:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,707
Активни 521
Страници 23,610
За един ден 1,302,066
Минало несвършено

ТУРКIА КЕ ПАДНЕ

Лимесът на ЕС се разширява. Вече не България, а друг ще е на режещия му ръб - и фигуративно, и буквално
Това вярваха възрожденците през трескавата пролет на 1876 г. С пламнали очи тълкуваха кабалистичното Туркia ке падне. То им обещаваше годината да е последна в агонията на застиналата, според тях, в "азиатския си деспотизъм" империя. В гроба си ще се обърнат, ако разберат, че век и нещо по-късно потомците им ще я броят за проводник на модерността сред мюсюлманите и ще гласуват за присъединяването й към Европа.

Но не бяха само те. На 19 февруари 1915 г. през Първата световна война англо-френска ескадра бомбардира укрепленията, запушили Дарданелите. "Начева последният акт на изгонването на варварското племе от Европа", пишеха френски вестници. Същите, които преди две години бяха ръкопляскали на реокупацията на Източна Тракия и безпощадното клане на българите, оказали се достатъчно глупави, за да останат по родните си места вместо да побягнат пред нахлуващата турска армия. С оптимистични надежди за побиване на християнския кръст над "Св. София" пригласяха английски издания.

А сега Турция и ЕС е най-важната новина от изминалата седмица. Единни са и Франция и Великобритания.



Спорът що за държава е южният ни съсед не е от вчера.



За Мартин Лутер османците бяха "бич божи". Бяха вън от европейската политическа система. И там си стояха. Пречеше религията. Пречеше различната политическа философия. Едва в края на ХVIII в., към пет века след като стъпиха на континента, подписаха първите си договори с европейски държави. Срещу напористия Наполеон.

Управниците на Европа имаха корпоративен манталитет. Поданиците си управляваха благосклонно, но се родееха повече с колеги властници от други страни. От високо гледаха султана. Нищо общо нямаха с него. Всъщност имаха. В жилите му течеше кръв и на гъркини, и на французойки, и на италианки, и на грузинки, та и на креолки от Мартиника (и Жозефина, съпругата на Наполеон, бе оттам). След Кримската война за първица османците бяха удостоени с честта да подпишат Парижкия мирен договор. Съмнението за европейската им същност не изчезна. Абдулазиз опита да го разсее. Галантно целуна ръката на гостуващата френска императрица Евгения - светотатство в очите на правоверните мюсюлмани.

Всъщност присъединяването на България и Румъния, на Турция към ЕС е процес на разширяване на лимеса. Границата, според римляните. Лимесът бе укрепена ивица в окрайнините на империята им.



Дотук цивилизация - натам варварство.



После стана символ. Включи местните, не дотам културни народи, снизходително допуснати до благата на цивилизацията, които доброзорно се впрягаха да я защитават от външна опасност, от безпокойни съседи. Рим бе обединил континента. Понякога с война. Не винаги. Съблазнени от блясъка на богатството му, местни владетели сами напираха за честта да бранят с телата си повелителя си. Имаше защо - в земите им се строяха пътища, крепости, разкошни вили. Келепирът бе най-вече за тях - вярно, губеха самостоятелността си, но отплатата бе богата. Понамазваха и обикновените люде. Наред с добруването, стимул бе и римското гражданство. Първоначално бе отпускано пестеливо - само за латините, после за другите италийски народи, после и за провинциите.

Лимесът бе в границите на империята, но всъщност живееше и в свой собствен, различен свят. Той падаше пръв под натиска на варварите. Пръв бе оплячкосван от арогантни и неудържими в бедността си нашественици, от тези, които вярваха в други богове, от тези, които се присмиваха на моралните стойности на империята.



По-късно Русия изигра ролята на лимес.



Тя изпи силите на ордите на Чингиз хан. Заслонена от опасността, Европа можеше да се радва на новото светоусещане, намерило израз в платната на Чимабуе и Джото. Ред дойде и на балканците. Паднаха под устрема на османците, но го отслабиха, та те се препънаха пред Виена в края на ХVII в. Австрия и Полша дълго бяха двете основни държави в лимеса - едната срещу мюсюлманите, другата - срещу православната опасност на москалите. Докато кръвта им изтичаше, в Европа водеха интелектуални спорове, тумбести кораби тръгнаха да откриват света, задимяха фабрики в Белгия, в Англия, в Германия.

