България е една от страните, които се бавят с ратифицирането на Конвенцията срещу кибернетичната престъпност. Този извод ще бъде направен на започващата утре в Страсбург международна конференция, организирана от Съвета на Европа. Една от целите й ще е именно да подскаже на държавите, които още не са одобрили документ окончателно да го сторят.
До момента сред ратифициралите конвенцията са Албания, Хърватска, Литва, Унгария, Румъния. Тя трябва вече да е в сила - от 1 юли 2004 г. Засега обаче документът не се радва на широка подкрепа. Очаква се такава да бъде декларирана на сегашната конференция в Страсбург.
България, заедно с още 22 страни, все пак е подписала документа, който предвижда редица мерки срещу набиращата скорост киберпрестъпност. Конвенцията счита за киберпрестъпление всяко престъпление, извършено чрез компютър. Само в Германия за последните 15 години обемът на този род престъпление е нараснал с 1500 на сто. Проблем става и това, че за последните 4 г. с над 3 пъти се е увеличил броят на сайтовете, насаждащи расизъм и омраза.
България не се бави, България - надявам се - мисли. Не е случайно, че Албания води списъка и между първите пет ратифицирали страни ги няма големите и старите. Конвенцията никак, никак не е безспорна, нито първият протокол към нея, който ние - дано пак защото мислим - не сме и подписали дори.
Не всичко, което хвърчи, се подписва (без резерви, искам да кажа). И горният материал в този смисъл е подвеждащ: вместо фактите ("България не ратифицира конвенцията, България не подписва протокола", дава негативна оценка ("България се бави" - или на мене така ми се струва.