:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,347
Активни 479
Страници 912
За един ден 1,302,066
ПОЛЕЗНОТО С ПРИЯТНОТО

Подправки в саксията

Най-лесни за отглеждане са чесънът и лукът, най-трудни - лютите чушлета
Снимка: Интернет
Сега е моментът да си насадите подправки в саксия. Така със сигурност ще посрещнете пролетта подготвени. При това със собствена продукция, нетретирана с опасни химикали и почти екологично чиста. Ако може да се нарече чист въздухът над по-големите градове.

Отглеждането на подправки е не само полезно, но и много приятно. Те не са капризни, не боледуват, а свежият им зелен цвят радва очите.

За целта ви трябват няколко малки саксийки или едно-две продълговати сандъчета. Първият вариант обаче е по-удобен, защото позволява по-свободно разполагане. Идеалното място за подправките в саксии е первазът на кухненския прозорец. Там обикновено е слънчево (изключение правят северните кухни, затова в такъв случай е добре да изберете друг прозорец), топло и проветриво (по правило кухнята е помещението, на което най-често отваряме прозорците).

Оттук нататък зависи какво точно ще изберете за саксиите. Магданозът е най-разпространената зеленина. Той има нужда от влага, семената му се засаждат директно в пръстта и се бере, когато достигне височина 6-7 см. В никакъв случай не изчаквайте повече, защото ще започне да старее и гние!

Босилекът и ментата станаха популярни в последните няколко години. Те също се размножават от семена. Нужно е само да се покрият с тънък слой пръст, за да имат възможност лесно да пробият. Поливайте ги всеки ден, но умерено. Когато израснат на височина 5-6 см, трябва да се разредят.

Третото място по традиция заемат лютите чушлета. Те са и най-капризните. Първо, трябва да си отгледате разсад от семена и едва след това да садите в избраните саксии. По-лесният вариант е да купите готов разсад, но и той се пресажда. Това е нещо задължително. Ако не го направите, няма да вържат плодове. Лютите чушлета е важно да се пазят от течение, в резултат на което има опасност да опадат листата и растението да загине. Неблагоприятни са и резките смени в светлината. След като веднъж ги насадите, трябва да изберете трайно място за саксиите. Или ги дръжте на слънце, или само на сянка, но никога не ги местете от едно място на друго!

Най-непопулярно е отглеждането на чесън и лук в домашни условия. А е толкова лесно. Чесънът трябва само да боднете в пръстта като оставите едната част да стърчи открита. Това е едно от растенията, които без проблем може да садите в саксия с друга зеленина. С мушкатото например се понасят много добре. Причината е, че чесънът унищожава някои вредители и така пази другото растение.

За лука пък не е нужна пръст. Достатъчно е да натопите във вода долната част на луковицата и да чакате да се подадат зелените пера.

И чесънът, и лукът имат нужда основно от три неща - влага, светлина и топлина.
 
Ментата се полива всеки ден, но умерено.
7773
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД