Общините не успяха да заличат щетите от старите порои, когато ги връхлетяха нови.
Ихтиман е първата община, в която на 4 юли пороите оставиха без дом над 2000 души. "Предишното наводнение бе по-леко и се справихме само с пожарната", разказа вчера кметът Маргарита Петкова. Отводнителният канал в кв. "Изток", който преля, е бил ремонтиран преди години по Програма ФАР само в долната си част. За останалата част нямало пари. По време на потопа каналът беше задръстен с боклуци.
Коритото на река Мътивир в Ихтиман не е почиствано. Общината е работила по укрепване на дигите, но някои хора си вземали пясък оттам за ремонтите. "Тази е причината едната от дигите да се скъса", твърди Петкова. Глобите, които е налагала за това, са по 50 лв.
В град Искър, който също бе наводнен преди два месеца, дигите не са пипани. Кметът Тодор Батковски съобщи, че отпуснатите от МС след предишното бедствие 40 хил. лв. са отишли за купуване на техника и почистване на улиците.
Столичната община е поискала 11 млн. лв. от държавата за покриване на част от щетите от последния порой, който удари районите Нови Искър и Кремиковци, съобщи за "Сега" и. д. кмет Минко Герджиков. Средствата са нужни за спешно укрепване на дигите и ремонт на пътища и общинска инфраструктура. Само в Нови Искър са нужни 7 млн. лв., в Кремиковци щетите са оценени на над 3 млн. лв.
След първите порои, които заляха София, общината поиска от държавата 10 млн. лв. МС обаче отпусна на кметството само 590 000 лв. От общинския бюджет бяха заделени още 3 млн. лв. Те са били изразходени за укрепване на дигите, отводняване, плащане на материалите и хората, работили при спасителните операции, както и за ремонт на пътищата. "Поискахме от държавата 4 млн. лв. за почистване на речните корита и укрепване на дигите, но не ни ги дадоха", обясни Герджиков. Речните корита от години са задръстени с дървета и отпадъци, някои от тях са превърнати в незаконни сметища.
Силите на пожарната и общинските служби вчера отводняваха Нови Искър и селата около Кремиковци. Водата започва да се оттича, но все още има къщи под водата, разказа кметът на Нови Искър Зорница Атанасова.
Нови Искър пострада най-много и при предишните порои. Тогава оценката на щетите само на инфраструктурата възлезе на 3 млн. лв. Държавата обаче отпуснала едва 35 000 лв. за почистване на коритата на реките. "Получих парите по-миналата седмица, но не можах да направя нищо, защото за това отговаря "Напоителни системи". Те не дойдоха, въпреки че няколко пъти ги виках", разгневи се Атанасова. Подкрепи я и кметът на Кремиковци Томи Николов. Според него причина за голямото наводнение на Долни Богров е скъсаната дига на р. Лесновска. "В деня, когато започна да се вдига нивото, извикахме хората от "Напоителни системи", те дойдоха, огледаха и си тръгнаха, вместо да укрепят дигата", възмути се той.
|
|