Последните събития около Българския олимпийски комитет (БОК) все повече потвърждават апетита на спортния министър в оставка Васил Иванов-Лучано да стане негов председател. Името му бе лансирано отначало предпазливо, но откакто с работата се "зае" изпълнителният директор на тотото Ирена Кръстева, пъзелът започва да се нарежда съвсем явно, даже грубо. Разбира се, всеки може да се кандидатира за всичко в България. Въпросът е да се спазват законите. А точно това в случая не става.
Когато Иван Славков бе изключен от МОК на 7 юли, за всички беше ясно, че 23-годишното му олимпийско властване свършва. Бе свикано и заседание на Изпълнителното бюро (ИБ) на БОК на 19 юли, за да реши как да стане смяната на караула. Но явно "организацията" за това заседание е започнала доста по-рано.
Какво се случва на 19 юли? Пред ИБ Славков обявява, че оторизира своя заместник Симон Спасов (бивш шеф на ДАМС) да ръководи БОК и да организира общо изборно събрание. По устав той трябва да направи точно това, защото изключването му от МОК не значи автоматично отстраняване и от БОК - то трябва да бъде гласувано именно от общо събрание. Това е обяснено на бюрото и от адвоката на Славков Вл. Тодоровски. Но става Марио Примджанов, изп. директор на "Национална спортна база" ЕАД и шеф на дисциплинарната комисия към БФС, и призовава доскорошния си патрон да подаде оставка и да остави ИБ да решава какво да прави.
Славков си излиза и настъпва хаос
Което вероятно е била и целта, защото в последвалата говорилня, вместо да прочетат устава на БОК и законите, членовете на ИБ биват увлечени от някои клакьори в гласуване кой да е и. д. председател. Точно тогава на преден план е изтикана Ирена Кръстева, на която се делегират "в пълен обем" правомощията на председател на БОК до общото събрание.
Вотът изглежда спонтанен, но така ли е? Някак много удобно Кръстева се оказва единственият друг регистриран в съда зам.-шеф на БОК (с изключение на Симон Спасов), докато Стефка Костадинова, Добромир Карамаринов и Светослав Иванов разбират, че не са легитимни на самото скандално заседание. Никой дори и не пита как така Кръстева въобще е избрана за заместник на Славков на 11. IV. 2003 г., без по това време да е член на ИБ, както изисква уставът. Но хваща дикиш съдебната й регистрация като зам.-председател от 18. II. 2005 г., за която сама си е внесла документите. По това време вече беше ясно, че Славков няма шансове на сесията на МОК в Сингапур, което бе казано ясно и на Лучано при срещата му с президента Жак Рох.
Така в разрез с устава на БОК и Закона за юридическите лица с нестопанска цел Кръстева пое властта в БОК. И побърза да каже кой според нея е най-достоен за председател - естествено Лучано. С което операция "19 юли" набира пълна скорост.
Със спретнатия минипреврат тото-шефът създаде такава юридическа каша, че не е ясно дали организацията въобще ще има легитимно ръководство в обозримо бъдеще. В момента Кръстева издава заповеди в БОК, които нямат правна стойност. Очаква се нейните решения да бъдат отменени от съда като противозаконни, но това май не я притеснява. Тя явно си има мисия - да подготви общо събрание, на което министърът, с когото работи 4 г., да бъде избран за шеф.
А Кръстева и Лучано наистина добре "поработиха"
Тото-шефката например бе разследвана в парламента за "крещящи нарушения на Правилника за работа на тотализатора, които на практика водят до източване на средствата, както и че ръководи еднолично и порочно". Въпреки че бе обявено, че 5 от 6-те обвинения срещу Кръстева са верни, тогавашното управляващо мнозинство от НДСВ и ДПС гласува комисията по случая да бъде закрита. Така действията на тото-шефката останаха без последици.
Лучано пък включи зала "Универсиада" и хотел "Тото-комплекс Шанс" в Златни пясъци като апортна вноска за 50% участие на държавата в "Спорт хотелс Олимпика България" АД. Останалите 50% бяха на фирма "Проектстрой БГ", която се оказа свързана с шефа на младежкото НДСВ Делян Пеевски - син на Кръстева. В израз на добри взаимоотношения министърът даде залата за фехтовка в базата "Хан Аспарух" на тотализатора, който да си направи там тв студио, за да излъчва тиражите си. Нищо, че сега всички столични клубове трябва да се завират в малка заличка на ст. "В. Левски".
А самият Лучано се прочу като
първия шеф на спорта, успял да се конфронтира
с толкова много федерации за толкова кратко време. Освен фехтовката от него публично пропищяха щангите (спря им парите с незаконна заповед, защото клубовете смениха доверения му шеф Антон Коджабашев), гимнастиката (разсипа я от ревизии заради търкания с шефа й Никола Проданов), колоезденето (опита да даде половината колодрум на атлетиката) и т. н.
Та същият този човек със съдействието на Ирена Кръстева се гласи да поеме БОК. Ако това намерение стане факт, със сигурност може да се прогнозира, че българският спорт ще се разтресе от много повече скандали, отколкото преживя през изминалите четири години, докато Лучано бе министър.
|
|