Военният министър Николай Свинаров ще остане в историята като първият политик в съвременна България, който е купил нещо ново за армията ни. Последната техника в армейските поделения е влязла преди 20 години. Естествено, че е само съветска. Вече имаме няколко нови учебно-бойни самолета и дузина джипки, камиони и автобуси.
Голямото пазаруване на Свинаров започна официално, след като през лятото правителството одобри 11 проекта за модернизация на армията. Всичко това залегна и в Стратегическия преглед на отбраната, който дава представа как ще се развива войската до 2015 г. Тогава трябва да завърши и пазаруването. За целта правителството одобри 1,5 млрд. лева.
Пазаруването става по новия чл.13, който замени чл.6 в Закона за обществените поръчки. Според него не се изисква да бъде обявявано публично какво се търси, когато то е свързано с националната сигурност, както и когато е оръжие или техника за нуждите на армията.
Военният министър твърди лежерно, че тези конкурси все пак били открити, тъй като в сайта на министерството е публикувано от какво ново има нужда армията. Сайтът, разбира се, няма статут на документ, а и е само на български.
Според процедурата, която прие правителството за военните доставки, военният винистър ще подписва договорите, но дейността му се следи от финансовия министър и от вицепремиера и министър на икономиката.
До момента пазаруването върви много добре, въпреки че някои от
продавачите са доста изнервени от шопингтура на Свинаров.
От своя страна пък военният министър оставя впечатление за нещо нередно. Ясно е, че не всичко може да бъде казано публично, все пак става дума за сделки. Но пък и непрекъснатото сменяне на крайния срок на отварянето на оферти или на избиране на фирма-изпълнител, не могат да бъдат обяснени просто с опърничавия характер на купувача.
А когато един конкурс приключи, министерството отказва да каже по какви критерии е спечелила дадената фирма. Обикновено от устата на министъра се чува "най-изгодно", "най-ниска цена". Налага се да му имаме доверие, защото тя не може да се сравни с останалите.
Иначе схемата за участие в конкурса е много "проста". Заявяваш в министерството, че искаш да играеш. Специална комисия, в която участва "Служба сигурност-ВКР-ВП", дава препоръка колко и кои фирми да се допуснат до по-нататъшно участие. Критериите са подобни на онези за даването на допуск до тайните на НАТО.
Или печелиш - или не. Нямаш право да питаш.
Никога не се казва открито колко компании са кандидатствали и колко са останали. Такъв е случаят с конкурса за модернизацията на хеликоптерите, който беше спечелен от израелската фирма "Елбит системс", но имената на участничките излязоха наяве, след като самите фирми започнаха да говорят една за друга.
Странното е, че не става дума за секретна продукция.
Производството им е изложено на показ. В страниците им в Интернет може да се прочетат цените на всеки един детайл, както и да се видят всички ТТ-данни.
Което прави още повече необходимостта от такава висока секретност по сделките странна. Може наистина да е въпрос на национална сигурност. Врагът не трябва да знае какво оръжие имаме?! Ако врагът няма Интернет, може да дойде на Гергьовския парад - новата техника ще гастролира по централните софийски улици.
С пазаруването си Свинаров раздразни и коалиционните си партньори в Ирак - САЩ. Което за американците не е новина, защото те по правило се дразнят, когато не се пазарува от тях.
На 30 септември президентът на Американската търговска камара у нас Кенет Левковиц обвини военното министерство в корупция: "Някои американски компании се оплакват, че въпреки реториката, че са добре дошли, е имало случаи на корупция и американските фирми са били дистанцирани от проектите". По думите му корупцията в България е намаляла от тотална към преобладаваща, което е стъпка в правилната посока, но все още остава огромен проблем пред бизнеса.
По същия начин Америка реагира остро, след като през 2001 г. Унгария реши да купи 14 изтребителя "Грипен" на разсрочено плащане за 10 години. Чехия също изпробва острия език на САЩ, след като продължилият няколко години конкурс за доставка на изтребители за чешката армия, в който участваха крупни компании от САЩ, Канада, Франция, Германия, Великобритания, Швеция, Белгия и Холандия, Прага се спря на офертата на шведско-британския консорциум "Сааб/БАЕ системс". Консорциумът предложи лизинг на 14 изтребители "Яас-39 Грипен" за срок от 10 години срещу сумата от 19,65 млрд. крони (около 622 млн. евро).
Единствено Полша изневери на Европа и полското правителство подписа в края на март 2003 г. договор с американската корпорация "Локхийд Мартин". Срещу сумата от 3,5 млрд. долара Варшава ще получи 48 изтребителя Ф-16, като в замяна в идните 10 години в икономиката на страната ще постъпят американски технологии, преки инвестиции и офсетни договори за местни производители на обща стойност от 6,3 млрд. долара.
Първата нова покупка на Свинаров
бяха шест учебно-бойни самолета "Пилатус" 9 и един ВИП-изпълнение - "Пилатус"12. Стойността на сделката с швейцарската фирма беше за около 34 млн. евро.
А първият проект по правителственото решение беше за подмяната на автомобилна техника.
Едно от основните изисквания на Генералния щаб бе новите автомобили да бъдат по-проходими, с дизелов двигател и с нисък разход на гориво.
Специална комисия от ГЩ се спря на германската компания "Даймлер Крайслер" и предложи на военния министър и на Министерски съвет да подпише рамков договор. Около 12 900 единици бойна техника ще трябва да бъде заменена с класическата марка "Мерцедес". Първите 32 джипа, камиони и автобуси вече пристигнаха и влязоха в 61-а Стрямска механизирана бригара - Карлово.
Най-кървава и жестока ще бъде битката
по проекта за "придобиване на нов многоцелеви изтребител".
Трябва да бъде купена една ескадрила (до 20) многоцелеви изтребители, оборудвани със съвременна електроника и подходящо въоръжение.
Като срок за доставка и за купуване на спомагателно имущество, техника, оборудване и обучение на екипажите и обслужващия персонал бяха определени 2006 -2015 г.
Другият важен проект е за купуването на 10 нови транспортни самолета. Срокът бе определен от 2004 до 2007 г. Основната задача е осигуряване на целия спектър от задачи за превоз на товари, материали, войски и десантни подразделения, изпълнение на задачи по патрулиране на морски райони, търсене и спасяване, медицинска евакуация и др.
Българските
МиГ-29 все още стоят неремонтирани
и немодернизирани, след като през есента военното министерство прекрати договора си с руската РСК "МиГ". Руснаците си тръгнаха от страната ни, след като успяха да ремонтират само 6 самолета за период, за който трябваше да бъдат възстановени повечето от тях. За модернизация пък изобщо не става и въпрос. А всичко трябваше да е приключило до края на май.
Свинаров вече обяви, че консорциумът "Еурокоптер" ще е
доставчик на 12 нови транспортни вертолети Cougar, които май ще излязат на данъкоплатеца около 230 млн. лева.
САЩ недоволстват заради намеренията на МО да сключи договор с германската фирма "Люрсен Верфт", която предлага проектиране и строителство на кораб клас "Многоцелева корвета". Става дума за 6 кораба за българските ВМС на стойност 800 млн. лв., които ще бъдат изработени в наши корабостроителници.
Паралелно върви и проектът "Придобиване и модернизация на кораби "second hand".
Проектът "Oкомплектоване на батальон от силите за разполагане със снаряжение и лагерно-походно имущество, съвместимо с изискванията на НАТО" трябва да осигури на един батальон лагерно-походно имущество за изпълнението на мисии и задачи извън територията на страната. За него най-интересно е, че трябва да се купят специални климатици, които да осигуряват температура от -20 до + 50 градуса. Той трябва да приключи до 2007 г.
Това предстои да пазаруват Свинаров и наследниците му. Дали стоката е добра и купена на изгодна цена ще покаже бъдещето. Факт е, че купувамът не може да се оплаче от липса на комфорт. Само той и неколцина посветени знаят какво търсят и колко пари имат в джоба.
На свинчото лимончето.
Празници идат.