Снимки: Авторът
Всеизвестно е, че за един добре възпитан англичанин подхващането на темата за времето е обичайна форма на учтивост. За жителите на южния британски град Ексетър обаче разговорите за климата са много повече от традиция и начин да поддържат разговор с непознат събеседник. В Ексетър всички знаят какво е изменение на климата, от какво е причинено то, и как Протоколът от Киото може да помогне на човечеството да се справи с този глобален проблем.
Международният документ влезе в сила на 16 февруари, с което всички ратифицирали го държави вече са задължени да вземат сериозни мерки за намаляване на парниковите газове от производствата на тяхна територия.
-----
Великобритания от години полага големи усилия за намаляване на парниковите си емисии и, като резултат, може да се похвали с 14% по-малко изхвърлени вредни газове отпреди 15 години. Целенасочената политика за предотвратяване на глобалното затопляне ще е приоритет на Кралството и по време на неговото председателство на ЕС и на групата на най-развитите държави в света Г-8. България също е ратифицирала Протокола от Киото, но у нас малцина са чували за него.
В Ексетър обаче можете да говорите по темата с еднаква лекота с таксиметровия шофьор, полицая или с екскурзовода в известната катедрала "Св. Петър". Причината е, че там е седалището на националния метеорологичен център на Великобритания, наречен Met Office, и
хората са особено съпричастни
към работата на учените в него. Затова, откакто центърът се премества от Бракнел в Ексетър в края на 2003 г., той се превръща в негова визитка и най-голяма забележителност. И има защо.
Центърът е уникален както с дейността си, така и с модерната си сграда. Постройката привлича погледа още отдалече, защото е по-голяма от всяка друга в града и е изградена изцяло от стъкло. Единствено покривът прави изключение, макар проектът да е предвиждал и той да бъде прозрачен. Идеята обаче била отхвърлена, защото имало опасност голямата стъклена повърхност да обърка пилотите на прелитащите отгоре самолети.
Met Office е разположен на площ от над 30 хил. кв. м на три етажа, където освен офисите на учените има още медиацентър, обучителен колеж, конферентни зали, ресторант, кафене, магазин, спортна зала и възстановителен комплекс. Там се намира и Националната метеорологична библиотека на Великобритания. Едва ли лесно може да се открие друго подобно място с повече компютри на глава от работещите. Всеки един от експертите, които изготвят ежедневната прогноза за времето например, ползва поне по три-четири машини. Там работят около 1000 души, но, разбира се, не всички от тях са учени. Служителите в Met Office обаче се подчиняват на строга йерархия, която се отнася дори до достъпа им до различни места в сградата. Определено най-строго пазени са залите, където се помещават двата уникални суперкомпютъра. С тяхна помощ учените от Met Office правят прогнозите си, а също и климатичния модел на земята.
Сградата на Met Office е построена напълно в съзвучие с работата на центъра и усилията на неговите учени да разгадаят причините за промените в климата и последиците от тях. Затова там
"климатик" е мръсна дума
Поради простата причина, че с работата си инсталациите за отопление и охлаждане на сградите харчат твърде много ток, чието производство от своя страна е причина за повишаване на парниковите емисии, които водят до глобалното затопляне. Затова специално за новата сграда на Met Office е проектирана нов вид климатична система, наречена Term Attack. Най-просто казано тя използва отделяната от работата на компютрите топлина, акумулира я и след това с енергията сградата на центъра се охлажда или затопля. Така там се поддържа постоянна температура от около 20 градуса.
Пред входа на центъра освен това има специален резервоар за дъждовна вода, който изглежда като малко езерце. Водата, събрана в него, се пречиства и после преминава през цялата сграда на Met Office под формата на малко изкуствено поточе. Ако пък се случи дъждовен период, събраната допълнително вода се използва и за почистване на тоалетните в сградата.
Една от най-важните дейности на Met Office е работата на екипа в Hadley Centre, който е създаден да изследва и предотвратява климатичните изменения. Там са ангажирани около 110 учени, чиято главна задача е да изградят климатичен модел на планетата. За целта те попълват и обработват огромна база данни за физични, химични и биологични процеси, които непрекъснато се анализират. Учените използват техниката, за да симулират различни регионални и глобални климатични процеси, проследяват и настъпилата промяна в световен мащаб през последните 100 години. Целта е да се предотврати подобно изменение през следващите 100. Именно те използват двата суперкомпютъра NEC SX-6, за чиято поддръжка отива голяма част от годишния им
бюджет от 10 млн. английски лири
Субсидията е осигурена от английското екоминистерство Defra. Met Office използва за нуждите си и специален самолет BAe 146-301, който също е оборудван със свръхмодерна техника.
Според експертите в резултат на глобалното затопляне от изхвърлянето на парникови газове в атмосферата до края на века температурата на Земята ще се повиши с до 5,8 градуса. Самите учени обаче още спорят доколко климатичният модел на планетата покрива реалния. Според някои събраните данни са едва 30% от всички фактори, които влияят на климата. Други обаче са по-големи оптимисти и твърдят, че английските учени са достигнали покритие до 60-70%. Техните заключения можете да чуете да преповтарят с неподправена загриженост жителите на Ексетър. Затова не е странно, че има местни хора, които коментират неодобрително отказа (засега) на САЩ да се присъедини към групата на държавите, които ще изпълняват строгите изисквания на Протокола от Киото за предотвратяване на глобалното затопляне.
------
Каре
Местният футболен тим се опъна на "Манчестер Юнайтед"
Извън пристрастията към темата за климатичните изменения, Ексетър е типичен британски град - с многото еднакви къщи и с тесни улици. Той е център на окръг Девън и има около 111 хил. жители. Местните се гордеят особено много с красивата готическа катедрала "Св. Петър", както и с университета си. Историческият център на града пък е обявен за място с археологическа важност. В Англия и Уелс има още само 5 такива.
Не са малко жителите на Ексетър, които отлично знаят къде се намира България, защото вече са били на почивка тук. Според тях в последните години страната ни се превръща в предпочитана туристическа дестинация за много от британците. У нас пък за Ексетър са чували предимно футболните запалянковци, защото клубът на града има наистина уникална история. "Ексетър Сити" всъщност е собственост на феновете си. Почитателите на отбора поемат контрола върху управлението му през 2003 г., когато за първи път в историята си клубът изпада от Футболната Лига и играе в Националната Конференция (петото равнище на играта в Англия). Тогава собственикът на отбора го оставя с 10 млн. лири задължения. Феновете успяват да уредят с инвеститори изкупуването на дълга на цена от 10 пенса за паунд и "Ексетър Сити" продължава съществуването си. Голяма част от дълговете на отбора бяха покрити само от един мач тази година, когато играчите на Ексетър се изправиха срещу гранда "Манчестър Юнайтед" по време на турнира за купата на Футболната асоциация на Англия. Двубоят завърши 0:0, последва преиграване, излъчено по Би Би Си, което заедно с парите от билетите в двата мача и наградния фонд на турнира донесе на отбора 750 хил. паунда.
-------
|
|