:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,788
Активни 693
Страници 8,353
За един ден 1,302,066
СТАРА СЛАВА

35 години строят Народната опера

По време на градежа правят покушение срещу архитекта Лазар Парашкеванов
Григор Николов

Снимки: Архив на Рада Бакалова



Първата оперна трупа у нас създават през 1890 г. възпитаниците на Парижката консерватория Драгомир Казаков и Иван Славков, които пеят из софийските театри арии. Скоро към тях се присъединяват пианистът Ангел Букурещлиев и няколко чешки певци. Така през 1891 г. новооснованата трупа изнася първото оперно представление в София.

През 1907 г. от Русия пристигат певците Константин Михайлов-Стоян, Иван Вульпе и Богдана Гюзелева-Вульпе. През следващите години към тях се включва Петър Райчев, триумфирал през 40-годишната си кариера на всички тогавашни световни сцени, включително и в Африка. По-късно славата му делят Стефан Македонски, на чиито име е кръстен оперетният театър, и легендарната Христина Морфова, наричана "Българският славей", за която се разказват легенди както за сценичните, така и за житейските и завоевания. Оперната

трупа обаче все така си няма сграда.

- - -



Едва през 1921 г., след като има самостоятелно правителство, Александър Стамболийски се сеща да направи сграда на Народната опера. Всъщност проектът му е за Дом на земеделците, който да подслони операта. До това време в София партията имала една малка къщичка на ул. "Врабча" 1, двуетажна с 4 стаи, която използвала като щаб. Затова и Стамболийски често заявявал: "Дом трябва да си построим ний, дом на земеделския съюз. В него да квартируваме, в него да се храним, в него да заседаваме... Доста сме измитали прашните и дървеничави килии на софийските паянтови ханища." На една от партийните срещи с най-доверените си хора съратникът му Д. Драгиев сметнал, че трябва да намерят подходящо място в покрайнините на София. "Защо в покрайнините? - учудил се Стамболийски - Нима ще правим краварник. Трябва да сме в центъра на града, бае Димитре, близо до политическия живот. Ние сме дошли тук да правим политика, а не мляко да продаваме."

Съчетаването на дом-паметник на Стамболийски с Народна опера е малко странно, но да го отдадем на българския манталитет.

Затова и днес паметникът му стои пред народната опера.

През есента на 1922 г. земеделците внасят в Народното събрание законопроект за даване концесия за построяване на здание на Народната опера, Народен музей и библиотека срещу събарянето на старата "Буюк джамия" (днес там е Археологическият музей). На 11. ХII. 1922 г. законопроектът е приет и концесията се дава на композитора Димитър Караджов. Според законопроекта тя трае 35 години, а изпълнителят се задължава да построи със свои средства североизточната част на бъдещия Народен музей и библиотека на улиците "Цар Освободител" и "6 септември". За оперния театър се определя държавно място между улиците "Александър I", "Клементина", "Леге", "Безименна" , "15 ноември" и пл. "Александър" с площ 8905 кв. м - близо до мястото, на което се намира сега Народната опера. За зданието на Оперния театър са отпуснати 5 милиона металически златни лева, а за Народния музей и библиотека - 750 000.

Демократът Паскал Паскалев обаче не е съгласен Париж и София да имат по 4 театъра (наред с Народния театър, още и "Свободен театър" и "Рененаснс"). Той патетично се произнася: "Вие ще видите тези театри или празни - при все че имат постоянно нов репертоар, нови оперети, доста сполучливо дадени и се харесват на вкуса на публиката - или пък столовете са заети само от хора, които днес лесно могат да печелят пари... Вие няма да намерите там истинския народ, самата интелигенция."

В заканопроекта е записано, че плановете за операта ще бъдат на "всесветски



западно реномирани архитекти,



които вече са построили такива сгради". Стамболийски, обаче, възлага проектирането на Лазар Парашкеванов. Той е роден през 1890 г. в търновското село Хотница. Земеделец е от 1918 г. Заради участието си в трите войни в началото на миналия век, завършва строително инженерство и архитектура в Прага едва през 1920 г. Освен това е художник и писател. Внучката на архитекта, Рада Бакалова - Седлоева, свидетелства, че Стамболийски възложил проекта още след образуването на самостоятелното му правителство през 1921 г., т. е. още преди приемането на законопроекта.

Лазар Парашкеванов, съобразно с изискванията на Ал. Стамболийски, предвижда изложбени зали на земеделските произведения и индустриите, зала за конгресите на земеделците с 2500 места, обширни банкови помещения, канцеларии, зали за заседания, библиотека-читалня, музей, спални с работни кабинети, хотел за съюзните членове и ресторант.



След преврата през 1923 г. този проект е изоставен



Едва през 1947 г. Постоянното присъствие на БЗНС пак се връща на строителството на дом-паметник "Александър Стамболийски". Проектантът Лазар Парашкеванов променя проекта си от 1921 г. За да се освободи достатъчно място, "свива" сградата с 6 метра и премества входа от "Дондуков" на ул. "Врабча". БЗНС настоява в сградата да се направи и съюзната печатница, до кинотеатъра, което си е архитектурен парадокс, но напълно възможно в тоталитарно време. Архитектът надделява, маха печатницата, но си спечелва партийни врагове.



Строителството започва през 1947 г.



През 1948-а ръководството на Народната опера започва да се навърта около строежа, харесвайки си просторния киносалон. През март 1949 г. Министерският съвет излиза с решение сградата да се нагоди към изискванията на Народната опера. Архитектът събаря вече построени части от внушителната сграда и прави нов, трети по ред проект. Салонът е предвиден за 1500 места (впоследствие са намалени със 100), предвижда гримьорни, склад за декори. Третият балкон в оперната зала налага премахване на библиотеката и читалнята. В освободените под операта помещения прави ресторант за около 1000 гости едновременно. Запазва и кафе-сладкарницата. (б. а. - по едно време сладкарницата стана ресторант и операта се сдоби с два - един на първия и един на петия етаж.) Поради финансовата криза през 1952 г. парите не достигат. Това налага всички глинени и гипсови орнаменти да се направят на строежа, а не в ателиета. Властниците, които не гледат с добро око на Парашкеванов, заради умението да отстоява позицията си, използват негово отсъствие през 1951 г.,



прерязват скелето, то се срутва и архитектът пада от 5 м,



но оцелява. После пък е нападан, че операта няма да има нужната акустика.

Сградата е изрисувана от колектив художници, ръководен от Дечко Узунов. Сред тях са Руска Маринова, Марио Жеков, Илия Петров, Васил Стоилов, Ненко Балкански, Ал. Миленков, а скулпторите и барелефите правят Николай Шмиргела, Стою Тодоров, Марко Марков, Пандо Киселинчев и Иван Исайев.

Операта е открита през есента на 1953 г. с концерт на Тодор Мазаров, роденият в Павел баня певец, който през 1937 г. печели международен конкурс и става солист на Виенската опера в продължение на 16 години. Диригент е световноизвестният тогава Херман Абендрот, който дирижира части от операта "Фиделио" на Бетовен. Светилото се произнася, че след Миланската скала Софийската опера има най-хубавата акустика и ако на следващата година операта реши да постави "Фиделио", той с удоволствие би станал режисьор. Това му желание е удовлетворено.

Лазар Парашкеванов ще остане в българската архитектура с построяването на



първите кооперативни жилища



- на ул. "Гладстон", "Иван Асен", площад "Македония", срещу паметника на В. Левски. Най-известни са "Света София" с площ от 1100 кв. м на етаж, на кръстовището на "Раковска" и "Московска". Правени са през периода 1922-1930 г., като за тях тогавашният печат се произнася, че "някой си млад архитект Парашкеванов запретнал ръкави да насажда болшевизъм". Подобни обвинения чува и за това, че прави първите фурни за печене на хляб, комбинирани с бани по селата. Най-напред това става в родното му село.

Малцина знаят, че е Парашкеванов е архитект и на ст. "Георги Аспарухов". Той се зарича да направи това заради зет си Никола Бакалов, играл в отбора на "Левски" през 1934-35 г. и загинал в Беломорието като войник през 1944 г. Този любопитен факт обяви Рада Бакалова, внучка на Парашкеванов и дъщеря на Никола.
2911
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД