:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,391
Активни 781
Страници 25,294
За един ден 1,302,066

По-малко текущи оценки в училище

Малчуганите до 4-и клас - без срочни бележки
Ключови промени в правилата за оценяване на учениците е приело просветното министерство. От новата учебна година учителите ще бъдат длъжни да пишат по-малко задължителни текущи оценки. Децата от 2-и до 4-и клас пък вече няма да се борят за срочни, а само за годишни оценки. Това става ясно от обнародваните в ДВ промени в наредбата за системата за оценяване. Новите правила влизат в сила от началото на учебната 2005-2006 г.

По-малко оценки занапред ще се пишат по предметите, по които децата имат най-много часове. По дисциплините, изучавани с 4 и повече часа седмично, задължителните оценки за 1 срок стават 5 вместо досегашните 6 - две от устни и 3 от писмени изпитвания. Предметите с по 3 часа седмично ще се оценяват 4 пъти за 1 срок вместо досегашните 5 - два пъти писмено и два пъти устно. И в двата случая е премахнато по едно писмено изпитване. При предмети, изучавани с 2 часа, правилата остават без промяна - 2 устни и едно писмено изпитване.

В основните училища това ще доведе до облекчения по двата централни предмета с най-много часове - български език и литература и математика. Българският език и литературата се изучават средно 6 часа седмично за целия период, а математиката - близо 4 часа. С 2 по-малко за година ще са текущите оценки по чужд език във втори и трети клас.

В гимназиалния етап от 9-и до 12-и клас най-голямо ще е намалението на оценките в профилите. От 10-и клас нагоре профилите се учат с минимум 4 часа седмично.

Сериозно облекчение представлява и премахването на срочните оценки във 2-4-и клас. Досега изключение за срочните бележки имаше само по чужд език във 2-и клас. Първолаците и занапред няма да получават количествени, а само качествени бележки.

Значително се улеснява процедурата по преместване на ученици от едно училище в друго. В бъдеще всички ученици от 1-и до 8-и клас, които се местят, ще бъдат освободени от полагане на приравнителни изпити. Досега такива се предвиждаха, ако има големи различия в учебните планове. Приравнителните изпити в основното училище остават само при местене на деца от чужбина.

Всички оценки между 2,50 и 2,99 ще се закръглят на слаб 2, е решило още министерството. Такива оценки обикновено се получават при тестове. Това важи и при зрелостните изпити.



РЕФОРМА

Два нови изпита въвежда от есента МОН, става ясно още от наредбата. За ученици, които са отсъствали прекомерно от занятия и не са получили минималния брой оценки, се предвижда изпит за оформяне на срочна оценка. Нов изпит - за оформяне на годишна оценка, се въвежда за децата в алтернативни форми на обучение.

Промени има и в регламента за провеждане на класни работи. Занапред осмокласниците ще имат 2 класни работи повече - по чужд език, в края на всеки срок. Досега те пишеха класни само по български и по математика. Класни по чужд език имаше от 9-и клас. Променя се и времетраенето на този вид изпит. Досега класните по български език и литература и по чужд език задължително се провеждаха в два слети часа. Сега ще са 2 часа само в профилите и 1 за останалите паралелки.

От началото на годината обаче отпада възможността ученици в края на осми клас да се борят за промяна на окончателната си оценка по даден предмет за целия период 5-8-и клас. Тази възможност остава само в края на гимназията.
12
1183
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
09 Август 2005 23:20
Господа и дами в МОН, ако с тази козметична наредба симулирате работа, тежко му още дълго време на българското образование. Има много важни, кардинални реформи, които трябва да се извършат, не броят на текущите оценки е най-наболелият. Крайно време е да слезете от върховете, с дневник в ръка и влезете малко в кухнята, па да видим тогава, дали ще ви дойде наум за броя на оценките.Какво става с матурите, с изпитите след 7клас, с отсъствията на учениците, с тяхната мотивация.... работете драги господа министри, не имитирайте работа. В момента получавате двойни заплати и от парламента и от министерските си кресла!
10 Август 2005 00:01
Я за облекчение направо да премахнат образованието и никой няма да се мъчи повече за нищо.
10 Август 2005 00:03
що се не грамнете бе - озенки пишат само в Балгаря, навсякаде по света има тестове
10 Август 2005 00:15
Те ти булка Спасов ден!Заради тестовете ли пишеш така?!
10 Август 2005 01:05
Спасов Ден, в едно изречение сте направил 7 грешки...
-----------------------
Соня, права сте - за съжаление министрите са в оставка...
10 Август 2005 01:13
В оставка, или "оставащи" министри?! Да повтарят четирилетието сигурно... На това отгоре с двойни заплати!
Действително живеем в "Абсурдистан"
10 Август 2005 01:37
Постингите са по интересни от статията.......
10 Август 2005 09:08
"Ключови промени..." Не ми стана ясно, дали това е оценка на журналистката или е някаква самооценка на МОН?!! Обаче като чете човек понататък го обхваща бяс от министерска простотия. Значи ключът към подобряване на оценяването в бг училище е броят на оценките Не критериите за оценяване, не формите на оценяване, не контролът върху учителското оценяване, въобще не методиката на оценяване, а бройката!!!
И това при условие, че същите тези чиновници непрекъснато ходят да овладяват европейски опит в тая сфера На всичкото отгоре, определят централизирано и съотношението: устно-писмено изпитване, независимо от спецификата на отделните изучавани прдмети и световната практика (където писменото изпитване е водещо)
Боже, освободи ни от неграмотни чиновници най-после!!!
10 Август 2005 17:06
И как отсякоха пък, че класната работа по български език и литература трябва да е един час! Че кога децата ще успеят да се концентрират, да помислят, да си подредят мислите и да пишат?! Стига вече простотии! Задължителен брой оценки - 1 час -две оценки, два часа - 4 оценки и т.н. - все едно сирене продаваме и на кантар го мерим!!!! Не е ли по-важно какво има в главата на децата! А учебното съдържание?! А безумните учебници с често неразбираемо съдържание?! А изискванията децата в 7-8 клас да разсъждават на университетско ниво?! Господи, спаси децата ни!!! Добре, че моите са големи вече и почти не са осакатени от образователната ни система! Срамувам се, че и аз съм учител!
10 Август 2005 20:12
Блазе ти, сова! Щото мойто дете тепърва....
(снимка: натиснете тук)
10 Август 2005 23:21
Поредните глупави и ненужни реформи, приети, разбира се, от МОН - световния шампион по глупост!!!
22 Август 2005 19:14
Хораааааааааааааа, децата ни остават неграмотни. Оставете оценките, били те текущи, срочни или годишни. Повече се притеснявам от факта , че децата не учат в училище! Пример: дете в трети клас учи за априлското възстание. Госпожата не е разказала нито дума за кървавото шписмо, черешово топче, хвърковатата чета? За какво говорим? Ако аз трябва да го уча това дете защо ходи на училище? После аз ли ще му дам диплома? И Изглежда на България не й трябват умни и знаещи млади хора, а наркомани и хулигани? Та нали затова ходят на училище?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД