:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,847
Активни 707
Страници 8,412
За един ден 1,302,066
КНИГИ

Великата глезотия на албума

Тиражират за първи път 270 носии от цяло Българско
Заглавия като "Български народни носии" (изд. "Анико") и "Непознатата София" на Иван Бърнев и Любомир Юруков (изд. "Изток-Запад") бяха съвсем доскоро немислими. Винаги в последните 15 години е имало тънка прослойка потребители, които посягат само към скъпи книги, търговците го знаят. Частното книгоиздаване се отвори бързичко за луксозни албуми и енциклопедии, но по правило вносни. Това обаче, което трябваше да узрее, беше издателската кратуна.

Деветстотин и петдесетте картички и други ретроматериали за София са подбрани от колекцията на Иван Бърнев. Подредени са тематично. Тръгва се от Централна гара, следват бул. "Мария-Луиза", Лъвов мост и т. н. Все едно разходка из София от края на ХIХ век до 40-те години на ХХ. Погледът минава по булеварди, сокаци и пазари, задържа се по фасади, наднича в магазини, кантори, кръчми, работилници, завършва из Княжево и околните села. Невероятно е - като усещане за времето, защото не е едната гола архитектура - навсякъде гъмжи от навалица. И я няма стерилността на архитектурната илюстрация. Картичките са употребени - с изпращач и получател - писма, из които може да се прочетат такива неща: "Колю! желая ти догодина да утидеш в Княжево, че да ся возиш в трамвай. с поздрав Зинка."

Двеста и седемдесетте носии в другата книга са избрани измежду 20 000-те в Националния етнографски музей. Всичко в цвят, с живи анонимни манекени. Премълчаното е, че сред тях са и народни певици. Най-отпред е немската карта на Българската екзархия, 1870-1912, със Северна Добруджа, Западните покрайнини, Беломорска Тракия и Вардарска Македония като наши земи. Съответно показаните носии покриват цялата тази територия. Добър повод да се изпокараме с всички възможни комшии, но това е положението. И хайде някой да докаже, че така както са подредени носиите едни до други, тези са български, а тези не!

Може би българският албум се възражда - с великото преживяване на красивата книга. Всичко това може да става и в Интернет, но там би било само профанация. Комуникацията е съвсем друга. Вярно, такива неща вече не са по джоба на насъщния си потребител - интелигенцията. Ама нали пустата интелигенция за това се бореше.
617
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД