В рамките на два дни депутатите изпратиха втори сигнал до Брюксел. Това стана, след като 151 депутати гласуваха на първо четене закона за правна помощ. Проектът предвижда създаването на независим държавен орган за правна помощ. Целта е всеки да има възможност за защита по наказателни и граждански дела, дори да не може да си позволи нормалната адвокатска помощ.
Ден по-рано правната комисия пък пусна новия проект за НПК и се очаква и той да мине без възражения на първо четене днес. НПК и законът за правната помощ минават за изисквани от Еврокомисията. С тях се бърза заради мониторинга на ЕС в края на този месец.
И двата проекта са писани от предишния кабинет и са оспорвани от останалите политически сили. Въпреки забележките си всички депутати гласуват "за" с аргумент "Брюксел".
Не е нужен чак някакъв орган и то държавен.Никой няма да търпси адвокатите тогава---Все пак, не е без значение фактът, че по Евпорейската Конвенция за човешки права е предвидена още една фигура в процеса, тази на съветника. Всеки може да има съветник освен адвокат.И у нас трябва да се проведе тази реформа да я наречем, за да може все пак горкият българин да има някаква опора в съдилищата, които без адвокат режат глави.същата тази фигура на съветник съществува и по Устава на ООН, от което право се възползват само държавите, котаго имат спорове по-между си, но не и гражданите.нека се проведе този текст у нас. Колкото до НПК, то 95% са старият нпк, сиреч комунизмът си е отишъм едва само с една стъпкща. Целият сталинъзъм е останал в новия НПК и това е противното на всякакави напъни да се покажат авторите демократични.Нужна е друга структура, като например "Стадии на наказателната отговоронст", където да се разграничат понятията обвиняем, подсъдим и осъден.За сега те имат едно и също звучене.