Много от известните у нас и по света шоу-програми от типа "Слави" или "Джей Лено" изживяват лека криза. Било защото конкурентни телевизии вече излъчват далеч по-клюкарски предавания като "Биг брадър", било защото самите те са започнали да се изхабяват.
Има обаче едно "шоу" в България, което набира скорост, привлича все повече известни гости и зрители, и е на път да повлияе върху целия политически и обществен живот в страната. Става дума за развихрилата се напоследък прокуратура. Тя даде ясно да се разбере, че прави сериозна заявка да играе стратегическа роля в това, което ще се случва в България през следващите няколко месеца.
Сега е повече от ясно, че много политици, партии и магистрати подцениха и твърде рано отписаха главния прокурор Никола Филчев. До края на седемгодишния му мандат - в средата на февруари 2006 г., има още точно година и два месеца. Правомощията му по конституция и закони са огромни, а той е във върхова форма и тепърва ще създава главоболия на висшия ешалон.
Филчев бе подценен най-вече от
онези, които му помогнаха да стане главен прокурор
- бившия премиер Иван Костов и хората около него като ексвътрешния министър Йордан Соколов, както и председателя на Върховния касационен съд Иван Григоров. Сега те сигурно съжаляват за избора си. Затова са се разболяли от амнезия на тази тема и се вживяват в ролята на политически жертви.
Покрай ареста на бившия шеф на контраразузнаването Атанас Атанасов партията на Иван Костов - Демократи за силна България, заяви, че става дума за политическа атака и че прокуратурата изпълнява политически поръчки. Председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров се оплака от главния прокурор заради скандалите около ремонта и стопанисването на сградата на Съдебната палата и дори обвини публично Филчев в "клевети, манипулации и груби нападки". И редовният посетител в прокуратурата Стефан Софиянски и неговите "свободни демократи" се жалват от Филчев и подчинените му.
Разбира се, могат да се намерят аргументи и в подкрепа на тезата, че в атаката има политически елемент. Малко е странно в понеделник, сряда и петък да се вика на разпит или за повдигане на обвинение Стефан Софиянски, а във вторник и четвъртък - Атанас Атанасов. Основателно възниква въпросът с тях двамата ли почва и свършва работата на обвинителите.
Арестът на шефа на контраразузнаването също е доста спорен, защото прокурорският прочит на Наказателно-процесуалния кодекс за неплащане на парична гаранция е лесно атакуем. Както и условната присъда на Атанасов по делото "Филчевгейт".
Голямата въпросителната е дали в цялата тази сценка главният прокурор няма
да покани скоро за "специален гост" лично Иван Костов.
Тогава вече ще стане наистина интересно. Защото човекът, който ще определя правилата и ще пише сценария, ще е Никола Филчев.
Едно е сигурно - тепърва ще става ясно кой кой е в това шоу, дали става дума за междуличностни, икономически, политически или наказателно-правни отношения. Очевидно е, че и прокуратурата, и политиците, и икономическите групировки играят твърде опасна игра. А финалът е отворен.
|
|