Някои от опозиционните формации в парламента изпаднаха в странната ситуация първо да поискат оставката на парламентарния шеф Георги Пирински, а после да обявят, че май вече не я искат.
НДСВ, ОДС, "Атака", ДСБ и БНС напуснаха пленарната зала, несъгласни с начина, по който председателят на НС водеше заседанието. От НДСВ веднага заговориха, че ще пуснат подписка за отстраняването на Пирински. Мотивите за крайната мярка опозицията намери в отказа на Пирински да допусне прегласуване на спорното гласуване за поименния вот. Няколко часа по-късно обаче групата на жълтите реши, че засега се въздържа. "За нас не е подходящо да се даде старт на това точно сега, но трябва да признаем, че г-н Пирински малко ни изненада", каза зам.-шефът на НДСВ Даниел Вълчев. По думите му обаче, ако шефът на парламента и утре не подложи на прегласуване искането за поименен вот, жълтите може и да се включат в подписката.
БНС също няма категорична позиция за съдбата на председателя. Оправдаха се, че нещата трябва хубаво да се обмислят и да се прецени какво ще последва, ако той бъде свален.
До късния следобед формалното събиране на подписите не беше започнало. Според десницата днес списъкът за оставката ще бъде факт. ОДС, ДСБ и "Атака" са готови да се включат в нея, но имат общо 70 депутати, разказаха депутати. Според правилника на НС трябват поне 80 подписа, за да се внесе искането в деловодството на парламента.
Лидерът на ДСБ Иван Костов предложи план за действие - още днес да се вземе оставката на Пирински и с нов парламентарен шеф да се довърши гласуването на правителството. "Г-н Станишев видя, че няма политическо доверие в НС, и трябва да върне мандата", каза Костов. Лидерката на ОДС Надежда Михайлова го подкрепи и допълни, че това е единственият морален изход.
Междувременно след консултации при зам.-шефката на парламента Камелия Касабова Димитър Абаджиев от ДСБ каза, че петте опозиционни групи са се обединили около мнението, че ако процедурата за поименното гласуване не се прегласува днес, парламентът пак ще е без кворум.
|
|