Това е условие, за да влезе в процедурата за получаване на българско гражданство.
В тв репортажа, който не се позовава на българските компетентни институции, има неверни твърдения. Телевизията твърди, че има ново изискване за получаване на документа - желаещите да говорят и пишат свободно на български. Това се отрази на броя на продадените българо-македонски речници, твърди скопската медия. Според нея заинтересованите да получат български паспорт македонци ходили месец или два на курсове по български език в България и това според жител на Щип било чисто изнудване. Телевизията дори обобщава заплашително, че изискването да се знае езика щяло да важи и в бъдеще.
"Това е лъжа. Един човек е българин по кръв, а не по това дали знае или не български език", категорично отрече Николов. За да получат документ за български произход, кандидатите трябва да представят документ, че поне един от родителите им, или бабата и дядото са българи. Ако нямат такъв документ, специалистите определяли в зависимост от името и местораждането. Според специалистите в агенцията проблем с документите имало за гражаданите от Македония. Тези от Бесарабия имали свидетелства.
ДОКУМЕНТИ
В момента кандидатите за българско гражданство задължително подават в агенцията четири документа - декларация за българско самосъзнание, молба, свидетелство за раждане и копие от паспорта си. Българските паспорти са желани за мнозина наши сънародници зад граница, защото отварят вратите им към ЕС и пазара на труда там.
Според македонската телевизия българският паспорт се получавал лесно. Внушението за съществуваща корупция в София е направено чрез анонимен жител на Щип, който бил чул от приятели, че за да получиш паспорт, трябва да дадеш 200 евро.
/:/ "Според нея заинтересованите да получат български паспорт македонци ходили месец или два на курсове по български език в България и това според жител на Щип било чисто изнудване. Телевизията дори обобщава заплашително, че изискването да се знае езика щяло да важи и в бъдеще."
......................................... ......................................... ................................
Създадено: 13.9.2004 г. 23:07:33
-----------------------------------------
ЗАКОН ЗА БЪЛГАРСКОТО ГРАЖДАНСТВО
.......
Раздел III
Придобиване на българско гражданство по натурализация
Чл. 12. (Изм.-ДВ, бр. 41 от 2001 г.) Лице, което не е български гражданин, може да придобие българско гражданство, ако към датата на подаване на молбата за натурализация:
1. е пълнолетно;
2. преди не по-малко от 5 години е получило разрешение за постоянно пребиваване в Република България;
3. не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер от български съд и срещу него няма образувано наказателно производство за такова престъпление, освен ако е реабилитирано;
4. има доход или занятие, което му дава възможност да се издържа в Република България
5. владее български език, което се установява по ред, определен с наредба на министъра на образованието и науката, и
6. е освободено от досегашното си гражданство или ще бъде освободено от него към момента на придобиване на българско гражданство.
......................................... ......................................... .........