Дълговете на болниците вече са близо 100 млн. лв., съобщиха от здравното министерство. От март до края на юни борчовете бяха застопорени на 80 млн. лв. В последните месеци преди изборите обаче предишният кабинет отпусна близо 35 млн. лв. за покриване на просрочени задължения. За сравнение бюджетът на здравната каса и МЗ предвиждат тази година за лечебниците общо 615 млн. лв.
Започват финансови проверки на болниците с най-големи дългове, съобщиха още от МЗ. Това са "Св. Екатерина", "Пирогов", Националната кардиологична болница, Александровска, университетските болници в Плевен, Пловдив и Варна, областните в Бургас, Стара Загора и Хасково. Ще се прецени целесъобразността на направените разходи, както и ще се установят причините за натрупаните от тях задължения.
Нямам притеснения за проверката, тя се прави по-скоро за да може министър Гайдарски да се запознае с механизмите, по които се формират разходите и дълговете, каза пред "Сега" директорът на "Пирогов" доц. Спас Спасков. Според него борчове се трупат основно за лекарства и консумативи, малка част са за апаратура. Освен това клиничните пътеки, по които плаща здравната каса, покриват едва 50-60% от стойността на лечението, припомни още Спасков. Сумите, които МЗ превежда за лечение, също са недостатъчни. Запознати обаче твърдят, че част от дълговете може да се дължат и на договорени по-високи цени при търговете за доставки.
Вчера новият министър е обсъдил дълговете с шефовете на 3 от най-големите лечебници у нас - "Пирогов", Националната кардиологична болница и Александровска. Гайдарски получи уверения от директорите, че ще намалят излишните разходи, съобщиха от МЗ. Нямаме излишни разходи, отвърна обаче Спас Спасков. Постоянно търсим начини за намаление, но не можем например да даваме по-високи или по-ниски дози лекарства, допълни той.
Директорите на трите болници са поискали от МЗ пари за покриване на борчовете. Дали ще има допълнително средства ще се реши след края на финансовите проверки. МЗ ще покрие задължения на болниците според доказаната целесъобразност на направените от тях разходи, твърдят от ведомството. По принцип всяка година правителството дава пари за дълговете на болниците. За първи път в края на м. г. кабинетът не покри цялата сума на задълженията.
|
|