Сега, както изглежда, Турция volens nolens ще поеме функцията на лимес. Каквото и да се говори в публичното пространство, врагът на Европа е ислямът в неговия радикален, фундаменталистки вариант. М. Елиаде казва, че човек е homo religious - религиозно същество. Доказаха го демонстрациите в Италия за запазване на християнските корени на континента - не искат турците в Res publica Christiana - (а къде са Босна и Албания?). Не съзнават, че Европа има нужда от новия лимес. Та в Рим той се появи не при разцвета му, а когато уморени римляните искаха да спрат. Искаха спокойствие, за да се наслаждават на богатството си. Според Аристотел съществата извън политическото общество са или зверове или богове - и тъй като очевидно турците не са богове, остава другата алтернатива, макар и смекчена от цивилизационни съображения. За да ги включим, трябва да променим статуса им. Държавата - в случая ЕС - може да го стори. Тя казва кой е врагът и кой е приятелят. Та да живее европейско-турската дружба!

За нас това, което стана преди седмица, не е зле. Лимесът се разширява. Вече не ние, както бе предвидено, а друг ще е на режещия му ръб - и фигуративно, и буквално. Допълнителна глътка въздух.
102
1113
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
102
 Видими 
23 Декември 2004 00:22

Редактирано от - BG_TR на 23/12/2004 г/ 01:49:41

23 Декември 2004 00:28
Амиго, ти прочете ли статията или бързаш да нацвъкаш палчетата? Във въпроса ми няма и капка ирония.
23 Декември 2004 00:29
Ако Турция влезе в ЕС, тя не може да бъде лимес. За членство ще претендират и Ирак, и Иран, които цивилизационно и религиозно са подобни на нея. В Римската империя лимесът е разделял две съвсем различни нива на битие - цивилизацията на железните легиони, носители на култура, и полудивите даки, които са принасяли човешки жертви.
23 Декември 2004 00:30
БГ_ТР, просто не мога да ти обясня колко си прост, все едно няма да го разбереш.Дано не всичките ти сънародници са такива.

Редактирано от - Bongo Barabata на 25/12/2004 г/ 23:38:25

23 Декември 2004 00:49
"...задимяха фабрики в Белгия, в Англия, в Германия. "
за сведение на автора Белгия е създадена през 1831 г. т.е. доста след като задимявят фабриките в Англия.

А статията е доста претенциозна, но повърхностна; анализът е забързан, на места дори - неточен, проблемите са преставени доста симплифицирано. Да оставим настрана глуповатото внушение, че сме се "отървали" от повиността да бъдем новите федерати на ЕС...
23 Декември 2004 04:33
Отново, за кой ли път, статия написана на цигански. Какво по дяволите е това нещо "Лимес". Кога редакторите в този вестник ще почнат да си вършат работата и поразчистят тази цигания с езика в статиите.
23 Декември 2004 04:57
Ега си злорадството...Нема ли кой да подсети този тъпанар, че кабалистичното"Туркиа ке падне" е било във фантазията на дедо Вазов, който през бурната пролет на 1876-та се е спотайвал нейде из братска Русия.
Туркиа ке падне, а...Ми, че то и на коча ташаците все си падат.

Редактирано от - Bay Hasan на 23/12/2004 г/ 04:58:47

23 Декември 2004 06:07
ако приемат турция в ЕС тя ще стане депо за нелегалните мусулмани напиращи за европа
туркia ке попадне в европа
23 Декември 2004 06:11
Пустите му турци стават европейци...Къде обаче ще бъде вътрешния лимес на ЕС, според автора, вероятно пак Виена. Така, че ние пак сме в битата теритоия между Босфора и католическия свят.
23 Декември 2004 06:15
а балгарите с своята политика са предали голяма част от европа на полумесеца вместо да защитават лимеса на европа и са обрекли много племена на робство
сега го правят отново като са се навели на запад а турця им е отзаде
23 Декември 2004 06:25
"Управниците на Европа имаха корпоративен манталитет. Поданиците си управляваха благосклонно, но се родееха повече с колеги властници от други страни. От високо гледаха султана. Нищо общо нямаха с него. Всъщност имаха..."
По-голяма глупост не бях чел. Копоративен манталитет!?! За какъв, Иване, манталитет говориш - за "best business practices" ли, за "common team-player corporate mentality" или за Стайнбек и неговото отрицание на груповото мислене:
“Човешкият род е единственият съзидателен вид, който има творчески инструмент - индивидуалния разум и дух на човек. Нищо не е било някога създадено от двама. Няма добро сътрудничество, нито в музиката, нито в изкуството, в поезията, в математиката, във философията. Веднъж създадено, творението може само да се допълни или разшири от групата, но групата никога не измисля нищо. Скъпоценен е самият интелект на човека”.
(Не претендирам, че съм добър преводач.)
Въобще ако някой напише такъв материал за България, бих го напсувал.
Колкото до варварството, нещата се променят. Днес едни са варвари, вчера други са били. Не е лошо да погледнеш на дядо си потурите вместо на султана коприните. Не зная кой е бил, и кой е по-близо до варварството.
*
Бонго, и ти току-що изрече една глупост, но БГ_ТР не те "прост"-доса.
А напъни се, може би ще се сетиш, че си негов сънародник тоже.
23 Декември 2004 06:42
Влизането на Турция в ЕС само ще засили противоречията и ЕС няма да издържи дълго. Мястото и е там където е и нито крачка повече. Доган и ДПС трябва да бъдат изхвърлени от властта.....
23 Декември 2004 08:03
Нерде Ямбол, нерде на бозичката Дуганя...
23 Декември 2004 08:09
Nebol, .
Ще добавя, че статията си е жива комплексарщина.
Пази, боже, сляпо да прогледне стана нашата работа.
Чудя се кога ще се научим да се държим достойно.

Редактирано от - Simplified Solutions на 23/12/2004 г/ 08:26:17

23 Декември 2004 09:07
Изключително тъпо. Волжска България на два пъти през 1221-а и 1224-а спира Чингик хан, той така и не я побеждава. А до 1237-а, когато Волжска България пада, руските княжества почти ежегодно ни удрят в гръб и постоянно помагат на монголите срещу нашите волжски предци. През 1241-а (ако не греша с някоя година+ -) цар Иван-Асен Втори разгромява и отпъжда монголите от Дунавска България.
И другото в тоа четивце е на същото ниво
23 Декември 2004 09:10
Верно е Бай Хасане, ми те на коча мъдете се си падат , за разлика от Турция дето верно падна-само че една година по-късно и то от тая Русия дет дядо ти Вазов се спотайваше в нея и не без дейното участие на чакащите да паднат на коча мъдете!
23 Декември 2004 09:32
Къде спят тия редактори?! Какво е това историческото време, в което пише автора. Все едно е свидетел на събитията.
23 Декември 2004 09:41
Уважаеми Nebol, този път не съм съгласен с Вас, но само ще Ви посоча насоката на възражението ми – за да не отклоня темата. “индивидуалния разум и дух на човек” – има ли го изолиран от групата? Нито едно човешко дете отгледано от животни не е успяло, независимо в каква възраст е открито, да стане отново човек и да живее сред хората.
23 Декември 2004 09:51
Лимесът на ЕС се разширява
Много умно казано. Нямам думи!!!
23 Декември 2004 09:52
вече сигурно не клони към 1, а към 0.
23 Декември 2004 10:08
Изумително тъпа статия.
23 Декември 2004 10:18
Лимес не беше ли понятие от математиката?
23 Декември 2004 10:19
Христос Акбар!
Натиснете тук
Без коментар...
23 Декември 2004 10:49
карикатурата е много вярна

обаче - не на Турция в Европа !
23 Декември 2004 11:19
Днеска тука е тотален потрес... И неграмотник до неграмотника. Колко по-неграмотен с по-големо самочувствие
23 Декември 2004 11:39


Архиман,
Мисля, че да се прави сравнение днес м/у Турция и Иран и Ирак е абсолютно невъзможно. Турция е лаична държава от почти един век. Например, там разни верски символи като забраждането в училищата и университетите са забранени. Спомни си филоевропейската им революция за една, пак подчертавам - Европейска Турция и кога се състоя тя.
23 Декември 2004 11:41
Абсолютно тъпа статия, която показва интеллектуалния уровен на (писателите)СЕГА.
КИР СПИТАМА (Христос Акбар, предлагам да я прочетат и драскачите на СЕГА, за да видят как се пише) и каруцаря
23 Декември 2004 11:42
23 декември 2004 | 09:05
Агенция "Фокус"
Геноцидът от 1915 година е извършен от арменците, твърди директорът на Турския исторически институт

....а нашите деца сигурно ще учат по история, че турците са били 500 год. под българско робство !
23 Декември 2004 11:48
Въпреки нацвъканата тук простотия - синчето на Илчо Димитров хич не е глупаво... преди няколко години публикува едно великолепно изследване върху "образа на съседа" в пропагандата на балканските държави
23 Декември 2004 12:10
... лимес ... Ето един сходящ ред: (снимка: натиснете тук)
23 Декември 2004 12:11

Лимес (Лима) , в гръцката митология е богиня, олицетворяваща глада и гладната смърт , дъщеря на Еридите -богините на раздора. В римската митология това е Фамес.
Лимес е още понятие в математиката означаващо граница.
В геополитически контекст лимес е неустойчивата периферия (граница) на имперска или цивилизационна платформа.
***
Един интересен материал на тази тема:
Натиснете тук
***
Самата дискусия в предлагания ракурс е без стойност. Съвсем естествено е държави, които цивилизационно и териториално са в Европа, да бъдат приети рано или късно за членове на ЕС. В това число Турция и Русия.
23 Декември 2004 12:22
"Лимесът се разширява. Вече не ние, както бе предвидено, а друг ще е на режещия му ръб - и фигуративно, и буквално. Допълнителна глътка въздух."

