С ескорт от 8 полицаи тракийското съкровище от Златиница бе докарано вчера до София. При засилени мерки за сигурност уникалните златни, бронзови и керамични находки от най-богатото антично погребение, намирано от 100 г. у нас, бяха пренесени до Националния исторически музей.
Предметите влизат за реставрация, очаква се през октомври да бъдат показани за първи път пред посетители в столицата. Откритието на екипа от БАН с ръководител проф. Даниела Агре предизвика сензация и в чужбина. Интерес има от цяла Европа, разказа професорката.
Общо 50 са предметите, открити в гроба на тракийския владетел. 29 са златните розети, прикачени към кожената лента на лавровия му венец. Освен двата сребърни ритона и наколенника има бронзови предмети, керамични съдове, сред които много амфори, 6 копия. Наколенникът явно е правен от велик майстор, предполагат археолозите по 4-те ювелирно изписани сцени от тракийската митология.
Напълно запазени са и костите на погребания в могилата цар. Той е бил 1,90 м висок, историците вече имат предположения за произхода му. Находките навеждат на хипотезата, че погребаният е бил могъщ за времето си владетел. Почитан е поне в период от 30 г.
Находката от Ямболско не може да се сравнява с панагюрското злато, тъй като тя е цял разказ за живота на погребания владетел, за достойнството му и отношението на хората към него, коментира проф. Агре.
Още днес продължават проучванията в района на находката. Археолозите очакват да попаднат и на друг гроб. Мястото е необичайно за такова погребение - на голяма дълбочина, обясни проф. Божидар Димитров. Това е спасило съкровището от иманяри. Те обаче са ровили в околните десетина могили.
Това, че откривателката си сложи венеца на главата ми се видя малко прекалено.
Добре че не копаеше в Египет, че не щеш ли си сложила маската на някой фараон на лицето.