В шахмата патовата ситуация е, когато въпреки желанието си за победа, никой от двамата противници няма възможен ход. В древната игра подобно статукво означава, че двубоят свършва и противниците си поделят по половин точка.
Точно в тази юридическа и конституционна ситуация е България от вчера. Тя показа за пореден път, че в основния закон има сериозни празнини. Конституцията мълчи за това какво се случва, ако дни наред опозицията е извън залата и липсва кворум от 121 души, за да започне изобщо заседанието. Няма и никакъв ограничителен срок за това статукво.
По конституция президентът възлага мандат на излъчен от първата по численост парламентарна сила кандидат за премиер. Когато той е успешен, държавният глава предлага на парламента да го избере. Оттук всичко е в ръцете на НС. Не е ясно обаче какво става, ако НС откаже изобщо да го гласува заради липса на кворум. От една страна, претендентът няма пред кого да се откаже, а президентът не може сам да реагира.
Той не може и да приеме, че парламентът е гласувал срещу проектопремиера и проектокабинета и да възложи на втората по численост ПГ мандат за съставяне на кабинет.
В конституцията има един общ изход. Той е в чл.99, ал. 5. Според него, "ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът назначава служебно правителство, разпуска Народното събрание и насрочва нови избори". Този изход със сигурност няма да мине без скандали и обвинения в превишаване на правомощия.
Освен това е лесно атакуем, тъй като втората по численост група може да поиска да направи правителство. Но след като няма никакво гласуване за успешно приключил проучвателен мандат на първата, то няма как изобщо да има второ за втората сила.
Така се влиза в омагьосан кръг, от който трудно би могло да се излезе дори и с тълкуване на Конституционния съд. Но това е от малкото неща, които могат да се направят, за да не се допускат подобни ситуации. КС обаче трудно ще намери нещо, за което да се хване, защото е налице сериозна празнина. Тук пък идва опасността, че 12 висши съдии могат да допишат конституцията.
ТОЧНО ТАКА Е!
При това , конституционните съдии са БЕЗотговорни- т.е., НЕ отговарят пред никого!!! А в ръцете им е много ИНДИРЕКТНА Власт!
Най-добре е конституционните съдии да бъдат избирани на ПРЕКИ мажоритарни Избори-както се избира Президент!!!