--------
"Уважаеми г-н Атанасов, моля да приемем над утвърдения държавен прием деца на дългогодишни учители в нашето училище, които са положили успешно приемните изпити и са постигнали бал, почти равен на минималния. Известно ви е, че факторите за мотивация на българския учител са изключително малко."
-------
"Уважаеми г-н министър, имам две дъщери. Въпреки едногодишната разлика децата са постоянно заедно - в една група, един клас и дори на един чин. Облечени по един и същ начин, двете винаги са се чувствали и живеят като близначки. Затова моля да разрешите дъщеря ми да ползва преференциите, които дават възможност на близнаци... и единият е приет, другият да бъде записан извън утвърдения прием."
------------
Това са само 2 от множеството молби, удовлетворени щедро от просветното министерство покрай приема в езиковите гимназии. Години наред ведомството е благославяло тихомълком попадането на правилни деца в правилни училища независимо от изкарания от тях успех на изпитите. Въпреки безумието на изтъкнатите от "случайните" просители мотиви. И отвъд всякаква законност.
Това установи продължило над година разследване на "Сега" за извънплановия прием на ученици в гимназиите. В края на март м. г. редакцията поиска от МОН копия на всички заповеди от 2002 и 2003 г., разрешаващи извънредно записване на ученици в елитни паралелки независимо от изкараните оценки от изпита. Вестникът допълнително изиска и копия на молбите на съответните родители, позовавайки се на Закона за достъп до обществена информация. Екипът на Игор Дамянов отказа информацията мълчаливо, загуби делото в съда (решение 9130 от 11 август 2004) и реши да не обжалва.
Над 6 месеца отне на МОН да изпълни решението на Върховния административен съд. Според източници на "Сега" копията на документите са били готови много преди изборите, но министър Дамянов е разрешил предоставянето им чак след вота. Ведомството допълнително е ограничило в разрез със закона, без да се мотивира, правото на достъп до искана информация, заличавайки училищата, в които са пратени въпросните деца. Това прави невъзможно проверката за кои гимназии точно се правят удобните изключения. "Сега" предварително се съгласи имената на учениците и родителите да бъдат скрити, тъй като представляват лични данни и се изисква изрично съгласие при предоставянето им.
Какво става ясно от документите?
Копия от 139 заповеди и молби получи "Сега" за въпросния период (няколко от заповедите са от 2001 г.). Не е изключено във ведомството да има още документи, ако чиновниците са решили да си спестят част от истината. Част от заповедите са редовни, защото уреждат приема на деца със социални и здравни проблеми или на ученици, чиито родители са се преместили междувременно. Според правилника за прилагане на закона за народната просвета това са единствените случаи, в които се позволява записване над утвърдените бройки за прием. Поради прекалено широката дефиниция и липсата на уточнение какво следва да се разбира под социални и здравни проблеми част от тези заповеди също звучат съмнително, а изтъкнатите в молбите на родителите факти са трудно доказуеми. При близо 1/3 от документите обаче - над 40 заповеди, аргументите за записването на децата са откровено смехотворни. Повечето от тези заповеди са подписвани от тогавашния министър Владимир Атанасов, сега посланик в Словения. Само три от спорните разрешения са на министър Игор Дамянов. Повторенията в част от документите навеждат на мисълта, че са писани под вещото ръководство на запознати с "процедурния ред" за извънредно попадане в добра гимназия.
Роди ме, майко, с богатство
Невероятно е безочието, с което родителите изтъкват високото си обществено и социално положение като мотив децата им да бъдат приети в добри училища въпреки лошите оценки. Ето какво пише родител с подходяща професия: "Уважаеми г-н министър, моля да разрешите записването, като вземете предвид следните обстоятелства - аз работя в... (заличено от МОН - б. р.), отговарям за съвместните програми между нашите учени и тези от Европейския съюз." Сред подалите молби и получили подарък от МОН са един началник-отдел "Просвета, култура и социална дейност" в столичен район, адвокатка с 3 деца, дългогодишен ръководител на училищно настоятелство, дългогодишен преподавател неизвестно къде, служител в Народния театър "Иван Вазов". В групата попадат и отрочетата на депутат - "поради постоянните ми парламентарни ангажименти се преместих в София", дете "от смесен брак с чужденка", на цитираните по-горе немотивирани учители, както и две деца от семейства с традиции в изпълнителското изкуство в Пловдив. Училището решило, че те заслужават да учат в него, въпреки че изкарали малко по-нисък успех от необходимия.
Искрено и лично за семейството
Българското семейство ще да е много силно и твърде далеч от всякакви кризи, ако се съди по част от молбите на родителите. Майки и бащи, загрижени за психичното състояние на децата си, съставят друга голяма група екстравагантни молители. В голяма част от тези искания се повтаря един и същ мотив - силната обвързаност между детето и по-голям брат и сестра, учещи в елитна гимназия.
"Господин министър, по-голямата ми дъщеря завърши... - Пловдив. Тъй като и двете ми дъщери са респектирани от... имам опасения, че ако тя (по-малката дъщеря - б. р.) не се запише в това учебно заведение, може да се комплексира пред по-голямата си сестра", загрижен е в молбата си до ексминистър Атанасов родител. Друго дете пък трябвало да влезе в 133-о СОУ (училището тук не е заличено - б. р.), защото от втори клас учело руски и имало "особена психологическа зависимост" към брат си, който бил приет по-рано там. Мотивът с по-големи братя и сестри се изтъква в поне още три заповеди.
На училище в тежките, къси зимни дни
Подписаните от МОН документи рисуват столичния родител и децата му (болшинството странни и удовлетворени молби са за столицата - б. р.) като изключително зиморничави същества. Оказва се, че от калищата по столичните улици може да има и полза. Дългите, грозни зими са сбъднали не една мечта на лошо представили се на изпитите деца. Тук ключова фигура играят бабите, които живеят на по-удобни за пътуване места и могат да се грижат за тийнейджърите.
От "специфичната обстановка в предстоящите зимни условия" и дългия път например се е притеснила учителка с дълъг "педагогически стаж". В искането си тя изтъква: дълбоко вярвам, че отглеждането на физически здрави и емоционално уравновесени деца е първостепенна наша родитело-учителска грижа". "От предстоящите зимни условия" (идентична с горната формулировка - б. р.) се притеснява и друго семейство. И двете заповеди са подписани в един и същ ден.
Почти еднакво е и съдържанието на други две молби, разписани в два поредни дни от ексминистър Атанасов. Тук родителите се оплакват, че не са в състояние да упражняват постоянен родителски контрол и тази задача се прехвърля на бабите. "Разстоянието до училището е много голямо, а дните стават все по-къси", пише пък собственоръчно недоволна от класирането си госпожица.
Лошите оценки - ограничаващи правата
Особено умилителни сред получените в МОН опуси са тези, посветени на голямата любов на учениците към точно определен вид профил. Ето обяснението на родител на дете, изкарало слаба оценка по литература, защото нямало време да препише на белова заключението - "синът ми е скромно и ученолюбиво дете, обича изключително много математиката". Министерството се е съгласило да пусне ученика.
Заключението не успял да си препише на белова и друг ученик, получил 3.40 по български. Трима родители от Кърджали пък се оплакват, че поради намален брой на паралелките и неуспех при класирането правата на децата им за избор на учебно заведение били нарушени.
Проблеми има и с част от молбите, подадени на базата на законови основания. 4 от 25 молби за записване на деца в други училища поради смяна на местожителство не са придружени с никакви допълнителни документи, доказващи това. Други 24 от исканията са подадени от дипломати и хора, работили в чужбина. От общо 139 искания МОН е отказало да даде съгласие само по 5 от тях. Единият от отказите е именно за дете, получило слаба оценка на единия от изпитите. 10 са легитимните разрешения за смяна на профил, премествания заради закрити паралелки и наличие на свободни места, на 22 деца е разрешено по здравни и социални причини.
На фона на всичко това въпросът "Как е възможно?" звучи риторично. Порочната практика за надпланов прием на деца бе осъден и от парламентарната комисия по жалбите и петициите на гражданите в 39-ото НС. Тогава пред депутатите министър Дамянов се оправда, че са записвани само деца, чиито родители са спонсорирали училища заради лошото финансово състояние на образователната система. Предоставените от МОН документи опровергават това. Опасността керванът да продължи да си върви остава голяма. Вратичката за прием на деца със "социални и здравни" проблеми" си остава широко отворена и в новия проектоправилник за прилагане на закона за народната просвета.
|
|