С и без това дълбоко вкоренените ориенталски нрави, обичаи и традиции, ние просто ще останем задълго в евроазиатската гранична полоса. Казвам "задълго", а не "завинаги", защото все пак се надявам на Турция да прояви, както досега, по-голям стремеж и действия за поевропейчването си, та и ние покрай нея, щото се видя, че сами никога нищо не можем да направим. По различни причини.
23 Декември 2004 12:26
Това е по-скоро зле, отколкото добре.
Режещият ръб има повече шансове от сивата демаркационна зона.
23 Декември 2004 12:26
КИЗ СПИТАМА,
Малко информация за геноцида от 1915 г. Може да се каже и "обратната страна на медала".
ПОЯВЛЕНИЕ АРМЯНСКОГО ВОПРОСА
С ослаблением Османского государства, открытием миссионерных школ, вмешательством Европы во все внутренние вопросы государства, начался период ухудшения турецко-армянских отношений. Некоторые государства, пытаясь достичь своих региональных выгод путем распада Османского государства, поставили для себя цель оторвать армян от турецкого общества.
Особенно, большие государства Европы под названием “реформ” вмешивались во внутренние дела Османского государства, а наряду с этим вели организацию армян против Османского правления.
Таким образом, под подстрекательством армянских комитетов, организованных и вооруженных в стране и за рубежом, и армянской церкви армянский народ начал постепенно отрываться от турков. В ответ на доброе отношение турков, армяне начали сотрудничать с иностранными государствами и бороться с турками. А для получения поддержки Запада представляли себя ему как “многострадальный народ” и “народ, чьи суверенные права на Анатолии отняты со стороны турков”.
После Указа о Реформах все мусульмане и немусульмане стали равны перед законом, таким образом армяне потеряв свои привилегии в конце Русско-Турецкой Войны (1877-187 потребовали от Росии “Не покидать завоеванные земли Восточной Анатолии, предоставить региону автономию или провести реформу в пользу армян”. Эти требования армян были частично приняты с российской стороны. После Русско-турецкой Войны был подписан Йешилкейское или Аястефанское Соглашение, а после и Берлинский Договор, в результате чего армянский вопрос был выдвинут на международную арену. Таким образом, силы, желающие разделить Турцию, получили возможность вмешиваться в турецко-армянские отношения.
Армянский вопрос, выдвинутый на сцену истории Англией и Россией, на самом деле является частью политики имепериализма, направленной на разрушение и разделение между собой Османского государства. Утверждения о так называемом “армянском геноциде” и вся ложь вокруг него является плодом пропаганды этой политики!...
23 Декември 2004 12:30
АРМЯНСКИЕ ВОССТАНИЯ И РЕЗНИ
После подписания Берлинского Договора армянский вопрос начал развиваться в двух направлениях. Первое из них, давление и вмешательство западных стран на Османское государство, второе, подпольная организация и вооружение армян, проживающих в Анатолии, Сирии и Румели, в разных уголках Анатолии, в особенности, в Восточной Анатолии и Кликии.
Первые подстрекательства были из России, эти действия Российской Империи подтолкнуло французов и англичан более тесному отношению с армянами. Количество консульств Великобритании в Восточной Анатолии резко увеличилась, в регион были отправлены миссионеры-протестанты.
В результате этих подстрекательств с 1880 года в Восточной Анатолии были созданы разные армянские комитеты. Но оставаясь на местном уровне, эти комитеты, не привлекали внимание армянского народа, живущего без каких-либо претензий к османским властьям, в мире и достатке.
Увидев, что комитеты внутри страны не приводят в действие османских армян, на этот раз Российскими армянами были созданы комитеты за пределами Османского государства. Таким образом, в 1887 году в Женеве появилась организация с социалистическим и умеренно-милитанным уклоном “Хынчак”, а в 1890 году в Тбилиси была создана организация “Ташнак”, которая была сторонником ультра террора, восстаний, борьбы и независимости. Основной целью этих комитетов являлась “Спасение Анатолийских земель и османских армян”.
За попытками восстания, начатыми Хынчаком, организированной в Стамбуле и приследующая цель обратить внимание европейских стран на армянский вопрос, и тем самым подтолкнуть османских армян к незаконным действиям, последовали попытки Ташнаков, между которыми уже шла политическая борьба. Общие особенности этих восстаний: были запланированы и управлялись со стороны членов комитетов, прибывщих в страну из-за рубежа, огромный вклад в организационные деятельность внесли миссионеры, которые были во всех уголках Анатолии.
Первое восстание произошло в 1890 году в Эрзуруме. За ним последовали, в том же году Кумкапинский митинг, в 1892-1893 гг. Кайсерские, Йозгатские, Чорумские и Мерзифонские события, в 1894 году Сасунское восстание, Бабыалинский митинг и Зейтунское восстание, 1896 г. Ванское восстание и захват Османского Банка, 1903 г. Второе Сасунское восстание, 1905 г. покушение на султана Абдульхамида и, наконец, Аданское восстание в 1909 году.
В 1906-1922 годах в Анатолии и Кавказе армянами были убиты 517.955 тюрков. Вместе с неизвестными это количество составляет 2 миллиона человек. (1)
Самый большой удар турецкому народу армяне нанесли Резнями, которые они устроили во время Первой Мировой Войны. В этот период армяне служили русским, занимались шпионажом, уклонялись от армейской службы во вреря мобилизации, а те кто находились в рядах армии дезертировали вместе с оружием и переходили на сторону российских войск, таким образом совершали преступление “измена Родине”.
Еще в самом начале мобилизации, армянские бандформирования нападавщие на турецкие части, начали крупномасштабную Резню, и в результате нападений на турецкие села наносили огромный вред гражданскому населению. Например, в селе Зеве Ванской губернии, все сельский народ, не отличая женщин, детей, стариков, были истреблены армянами.
Подавление восстаний Османскими властьями были отражены мировой общественности под лозунгом “мусульмане убивают христиан” и армянский вопрос превращался в крупную международную проблему. Например, дипломатические представительства Англии и России в своих отчетах писали : “Целью армянских бунтовщиков является получение отпора от Османского государства, в результате чего обеспечить вмешательство иностранных государств в сложивщуюся ситуацию.”
С другой стороны, дипломатические и консульские представительства крупных держав, вместе с миссионерами, которые находились во всех уголках Анатолии, играли огромную роль в распространении и принятии армянской пропаганды западной со стороны западной общественности.
Сноски :
1) Армянский ужас в Кавказе и Анатолии по архивным документам, Издание №23, 24, 34, 35.
23 Декември 2004 12:33
Епи куре,
давай само линковете, pls
23 Декември 2004 13:00
Епикур,
Замени "арменци" с "българи" и отмести с 20 години и всичко става същото. И още, пиши кой е автора на това славословие на османската демокрация и хуманност.
23 Декември 2004 13:12
Bravo na Epikur - predstavi turskata pozitzia na ruski ezik.
23 Декември 2004 13:13
(Епи)КУРе, уважавам твоя стремеж да се покажеш колко велик и начетен си спрямо нас - жалките червейоподобни незнаещи. Но бих се осмелил да те информирам, че ние не се нуждаем от снизходително-назидателния ти тон.
Ако имаш да кажеш нещо - кажи го по прост начин, не се прави на полубог.
Ако не осъзнаваш за какво говоря, моля обърни се към съответните медицински органи на 4ти километър.
23 Декември 2004 13:40
Ако е вярно, че туй авторче е синче на Илчо Димитров, значи е юдей-ционист, гражданин и на Израел, където се е записал с юдейски имена. Гнус! И текстечето му е гнусно. Баща му беше пръв гъзомийник на Сорос.
23 Декември 2004 13:41
Прилича на платена статия, която да ни убеди, че приемането на Турция в ЕС е в полза на България. Нищо повече.
23 Декември 2004 13:56
И аз ке ви дам една прогноза: Туркia ке влезе в ЕС когато влизането там стане задължително. Или ако другите излезат. Дотогава ке си остане "мост".
23 Декември 2004 14:03
Теорема за разширението на ЕС:
Лимес:

Граница на стойността на функция, когато аргументът клони към дадена стойност. Най-често + или - безкрайност; или точка в която функцията е монотонна, прекъсната и неопределена.
Лимесът има определена точна стойност, или е +/- безкрайност.
Което ще рече че Европа или трябва да се разшири приемайки целия свят, или да спре да се разширява!
С което и теоремата е доказана...

Редактирано от - anakin на 23/12/2004 г/ 14:06:27

23 Декември 2004 14:16
лимесът е такъв вид граница, която не може да бъде достигната никога. Функцията се стреми да достигне тази граница, но никога не я достига. Не знам дали това е имал в предвид автора, но все пак звучи тъпо. В добавка, лимесът не може да се разширява, защото самата функция, ако не се разглежда в даден интервал, е безкрайна и самото понятие "разширява" не може да съществува.
23 Декември 2004 14:38
23 Декември 2004 14:41
Бах мааму, а стига сте писали глупости, не ви ли заболеха показалците
23 Декември 2004 14:45
Anakin,
Ама и сходимостите се изследват, стига "избраното малко" да е "достатъчно малко". Понеже целото нашенско е "пренебрежимо малко" - к'во ли сме се хванали ....
23 Декември 2004 14:47
Старшина,
нашият човек не те ли беше набутал в дранголника по едно време? Много поздрави на ! И на джипа!
23 Декември 2004 14:48
Ооооо, Каруцарю, немой! Ние с "показалците" си бъркаме в гърлото, а пишеме с палците .... Светнах ли те на далаверата - може и едновремено ...
23 Декември 2004 14:50
Бях там, приятелю. На тъмно и студено! Пуснаха ме поумнял - не си ли личи? Абе, да те попитам оше нещо: ти от "добрите" ли си, или от "лошите" ?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД