- Г-н Щерев, доволен ли сте от ситуацията, до която се стигна в парламента?
- Не, разтревожен съм. Защото се изявиха едни нрави на невъзпитание и невъздържаност, които не одобрявам. В нашия политически живот трябва да се върне нормалното мислене и говорене, а не това, което беше през последните дни. Защото напрежението истеризира хората и тяхното поведение и тогава не могат да се вземат адекватни и разумни решения.
- Не смятате ли, че и НДСВ допринесе за дестабилизиране на парламента?
- Ако говорим за стабилност и за бъдещи разговори, в никакъв случай не трябва да почваме да търсим вината. Защото ако продължим на тази вълна, то последното политическо говорене е ясно - една част от пресата говори за нашата вина, а друга част - за тяхната вина. Това прехвърляне на вината е като пинг-понг. В България става нещо, което не е добре. Чия е вината е друга тема. Да говорим за това, което трябва да бъде направено.
- И все пак вие одобрявате ли поведението на депутатите от НДСВ?
- НДСВ се опитва да води политика на възпиране на една друга политика, която е обречена. Ние успяхме да наложим определена политическа воля и в този смисъл не мога да не одобрявам поведението на депутатите от моята ПГ. Но аз не одобрявам ситуацията, която се получи - на невъздържаност, емоционални оценки, обиди и закани към една или друга група или депутат.
- Така или иначе БСП излиза от играта и мандатът за съставяне на кабинет отива при НДСВ. Вие имате ли готовност да сформирате кабинет?
- Вие се мъчите непрекъснато да ме провокирате с вашите въпроси и те издават една предварителна теза, която имате. Но аз искам да ви отговоря по следния начин: че НДСВ е наистина отговорна за бъдещето на страната партия и в никакъв случай ние не изпитваме една неописуема радост от това, че мандатът ще ни бъде предоставен, напротив - това е чувство на отговорност. Оттук нататък трябва да се разсъждава нормално. Аз не крия, че моите пристрастия са за сформиране на десноцентристко правителство. Защото в резултат на говоренето през последната седмица стана ясно, че и депутатите вдясно, и тези от НДСВ, и депутати от ДПС - г-н Али Имамов, и депутати от Коалиция за България са за десноцентристка политика. Наистина стана ясно, че както каза Ахмед Доган, десноцентристката политика няма алтернатива. И няма нищо по-логично от това десноцентристки партии да правят десноцентристка политика. Това е първият извод от сегашната ситуация.
Това в никакъв случай не предполага да натикаме в ъгъла БСП като опозиция и да не се водят разговори с нея. Според мен би трябвало да се преговаря в същото време. Ако се състави десноцентристки кабинет и се разберем за приоритети на страната до 1 януари 2007 г., то да видим БСП с какви тези ще се съгласи, макар и като опозиция. Няма нищо страшно в това да бъдеш в опозиция. Преговорите трябва да продължат дори с тази сила. Защото ако ние се разберем за приоритетите на страната, за начина, по който ще се правят реформите в здравеопазването, в административното обслужване, образованието, то е постигната една голяма победа. Защото този проблем между десни, леви, НДСВ и съставянето на правителство е малкият проблем за България. Големият проблем е решаването на икономическите, а след това и на социалните въпроси.
- Има ли НДСВ ресурс да реши тези големи проблеми на България? ДПС и БСП вече декларираха, че няма да подкрепят ваш кабинет...
- Ако е така, спираме да говорим! Какво значи това? Кой го казва и защо го казва?
- Казват го представителите на БСП и ДПС.
- Казали са го преди, когато имаха мандат и не е логично да говорят нещо друго. Но сега те нямат мандат.
- Допускате ли промяна в техните позиции?
- Вижте, имаме конституция като реалност. Аз съм прагматик и разсъждавам така: имаме конституция, даде се един мандат, видя се, че няма печеливш. БСП не успя да състави правителство. Може би не успя да отчете това, че макар и най-голяма ПГ, не можа да формира мнозинство. Въпросът е от какви позиции ще тръгне НДСВ на тези преговори. Ако НДСВ застане на позицията, че тя е само една от парламентарните сили, избрани от българските избиратели, от това вече скромно предпоставяне на мястото й в политическото пространство могат да произлязат много позитиви в едни преговори. И същите партньори, които до вчера са говорили по един начин, днес да говорят по друг начин. Ние не трябва да предпоставяме: никога с тази партия, никога с този човек.
- Ще се опитате ли да кооптирате БСП във властта? - Аз вече ви отговорих и ви казах, че вие сте пристрастна. Най-напред трябва да се преговаря с десните политически сили. При положение че с тях не се постигне съгласие за кабинет, то естествено, че погледът трябва да бъде отново насочен към БСП, без да се изоставят преговорите с десните сили. Много хора не могат да си ги представят тези неща. Те си ги представят като бяло-черно.
- Ами последните събития доказаха, че представата им е съвсем правилна.
- Не е така. В политиката има неща, които се решават с търпение и с толерантност. Нашият лидер е показал, че умее точно тези неща.
- Допускате ли да има правителство с мандата на НДСВ без премиер Симеон Сакскобургготски?
- Ние не предпоставяме абсолютно нищо във воденето на едни преговори. И ако вървим по тази логика, то тогава, ако не успее мандатът на НДСВ, г-н Доган каза, че с мандата на ДПС отново ще има кандидат-премиер г-н Станишев и пак ще се достигне до същата ситуация, което означава нови избори. Никой не трябва да се плаши от нови избори. Но при едни нови избори българските граждани ще направят своята преценка за това през целия период на преговорите кой как се е държал, какви позиции е отстоявал и ще дадат своята оценка.
- Иван Костов вече заяви, че не би подкрепил правителство с премиер Сакскобургготски. Склонни ли сте да отстъпите от премиерския пост?
- Преговорите ще са предимно за програмата. На второ място - кръгът от интересите на стотици хиляди граждани. Чак след това вече идват личните интереси на това кое лице от кой кръг ще бъде начело на определено министерство и ще бъде лице на определена политика.
- Все пак готови ли сте да се откажете от Сакскобургготски като премиер?
- Ние не сме обсъждали този въпрос на Политически съвет, но изхождайки от предишните позиции, които зае премиерът, и от мненията в партията, аз смятам, че ние ще започнем преговори, без да поставяме предварителни условия. Мисля си, че личността на г-н Сакскобургготски е достатъчно известна като аргументи на търпимост, толерантност и компетентност. Оттам нататък този въпрос винаги ще присъства в едни преговори, но когато започваш преговори, не е хубаво да предпоставяш един въпрос. Тази теза поддържа и самият той.
- Все пак имате ли алтернатива за премиерския пост?
- Нали не е сериозно това, което ме питате?
- Напротив, съвсем сериозно е.
- Значи няма да може да получите сериозен отговор, така че ще се въздържа. Не е възможно да се почват преговори и аз да ви кажа сега, че нашият премиер ще е г-н Станимир Илчев например.
- Не ви питам кой, а дали имате такава кандидатура?
- Естествено, че имаме кандидатури. Но това ще го решим на политически съвети, ще има отсяване на кандидатури. Това е неминуемо. И тогава ще трябва да се види какви са възможностите. Например ако в настоящия момент потърсим в дясното политическо пространство, включително НДСВ, фигури за министър-председател, вие какво бихте ме посъветвали на първо време? Кои имена?
- Вдясно има един вечен кандидат-премиер и това е Иван Костов, не мислите ли?
- А г-н Софиянски? А г-н Петър Стоянов? Филип Димитров? Надежда Михайлова? Недейте така, там има толкова лидери, които могат да бъдат обсъждани.
- Ще приемете ли подкрепа от "Атака" за десноцентристки кабинет?
- В няколко политически сили в парламента се видя, че стоят различни интереси. В "Атака" например се видя, че има подставени лица, внедрени от БСП. Има други хора, които са с откровени националистични нагласи. Възможно е там да се видят и хора, които имат много по-умерено мислене. Аз предполагам, че в "Атака" ще се откроят поне два или три вида поведение.
- На кое крило ще разчитате?
- Няма да разчитаме на хората, внедрени от БКП. Няма да разчитаме и на откровените националисти. Защото нормалният процес на цивилизация предполага да не си служиш с термини, изрази и други набори от действия, които обиждат другите хора поради тяхната етническа принадлежност или верски предпочитания.
- Извън внедрените от БКП и националистите има ли други в "Атака"?
- Ами сигурно ще има.
- И на тях ли ще разчитате?
- Вашите въпроси водят до отговора, че положението е безнадеждно и след като се провали мандатът на г-н Дмитриевич, вече всичко е опропастено и за това е виновно НДСВ. Това не е така. Нито сме виновни, нито положението е безнадеждно. Нито ни обзема някаква тъга, че мандатът на БСП се провали.
- Нали сам изразихте тревога от ситуацията?
- Аз изразих тревога, но не и тъга. Смятам, че достатъчно ви казах. Дори повече, отколкото е необходимо.
- Вие виждате ли се като министър на здравеопазването?
- Не и ви казах, че повече няма да отговарям на въпросите ви!
|
|