:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,334
Активни 654
Страници 1,801
За един ден 1,302,066
РАЗСЛЕДВАНЕ

Бизнесът с приема в елитните гимназии

МОН е разрешило на десетки деца да учат незаконно в училища с прием след 7-и клас. Сред изтъкнатите мотиви има от всичко по малко - и респектиращи родители, и депресии, и нарушени от лошите оценки права
Снимка: "Сега"
--------

"Уважаеми г-н Атанасов, моля да приемем над утвърдения държавен прием деца на дългогодишни учители в нашето училище, които са положили успешно приемните изпити и са постигнали бал, почти равен на минималния. Известно ви е, че факторите за мотивация на българския учител са изключително малко."

-------

"Уважаеми г-н министър, имам две дъщери. Въпреки едногодишната разлика децата са постоянно заедно - в една група, един клас и дори на един чин. Облечени по един и същ начин, двете винаги са се чувствали и живеят като близначки. Затова моля да разрешите дъщеря ми да ползва преференциите, които дават възможност на близнаци... и единият е приет, другият да бъде записан извън утвърдения прием."

------------

Това са само 2 от множеството молби, удовлетворени щедро от просветното министерство покрай приема в езиковите гимназии. Години наред ведомството е благославяло тихомълком попадането на правилни деца в правилни училища независимо от изкарания от тях успех на изпитите. Въпреки безумието на изтъкнатите от "случайните" просители мотиви. И отвъд всякаква законност.

Това установи продължило над година разследване на "Сега" за извънплановия прием на ученици в гимназиите. В края на март м. г. редакцията поиска от МОН копия на всички заповеди от 2002 и 2003 г., разрешаващи извънредно записване на ученици в елитни паралелки независимо от изкараните оценки от изпита. Вестникът допълнително изиска и копия на молбите на съответните родители, позовавайки се на Закона за достъп до обществена информация. Екипът на Игор Дамянов отказа информацията мълчаливо, загуби делото в съда (решение 9130 от 11 август 2004) и реши да не обжалва.

Над 6 месеца отне на МОН да изпълни решението на Върховния административен съд. Според източници на "Сега" копията на документите са били готови много преди изборите, но министър Дамянов е разрешил предоставянето им чак след вота. Ведомството допълнително е ограничило в разрез със закона, без да се мотивира, правото на достъп до искана информация, заличавайки училищата, в които са пратени въпросните деца. Това прави невъзможно проверката за кои гимназии точно се правят удобните изключения. "Сега" предварително се съгласи имената на учениците и родителите да бъдат скрити, тъй като представляват лични данни и се изисква изрично съгласие при предоставянето им.



Какво става ясно от документите?



Копия от 139 заповеди и молби получи "Сега" за въпросния период (няколко от заповедите са от 2001 г.). Не е изключено във ведомството да има още документи, ако чиновниците са решили да си спестят част от истината. Част от заповедите са редовни, защото уреждат приема на деца със социални и здравни проблеми или на ученици, чиито родители са се преместили междувременно. Според правилника за прилагане на закона за народната просвета това са единствените случаи, в които се позволява записване над утвърдените бройки за прием. Поради прекалено широката дефиниция и липсата на уточнение какво следва да се разбира под социални и здравни проблеми част от тези заповеди също звучат съмнително, а изтъкнатите в молбите на родителите факти са трудно доказуеми. При близо 1/3 от документите обаче - над 40 заповеди, аргументите за записването на децата са откровено смехотворни. Повечето от тези заповеди са подписвани от тогавашния министър Владимир Атанасов, сега посланик в Словения. Само три от спорните разрешения са на министър Игор Дамянов. Повторенията в част от документите навеждат на мисълта, че са писани под вещото ръководство на запознати с "процедурния ред" за извънредно попадане в добра гимназия.



Роди ме, майко, с богатство



Невероятно е безочието, с което родителите изтъкват високото си обществено и социално положение като мотив децата им да бъдат приети в добри училища въпреки лошите оценки. Ето какво пише родител с подходяща професия: "Уважаеми г-н министър, моля да разрешите записването, като вземете предвид следните обстоятелства - аз работя в... (заличено от МОН - б. р.), отговарям за съвместните програми между нашите учени и тези от Европейския съюз." Сред подалите молби и получили подарък от МОН са един началник-отдел "Просвета, култура и социална дейност" в столичен район, адвокатка с 3 деца, дългогодишен ръководител на училищно настоятелство, дългогодишен преподавател неизвестно къде, служител в Народния театър "Иван Вазов". В групата попадат и отрочетата на депутат - "поради постоянните ми парламентарни ангажименти се преместих в София", дете "от смесен брак с чужденка", на цитираните по-горе немотивирани учители, както и две деца от семейства с традиции в изпълнителското изкуство в Пловдив. Училището решило, че те заслужават да учат в него, въпреки че изкарали малко по-нисък успех от необходимия.



Искрено и лично за семейството



Българското семейство ще да е много силно и твърде далеч от всякакви кризи, ако се съди по част от молбите на родителите. Майки и бащи, загрижени за психичното състояние на децата си, съставят друга голяма група екстравагантни молители. В голяма част от тези искания се повтаря един и същ мотив - силната обвързаност между детето и по-голям брат и сестра, учещи в елитна гимназия.

"Господин министър, по-голямата ми дъщеря завърши... - Пловдив. Тъй като и двете ми дъщери са респектирани от... имам опасения, че ако тя (по-малката дъщеря - б. р.) не се запише в това учебно заведение, може да се комплексира пред по-голямата си сестра", загрижен е в молбата си до ексминистър Атанасов родител. Друго дете пък трябвало да влезе в 133-о СОУ (училището тук не е заличено - б. р.), защото от втори клас учело руски и имало "особена психологическа зависимост" към брат си, който бил приет по-рано там. Мотивът с по-големи братя и сестри се изтъква в поне още три заповеди.



На училище в тежките, къси зимни дни



Подписаните от МОН документи рисуват столичния родител и децата му (болшинството странни и удовлетворени молби са за столицата - б. р.) като изключително зиморничави същества. Оказва се, че от калищата по столичните улици може да има и полза. Дългите, грозни зими са сбъднали не една мечта на лошо представили се на изпитите деца. Тук ключова фигура играят бабите, които живеят на по-удобни за пътуване места и могат да се грижат за тийнейджърите.

От "специфичната обстановка в предстоящите зимни условия" и дългия път например се е притеснила учителка с дълъг "педагогически стаж". В искането си тя изтъква: дълбоко вярвам, че отглеждането на физически здрави и емоционално уравновесени деца е първостепенна наша родитело-учителска грижа". "От предстоящите зимни условия" (идентична с горната формулировка - б. р.) се притеснява и друго семейство. И двете заповеди са подписани в един и същ ден.

Почти еднакво е и съдържанието на други две молби, разписани в два поредни дни от ексминистър Атанасов. Тук родителите се оплакват, че не са в състояние да упражняват постоянен родителски контрол и тази задача се прехвърля на бабите. "Разстоянието до училището е много голямо, а дните стават все по-къси", пише пък собственоръчно недоволна от класирането си госпожица.



Лошите оценки - ограничаващи правата



Особено умилителни сред получените в МОН опуси са тези, посветени на голямата любов на учениците към точно определен вид профил. Ето обяснението на родител на дете, изкарало слаба оценка по литература, защото нямало време да препише на белова заключението - "синът ми е скромно и ученолюбиво дете, обича изключително много математиката". Министерството се е съгласило да пусне ученика.

Заключението не успял да си препише на белова и друг ученик, получил 3.40 по български. Трима родители от Кърджали пък се оплакват, че поради намален брой на паралелките и неуспех при класирането правата на децата им за избор на учебно заведение били нарушени.

Проблеми има и с част от молбите, подадени на базата на законови основания. 4 от 25 молби за записване на деца в други училища поради смяна на местожителство не са придружени с никакви допълнителни документи, доказващи това. Други 24 от исканията са подадени от дипломати и хора, работили в чужбина. От общо 139 искания МОН е отказало да даде съгласие само по 5 от тях. Единият от отказите е именно за дете, получило слаба оценка на единия от изпитите. 10 са легитимните разрешения за смяна на профил, премествания заради закрити паралелки и наличие на свободни места, на 22 деца е разрешено по здравни и социални причини.

На фона на всичко това въпросът "Как е възможно?" звучи риторично. Порочната практика за надпланов прием на деца бе осъден и от парламентарната комисия по жалбите и петициите на гражданите в 39-ото НС. Тогава пред депутатите министър Дамянов се оправда, че са записвани само деца, чиито родители са спонсорирали училища заради лошото финансово състояние на образователната система. Предоставените от МОН документи опровергават това. Опасността керванът да продължи да си върви остава голяма. Вратичката за прием на деца със "социални и здравни" проблеми" си остава широко отворена и в новия проектоправилник за прилагане на закона за народната просвета.
20
1108
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
03 Август 2005 23:34
А стига бе!
03 Август 2005 23:46
Вие се престаравате вече
04 Август 2005 00:06
Откриха топлата вода
04 Август 2005 00:23
Интересно изследване. И разбира се чудесно е, че СЕГА се занимава с журналистически разследвания. Прави силно впечатление обаче големите усилия положени за разследване на сравнително маловажен проблем - ако това ни е проблемът на държавата - с мед да го намажеш.
А защо не се заемете с разследване на нещо по-голямо?
Политика, парички нещо, наркотици, престъпност?
Или там бият?
04 Август 2005 00:31
Да, вярно е и какво от това, на фона на безобразията в страната, това е най-малкото зло. Колко такива ученика могат да бъдат приети 1-2 в паралелка. Случва се всичко на приемния изпит, лошото е ако приемат с 2.
Напразно търсите корупция в училище, търсете я другаде.
Що не пишете как учителите сами си правят ремант и спестяват хиляди левове на данъкоплатеца , а се занимавате с глупости.
Българският учител момче за всичко.
04 Август 2005 00:42
Това е жалка действителност, но така се почва със шуробаджанащината. Ако не се пресече овреме, доникъде няма да я караме.След 2007 никъде няма да има мамини деца и правилни училища
Прочетете този URL
http://www.vcourts.org/motivi.htm
04 Август 2005 09:14
Това е най-малкият проблем. Целта е да се гушнат елитните гимназии от бизнеса.
04 Август 2005 09:26
Мдаа, ако става въпрос за каквато и да е корупция в икономиката, в съда, Ентелегенцията обикновено вика до небето (и с основание). А когато е корупция в образованието - дребно нещо било, що да се занимаваме сега, това ли било най-важното....
04 Август 2005 09:47
това бил най-малкият проблем ли??? какъв ви е проблемът бре - сигур пак циганите и турците. ай стига бе, учителите и лекарите са най-голямата мафия в българия. да сте чули учител да напусне, пък нали заплатите били ниски. и що сега почти не се пишат двойки за годината, а пък децата са тъпи колкото си искаш. да не говорим, че даскалите обикновено не взимат всичките се часове, но си получават кинтите за тях. на всичкото отгоре отпуската им е 48 дни.
04 Август 2005 10:38
Преди привилегиите поне бяха по закон и такива като " моля да ме пробутате щот съм готин" не минаваха. Сега и закон няма.
04 Август 2005 12:04
Тия чиновничета дето са допуснали това незабавно да бъдат уволнени!!!
Ебати наглостта!!!
04 Август 2005 14:13
инсп.Мегре, Таня отговаря за образованието. Затова и такава статия пише. Въпросът е по- скоро в момента на публикуване. Но като от МОН я мотаят
1 година, трябва да се радваме, че стятията вижда бял свят въобще!
Много, много притеснително!
Таня, вземи напиши нещо и за извънплановия прием в университетите...
Успех!
04 Август 2005 15:02
Че няма деца и ечилищата са готови на всичко да запазят паралелките.Че родителите искаме детето ни да има високи оценки за да влезе в елитното училище ама да не го мъчат учителете, пък като завърши и нищо незнае пак тези лошите учители дето го мъчели не го научели на нищо.Ама и ние незнаем какво искаме за децата си.Според мен българина прекалено закриля детето си когато нетрябва с думите то е дете и е малко и докато се осъзнаем детето е вече 30 годищен мъж ама само на години!
04 Август 2005 15:08
Много се ядосвам когато журналистите пишат по теми с които са запознати от свои близки.Къде са същите тези журналисти когато в училище учениците псуват пещат и н.н. Къде са за да видат как "децата"/та те са на 20 години в 13 клас/ имат безброй права от закона за закрила на детето?И ги знаят много добре, но незнаят че като искаш да имаш права имаш и задължения?Къде са същите тези журналисти да видят как горкити деца ходят сGSMи за 1000 лева и нямат праи за учебници, химикали и тетрадки.
04 Август 2005 15:16
Dirrty_Angel, приемам аргумента. Наистина Таня Петрова си е свършила работата добре. Поста ми, просто беше израз на желанието ми да чета подобни статии и за по-наболели проблеми на обществото. Защото статиите които се тиражират по теми като престъпност (организирана) или проблеми с малцинствата, например, много често са пълни с непроверени слухове, емоции и пълни измислици и рядкост са такива които цитират проверени факти и документи.
04 Август 2005 15:51
*****

Натиснете тук

Редактирано от - bot на 04/8/2005 г/ 15:53:57

04 Август 2005 16:31
Проблемът е наистина сериозен и то в няколко измерения - "Инзвънредно" приетите деца от рано научават, че има и "втори" начин, че не е необходимо да се трудят, че те са над другите и съответно през периода на обучението се държат арогантно и със съученици и с учители...
Нормално приетите деца още в първите дни научават за тези "надплановите" и съответно отрано разбират, че в живота няма справедливост, че годините, прекарани в упорит труд над учебниците, могат да се спестят, ако имаш "чичо владика", че учители и директори са силно зависими от "външни" фактори... и всякакви морални задръжки са за само за бедните...
Трето - учителите са принудени да си затварят очите пред решенията на чиновниците от министерството и да прекарат години с тези често самозабравящи се "надпланови" ученици, които са и най-конфликтни, позволяват си да отсъстват безпричинно, а когато идват на училище, то не рядко е след употреба на алкохол и други упойващи..., а , учителити са наистина безсилни, защото по-скоро учителят ще бъде уволнен, отколкото такъв ученик изключен...
Пътят към премахване на подобна практика е да се публикува цялата информация, да се потърси отговорност, а не изпращане на посланически пост...
04 Август 2005 16:50
Да бяха споменали някакви по-конкретни примери, че така нещата изглеждат крайно неубедителни.
От друга страна обаче чиста глупост е закриването на паралелки защото децата, които са кандадатствали в тях, не са се справили с изпитите. Ем децата вън, ем учителите без работа - безумие. По-добре е да се даде шанс на децата да учат.
04 Август 2005 18:33
Доста елементарни разсъждения и то от интелинетни форумци. Явно жегата си казва думата - нима е маловажно това, че с подобни "уреждания на 1-2 ученици" в същност се вкоренява дълбоко в детското съзнание, че само корупцията ще реши неговите проблеми. После то ще каже това на другарчетата си и те ще си дадат сметка, че родителите им само са ги лъгали, че с учене и труд ще постигат всичко на този свят. Така се рушат моралните устои на едно общество - факт, който виждаме вече 15 години. Не е за пренебрегване, че нашите политици, които вие искате да бъдат разследвани, са пораснали 7-мокласници, уреждани в училище, в университета, в чужбина и после завърнали се с доброто си образование да ни управляват.
04 Август 2005 19:21
Не знам, дали описаното е бизнес (ако е бизнес, той касае министъра, мин. чиновници и директорите на елитните училища), но съм убедена, че това е отвратителна, развращаваща практика. За морала на родителите не ми се говори, но ако има удоволетворение на подобни писма, ще има и подобни молители. Не разбирам, как е възможно подобно явление да се оправдава с аргументи от рода на: "А знаете ли колко им е тежък животът на учителите?"; "Това ли ни е основният проблем?"... Това, форумци е проблем на държавния ни апарат, на образователната ни система, на семейството. И никакви прехвърляния към други проблеми не може да оправдае деморализацията, обхващаща българското училище. И самите деца не вярват, че има правила и че животът ни ще е по-спокоен и подреден, ако се спазват правилата... Не ми се иска и да си мисля, че сред писалите по-горе (оправдаващи "бизнеса" има учители
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД