Със скандал започна вчера втората фаза на аферата, в която външният министър в оставка Соломон Паси беше заподозрян в шпионаж. Той бе привикан да се яви на разпит във военното следствие, но се опита да го отложи, защото имал много работа, и това разгневи прокуратурата.
Поводът бе образуваната от Софийската военноокръжна прокуратура проверка на договора за изграждане на комуникационна система на МВнР, чрез която от специализиран център в Израел се е осъществявала връзка с български посолства. Прокуратурата се самосезира от публикация във в. "Земя".
"Получих покана за разпит и ще се явя в първия удобен момент и за двете страни. Това обаче няма да бъде днес (вчера - б. р.), защото имам много ангажименти", заяви министърът на влизане в Министерския съвет в 10,00 ч. Той уточни, че се е уговорил с прокурорите за допълнително уточняване на времето.
Освен извънредното заседание на кабинета програмата на министъра включваше среща с китайския посланик в 15,30 ч., съобщиха от Външно. Разпитът беше насрочен за 13 ч.
Запитан дали се притеснява, Паси отговори: "Последния път, който си спомням, министри да са били разпитвани за шпионаж, това са Никола Петков и Трайчо Костов."
Изненадващо 2,5 часа по-късно Върховна касационна прокуратура разпространи съобщение, в което се заявява, че тъй като "С. Паси" отказва да се яви на разпит, Военната окръжна прокуратура е разпоредила той да бъде доведен принудително на разпит същия ден. Агенция БГНЕС пък цитира прокуратурата, че не е уговорена нова дата за явяване на Паси в следствието. "Всички граждани на Република България са равни пред закона", се казва още в съобщението.
Междувременно 5 минути след 13 ч. Паси пристигна във военното следствие. Видимо не принудително, само с двама бодигардове. След 3 часа разпит той излезе усмихнат. И заяви, че не е разбрал за съобщението на прокуратурата и е дошъл доброволно.
"Ако действията на прокуратурата са направени първо достояние на медиите, а не на мен, оттук нататък си правете сами сметката. Успях да дойда, защото заседанието на МС свърши своевременно. Бях предупредил, че имам ангажимент - трябваше да докладвам какво правим по линия на НАТО и ЕС във връзка с бедствията, което е много повече на дневен ред, отколкото политическите поръчки, изпълнявани от един или друг", категоричен беше министърът.
Според него не е случайно, че скандалът избухна първия ден след като беше връчен първият мандат за формиране на правителство, въпреки че договорът е сключен година преди това.
"Това е една преписка, която в края на краищата е свързана с шпионаж, и аз смятам, че това е един комичен случай, но имам намерение да окажа пълно съдействие на прокуратурата да намери истината", коментира Паси.
На въпрос дали очаква да му бъдат повдигнати обвинения, ако депутатският му имунитет бъде свален, министърът отговори, че очаква здравият разум да надделее. Той не уточни подробности около разпита, за него всичко било ясно още преди него.
Час след като приключи разпитът, БГНЕС разпространи информацията, че Паси ще трябва да се яви в следствието пак, днес. Все още не се знае кога и дали ще бъде разпитан и Милен Велчев.
КВАЛИФИКАЦИЯ
В съобщението на прокуратурата се заявява, че разпитът е по повод проверката на договора, "сключен незаконно" от външния министър. В случая обаче се извършва все още предварителна проверка, няма образувано дело, нито са повдигнати обвинения, коментираха юристи. Още след избухването на скандала пък лично шефът на Военноапелативната прокуратура ген. Крум Манов заяви, че подписите на Паси и на финансовия министър Милен Велчев, чието име също беше замесено, не стоят никъде в събраните материали.
|
|