35 млн. евро ще бъдат отпуснати от европейските фондове за обучаване на българската държавна администрация през оставащите 2 г. до членството в ЕС. Това съобщи министър Димитър Калчев на семинар във Варна, посветен на борбата с корупцията сред чиновниците.
Обучителните програми започват, според министъра, от началото на 2005 г. 1000-1500 държавни служители, избрани чрез конкурс, ще се обучават по различните проекти как да работят в и с евроструктурите. Основната цел ще е повишаване на административния капацитет на страната. "И в момента има такива проекти, но те се реализират с бюджетни средства и пари от спонсори като Отворено общество", заяви Калчев за "Сега".
Парите са във финансовата рамка за членство в ЕС, договорена с България, уточни шефът на Института по публична администрация Георги Манлиев. Според доц. Манлиев, усвояването им може да стане с 10-12 проекта по Програма ФАР. При добра организация технически е възможно първите да започнат още от догодина. Има вероятност обаче парите да не бъдат усвоени. Необходимо е усилие от страна на администрацията, тъй като процедурите по ФАР са по-бавни и тежки, обясни Манлиев. След 2007 г. предприсъединителните фондове ще са недостъпни.
В момента се обсъжда към кои институции да се насочат милионите. При всички положения обучените кадри ще са на ключови за прилагането на европейските директиви и законодателство места. Обучените от евроексперти чиновници ще предават опита си и чрез Института за публична администрация. Така полученото ноу-хау ще се предава и след 2007 г.
Над 180 сигнала са подадени в Комисията за координация на работата по борба с корупцията към Министерския съвет от началото на тази година. След проверка по-голямата част се оказаха недействителни, съобщи на семинара секретарят на комисията Константин Паликарски. Голяма част от жалбите са за работата на съдебната власт, но те би трябвало да се отнасят към Висшия съдебен съвет, обясни Паликарски.
Калчев изтъкна, че с приемането на закона за електронната търговия ще се създаде механизъм за борба с корупцията. По отношение на електронните търгове ще се ползва опитът на Полша и Австрия, посочи той.
ПЪРВЕНЦИ
Габровска област втора след министерството на транспорта започна да използва електронния подпис и да изпраща официални документи по Интернет. Губернаторът Цветан Нанов пуснал на 10 септември такива документи до премиера, министрите Николай Василев и Димитър Калчев. От 2005 г. е-подписът трябва да бъде валиден при кореспонденцията с всички държавни институции.
"Не съм чула досега някой гражданин да си е направил е-подпис в областта", заяви служителка от пресслужбата на Нанов. Имейлът на габровския областен е nanov@gb.government.bg. Той се подписва със сертификат тип "DocPro" от държавната фирма "Информационно обслужване" срещу 95 лв. без ДДС. Годишният абонамент за него е 57 лв. Картата и четецът му струват още 85 лв. Цял комплект (сертификат с карта и четец) за ръководни кадри от "Банксервиз" пък илиза общо 167 лв. първоначално и 50 лв. годишно. "Информационно обслужване" предлага електронни подписи и за потребители на Linux.
Най-добре тези пари да се насочат към "Майкрософт" и ЦАПК "прогрес" - нали тези две фирми оскубаха от държавата към 30 милиона лева за софтуер, тъкмо поради това, че щяха да обучават 30, 000 чиновници (само по някакви си 1000 лв на човек).
Сега излиза, че не са обучени достатъчно, но нищо. За 35 млн. евро ще обучат и тези 1000-1500 човека. Това е хубав бизнес - между 45, 000 и 70, 000 лева на човек! А най-добре е това да стане и без търг по ЗОП, защото няма време и може да изпуснем парите! Споменатите по-горе фирми имат опит, защото през 2002 г. точно така взеха тлъстата поръчка.