Ключови промени в правилата за оценяване на учениците е приело просветното министерство. От новата учебна година учителите ще бъдат длъжни да пишат по-малко задължителни текущи оценки. Децата от 2-и до 4-и клас пък вече няма да се борят за срочни, а само за годишни оценки. Това става ясно от обнародваните в ДВ промени в наредбата за системата за оценяване. Новите правила влизат в сила от началото на учебната 2005-2006 г.
По-малко оценки занапред ще се пишат по предметите, по които децата имат най-много часове. По дисциплините, изучавани с 4 и повече часа седмично, задължителните оценки за 1 срок стават 5 вместо досегашните 6 - две от устни и 3 от писмени изпитвания. Предметите с по 3 часа седмично ще се оценяват 4 пъти за 1 срок вместо досегашните 5 - два пъти писмено и два пъти устно. И в двата случая е премахнато по едно писмено изпитване. При предмети, изучавани с 2 часа, правилата остават без промяна - 2 устни и едно писмено изпитване.
В основните училища това ще доведе до облекчения по двата централни предмета с най-много часове - български език и литература и математика. Българският език и литературата се изучават средно 6 часа седмично за целия период, а математиката - близо 4 часа. С 2 по-малко за година ще са текущите оценки по чужд език във втори и трети клас.
В гимназиалния етап от 9-и до 12-и клас най-голямо ще е намалението на оценките в профилите. От 10-и клас нагоре профилите се учат с минимум 4 часа седмично.
Сериозно облекчение представлява и премахването на срочните оценки във 2-4-и клас. Досега изключение за срочните бележки имаше само по чужд език във 2-и клас. Първолаците и занапред няма да получават количествени, а само качествени бележки.
Значително се улеснява процедурата по преместване на ученици от едно училище в друго. В бъдеще всички ученици от 1-и до 8-и клас, които се местят, ще бъдат освободени от полагане на приравнителни изпити. Досега такива се предвиждаха, ако има големи различия в учебните планове. Приравнителните изпити в основното училище остават само при местене на деца от чужбина.
Всички оценки между 2,50 и 2,99 ще се закръглят на слаб 2, е решило още министерството. Такива оценки обикновено се получават при тестове. Това важи и при зрелостните изпити.
РЕФОРМА
Два нови изпита въвежда от есента МОН, става ясно още от наредбата. За ученици, които са отсъствали прекомерно от занятия и не са получили минималния брой оценки, се предвижда изпит за оформяне на срочна оценка. Нов изпит - за оформяне на годишна оценка, се въвежда за децата в алтернативни форми на обучение.
Промени има и в регламента за провеждане на класни работи. Занапред осмокласниците ще имат 2 класни работи повече - по чужд език, в края на всеки срок. Досега те пишеха класни само по български и по математика. Класни по чужд език имаше от 9-и клас. Променя се и времетраенето на този вид изпит. Досега класните по български език и литература и по чужд език задължително се провеждаха в два слети часа. Сега ще са 2 часа само в профилите и 1 за останалите паралелки.
От началото на годината обаче отпада възможността ученици в края на осми клас да се борят за промяна на окончателната си оценка по даден предмет за целия период 5-8-и клас. Тази възможност остава само в края на гимназията.
|
|