- Г-н Петков, а сега накъде? След абсурдното денонощие, което изживя парламентаризмът в България?
- Това бе една абсурдна нощ не само на парламентаризма, но и на България. Бяхме свидетели на брутален, включително физически натиск върху отделни народни представители. Бяхме свидетели на вандалско поведение на цели парламентарни групи. Бяхме свидетели на узурпиране на парламентарната трибуна и грубо погазване на правилника за работа на Народното събрание от страна на "Атака" и хора от НДСВ под бодрия поглед на премиера в оставка Симеон Сакскобургготски, който оставя впечатлението, че именно той дирижира процеса като цяло. Трябва да е пределно ясно, че той върна политическата конфронтация в България 15 години назад. Много се боя, че това е процес, който злепоставя парламента за пореден път пред очите на хората, а и пред очите на света.
- Един от мотивите на опозицията е, че са искали да спрат БСП да пазарува депутати?
- Това е един твърде глуповат мотив, защото българските социалисти са показали, че достатъчно уважават и народното представителство, и парламентаризма. И е абсурд, че ние може да се занимаваме с пазаруване на депутати. Очевидно тези, които твърдят това, или са били купувани, или са купували, или и двете. В случая се прехвърля вината от болната глава на здравата. Това са абсолютни клевети и инсинуации, защото е ясно и кой как е гласувал в залата и за явно и поименно гласуване, и за начина на гласуване на кабинета. А и се изясни кои са подкрепили кабинета, те не са го крили. Направиха го с необходимото достойнство.
- Не беше ли по-чист вариант все пак да е явно гласуването? Иначе не се ли хвърля тъмно петно върху едно правителство, което можеше да бъде избрано с неясна подкрепа?
- Нямам впечатление за опетнени правителства през последните няколко столетия във Великобритания от това, че се избират тайно. В България тези типични за европейската демокрация процедури трябва да се наложат. И мотивите за явно публично огласяване с ясно заета позиция са също толкова несериозни, колкото и окупацията на парламентарната трибуна. Така че това са доста лековати и глуповати обяснения, които нямат сериозен характер.
- Все пак БСП също има вина за абсурдите, до които се стигна?
- Истината е, че депутатите бяха подложени на огромен психологически и физически натиск. Част от тях не упражниха вота си така, както го разбират, и така, както са убедени, че той е нужен на България. На този брутализъм в българския парламент трябва да се сложи край. Дали този край може да дойде от разума на сегашното народно представителство е друг въпрос. Но ако този парламент продължава по този начин, това ще бъде много по-вредно за страната, отколкото едни извънредни парламентарни избори.
- Твърдяхте, че сте намерили подкрепа за прокарване на кабинета, но това не стана. Защо?
- Истината е, че реално ние имаме 116 гласа. Истината е, че в парламента има достатъчно много депутати, които бяха убедени, че този мандат трябва да бъде реализиран. Те бяха подложени на брутален натиск пред очите на българската и международна общественост. Това не им даде възможност да направят своето свободно волеизявление.
- Говори се, че и двама от вашите или от ДПС не са подкрепили кабинета? Че две от недействителните бюлетини идват откъм вашата коалиция?
- Глупости. И при първото, и при второто гласуване депутатите от Коалиция за България бяха изключително точни, почтени и отговорни в своя избор. Ние сме със съзнанието, че излъчихме много силен председател и заместник-председател на Народното събрание. Благодарение на тях не се допуснаха по-тежки ексцесии в пленарна зала. Длъжни сме да благодарим и на кандидатите за министри, които не са членове на Коалиция за България и които бяха един много силен отбор и заслужават уважение.
- При липсата на мнозинство, при ситуация, в която всяко ваше предложение се блокираше от опозицията, не е ли по-добре, че правителството не бе избрано?
- Трудно е да се прогнозира при тези сложни обстоятелства. Трудно е и да се правят задълбочени изводи за перспективите пред парламента. Но очевидно ферментационните процеси в това Народно събрание продължават. Поне аз не бих се ангажирал да кажа, че това го прави по-стабилно.
- Тази ферментация може ли да се прояви и във вашата група? Вече се говори как част от депутатите ви са готови да подкрепят мандата на НДСВ?
- Ние сме консолидирана и силна група. Опитите да се създават такива интриги и да се внушава, че групата ще се разцепи, че има вътрешни противоречия, са дълбоко неверни и непочтени. Мога със сигурност да прогнозирам, че от Коалиция за България не може да има теч на гласове встрани от ясната и принципна позиция за необходимо стабилно и отговорно управление.
- И каква е ясната ви позиция сега? Какви са шансовете да подкрепите мандат на НДСВ?
- С арогантното си поведение, с този нездрав блясък в очите, който говори за друг тип психическо състояние на част от депутатите на НДСВ, поне аз не съм голям оптимист за едно такова потенциално партниране. Когато властта е въпрос на осъзната лакомия, е много вредно за страната.
- Тоест няма да подкрепите мандат на НДСВ?
- Това е въпрос, който ще бъде решен утре (б. р. - днес) от Висшия партиен съвет заедно с ръководните органи на останалите партии от коалицията. Но от това, което видяхме в последните две денонощия в парламента, не считам, че може да се получи нещо разумно, което да е подчинено на националния интерес.
По-важното сега е НДСВ спешно да излъчи кандидат за премиер, за да може да бъде връчен мандатът. Независимо дали той бъде реализиран или не, трябва да се прекъсне това безвластие в държавата. Освен това призоваваме правителството да спре с вандалската продажба на имоти, и то във време, когато министрите не идват на парламентарен контрол.
- Смятате ли, че едно десноцентристко правителство ще мине?
- Това би била една много мила картинка - цялата десница барабар с "Атака" начело. И вчера се създаде впечатление, че "Атака" е войнстващият юмрук на НДСВ. Интересно е да се види стенограмата около баталиите в края на заседанието какъв фин и изтънчен парламентарист е Даниел Вълчев. Какви елегантни хора има в "Атака". Трябва да се знае и че депутати заплашват председателя на парламента с физическа саморазправа, за да няма обществото илюзии.
Не, това е съвсем друг жанр. И очевидно хора, които изживяват властта като самоцел и като средство за лично обогатяване, бъркат двата жанра много жестоко.
- Ако се провали и вторият мандат и третият отиде при ДПС, каква е вероятността да има правителство?
- Трудно ми е да преценя кое е по-вероятно поради процесите на ферментация в парламента. Но предсрочните избори стават все по-вероятни.
- За вас вече предсрочните избори са по-добър вариант?
- Това е вариант, който е недобър за България. Но трябва да се подчертае, че този парламент, най-вече в последните си дни, е по-вреден от извънредните избори. Този парламент дискредитира институциите в страната и пред българските граждани, и пред европейските ни партньори. Не съм убеден, че една коалиция между НДСВ, "Атака", ОДС и ДСБ е необходимият политически модел на бъдещето на страната. И на този въпрос и в НДСВ, и в ДСБ трябва да се даде ясен отговор.
A не знам кое е арогантно, но да искаш да подкупваш и корумпираш ПЪРВИ депутати, е дори подсъдно!