Тежък удар понесе българският парламентаризъм, след като за първи път в най-новата ни история депутатите не допуснаха гласуване на правителство.
НДСВ, ДСБ, ОДС, БНС и "Атака" решиха, че след като не могат да спрат съставянето на кабинета с гласуване в залата, трябва да провалят кворума и самото заседание. Всичко това стана пред слисания поглед на дипломатическия корпус. Официални гости се възмутиха открито от откровеното незачитане вота на избирателите. Самотен от балкона гледаше и президентът Георги Първанов.
Скандалът започна, след като опозицията, която има мнозинство, не успя да прокара решение за поименен вот на всички предложения в залата. Това бе идея на Павел Шопов от "Атака" и стана формален повод за напускането.
Преди това започна спор работи ли електронната система за отчитане на гласовете. Борислав Ралчев от НДСВ се оплака, че гласът му не бил отчетен на таблото. От БНС недоволстваха, че са ги изкарали по-малко - системата отчете, че Стефан Софиянски, Мирослав Мурджов и Николай Кънчев не са гласували за поименен вот. Останалите депутати от БНС - Иван Стаматов и Евгений Желев, бяха против, а Борислав Китов и Борислав Българинов се въздържаха. Петър Берон от "Атака" също се въздържа. Това беше изтълкувано от опозицията като знак, че се готви таен вот за кабинета.
Парламентарният шеф Георги Пирински разпореди проверка на присъстващите от секретарите и квесторите. Хаосът се задълбочи след неправилно преброяване на НДСВ. Веднага след това земеделският трибун Яне Янев от ОДС стана и предложи поименна проверка с мотива: "Депутатите не са зооиндивиди, за да се броят групово!"
Поименното извикване показа, че в залата са 238 души - без Анастасия Мозер, която е в САЩ, и Рамадан Аталай от ДПС. Аталай обаче се появи малко по-късно.
Заради многобройните преброявания председателят на НС Георги Пирински попадна под опозиционен обстрел и стана формалната причина опозицията да напусне залата точно когато на трибуната излезе кандидат-премиерът Сергей Станишев.
По-късно обаче Борислав Ралчев призна истинската причина: "Някои искат да се гласува за българско правителство, като се маскираме. Слагаме си една маска отпред, обличаме от онези маскировъчните комбинезони на военните и почваме да гласуваме. Не съм съгласен с това", се мотивира той. Ралчев уточни, че предсрочните избори са нежелан вариант, но пропусна да каже какви ще са следващите стъпки на НДСВ.
Според признанията на десни депутати бойкотът бил планиран след консултации късно в понеделник вечерта. В полза на това говореха и стройната организация и зрелищните прегръдки между костовисти и сидеровисти в кулоарите на парламента след напускането. Народни представители на НДСВ ръкопляскаха на Надежда Михайлова, тя самата радостно гостува в стаята на Командира. Някои веднага оприличиха ситуацията на 1997-а.
"Напускането на пленарната зала не прави чест на парламентарните групи, които го сториха", бе коментарът на Сергей Станишев.
"Опозицията явно се страхува, тъй като и ние, и те знаем, че има индикации, че група депутати ще подкрепят правителството", пък обяви Ахмед Доган. Според него НДСВ се опитва да печели време. Той отново заяви, че предсрочни избори няма да има, защото иначе ще зачеркнем евроинтеграцията.
Премиерът в оставка Симеон Сакскобургготски определи ситуацията като много тежка, но препоръча да не се гледа на нея като на спектакъл. Той се дистанцира от поведението на своите и напомни, че е само премиер. Симеон се застрахова, че напускането на десните не означава непременно готвенето на кабинет с НДСВ.
Никой от опозицията не се ангажира с прогноза за изход от кризата. Единствено Волен Сидеров поиска предсрочни избори. "Днес беше хубав ден за българския национализъм", перифразира той думите на бившия шеф на парламента Александър Йорданов.
Докато вътре вървеше скандалното заседание, отвън 300-400 привърженици на "Атака" скандираха "Еничари" на митинг срещу участието на ДПС във властта. Възрастни гражданки пък нарекоха Сидеров новия Левски.
---
Каре
Предупреждение
Шефът на дирекция "Разширяване" в ЕК Фабрицио Барбосо се обяви за силно правителство у нас, което да се състави час по-скоро. "Само със собствени сили парламентът очевидно не може да ви заведе в Европа", каза той след среща с кандидат-премиера Сергей Станишев. Според Барбосо става дума за благоденствието на българите, защото ако не се подготвим за членството си в ЕС, няма да можем да се възползваме от благата на съюза. Той обяви, че е наясно, че в България има политическа воля за за европейския дневен ред. "Има воля, но няма време - часовникът тиктака", добави Барбасо.
Шефът на дирекция "Разширяване" в ЕК Фабрицио Барбосо се обяви за силно правителство у нас, което да се състави час по-скоро
Виж какво пич, правителство на малцинството не може да е силно. Ама празни приказки и глупости се изговориха.