Полицаи и горска охрана едва успяха да овладеят напрежението пред социалната служба в Ихтиман, където вчера започна раздаването на помощите за наводненията.
От 7 сутринта вече имаше опашка, а в 10,30 с началото на плащането стана меле. Около стотина души, предимно ромки, напираха към 4-те каси и се бутаха неудържимо. За няколко минути те дори успяха да щурмуват службата и се наложи да се викат допълнителни полицейски подкрепления.
Униформени със сила изблъскаха от входа ромите, а те на свой ред се оплакаха, че са ги били с палки. Чуха се и гласове, че са ги заплашвали. Заканиха се да пишат за това чак в София. На място дойде лично шефът на полицията в Ихтиман Стоян Димитров. Още предния ден имаше подготвени метални заграждения, а улицата пред социалната служба беше затворена за автомобили. В последния момент полицаите опънаха и ленти, зад които избутаха пострадалите от наводненията. Един от униформените, докато плюеше семки и въдворяваше ред, избута към тротоара и журналистите, на които също се скара. Палки обаче не бяха вадени.
По-късно от общината и от РДВР-София, на чието подчинение е РПУ-Ихтиман, обявиха, че напрежение не е имало. Според говорителката на РДВР Нели Иванова шефът на полицията само казал на ромите: "Моля ви, спазвайте полицейските разпореждания, защото при неподчинение имаме право да употребим сила и помощни средства."
В Ихтиман, която е една от най-пострадалите общини, живеят 6500 роми и те са сред най-потърпевшите от наводненията. Всички вчера недоволстваха от размера на помощта. Опашките вървяха бавно, защото не беше ясно кой от многобройната фамилия е в списъка. Предния ден отвън са били разлепени списъци с имената, но бързо ги скъсали.
Даваме парите на жените,
защото в много от случаите те нямат законен брак с мъжете си, а и децата не са припознати, обясни Зорница Георгиева, директор на дирекция "Социално подпомагане" в Ихтиман. Смята се и че жените повече ще се погрижат за децата и ще купят най-необходимото. При получаването на парите вчера ромките по навик прибираха част от сумите в пазвите си.
620 пострадали в Ихтиман са в списъците за еднократна помощ до 1000 лв. Общата стойност на признатите щети в общината е 218 178 лв. 60 домакинства получиха между 800 и 1000 лв. Това са предимно хора с разрушени или негодни за обитаване къщи. Парите се дават за закупуване на легла, елуреди, постелки, посуда и трайни храни.
Пострадалите в Ихтиман получиха пари за 196 печки, 169 хладилника, 374 легла и 1009 дюшека. Проверка на "Сега" обаче показа, че
ромите побързаха да си купят други неща
В съседния магазин масово пазаруваха луканка, скъпи храни и цигари, а на пазара потръгна търговията с дрехи.
"Къщата ми на ул. "Мътивир" се срина до основи. Какво да купя и къде да го слагам. Ей така, на поляната съм", кахъреше се Петър Стоименов, който едва се движеше с патерици. Пороят отнесъл протезите на двата му крака, а сега от социални грижи не му признавали това за щета и го посъветвали да си купи нови. Петър току-що е взел 800 лева, а твърди, че само протезите ще му струват 700 лева. Според него щетите не са описани както трябва. Дали са му пари само за 1 хладилник, 2 легла, 2 дюшека, 1 юрган. Писал е писмо на президента Първанов да му помогне за къщата. Тя обаче е от незаконните.
Юри Димитров пък се заканва, че ще организира 100 души от ромския квартал да се оплачат на Станишев. Това е цигански град, не сме доволни от комисията, която е описвала щетите, прилича ни малко на ихтиманска работа, пали се мъжът. Според негов съкварталец - Евгени Миланов, фатална грешка е било даването на пари на ръка, а не на вещи, уреди и храни в натура.
"Ще се изядат тия пари за една седмица. Хората нямат пари, а яденето е най-важното на света", обясняваше на висок глас Росица Миланова. И добавя: "Сега тия млади мъже ще вземат парите от жените си, ще пият, ще буйстват, а децата им пак ще спят на пода." Жената се опасява, че
много деца тази зима ще умрат в махалата
От социални грижи обясниха, че следващия път сигурно ще дават помощи в натура. Сега отпуснали пари, защото нямало време за обществени поръчки.
Бинка Христова е една от първите, които взеха помощ. "Много съм пострадала. В кв. "Мътивир" къщата ми падна, нямам нищо, а сме 7 души", обясни тя в началото. Когато обаче й казаха, че получава 243 лева, се развика: "Дали хладилник да купя, дали печка, дали легло." И за трите държавата отпуска по 150 лева. Шефката на регионалната дирекция за социално подпомагане София-област Наталия Кънчева лично се зае да провери случая и установи, че снахата на Бинка, с която живеят заедно, също ще вземе 662 лева.
Със сълзи на очи си тръгна Петър Младенов, чиято къща е в центъра на града. "При мен рухна покривът и всичко се наводни - хладилник, телевизор, легла", обясни мъжът. Той взе 92 лева - за 1 дюшек, 1 одеяло, 1 спален комплект и трайни хранителни продукти.
Недоволствата идват от факта, че когато няколко семейства живеят в една къща, сме ги описвали като едно домакинство, а когато са в един двор, но в различни къщички - като отделни, обясни социалната шефка в Ихтиман Зорница Георгиева. Тя е готова от днес да приеме всеки недоволен и да му обясни решението на комисията. Макар че не се искат фактури за купените стоки, от социалните служби се заканват, че
ще минат да проверят дали описаните щети са възстановени
При следващ порой просто няма да им дадем помощи, ако установим, че са ги изхарчили за друго, обясняват социалните работници.
6 тричленни комисии в Ихтиман са описвали щетите. Някои от ромите обясниха, че нямат щети, и не поискаха пари, което се случва за първи път, разкриха социални работници. От общината пък се оплакаха, че по време на потопа ромите не са искали да помогнат за укрепване на временните диги, а петимата, които дошли със зор, накрая отмъкнали лопатите.
|
|