:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,743,913
Активни 315
Страници 380
За един ден 1,302,066

Няма да приемат с двойки в езикови паралелки

Скъсаните деца вероятно ще имат избор между повече от 1 училище
Просветното министерство окончателно е отхвърлило идеята седмокласници с една двойка от приемните изпити в гимназиите да бъдат извънредно приети в езикови паралелки. Малчуганите обаче вероятно ще могат да избират и няма задължително да се връщат в старите си училища. Това стана ясно след първата среща на новия министър на образованието Даниел Вълчев с членовете на отрасловия съвет в образованието.

Неморално е деца, неиздържали изпита, да бъдат приети наравно с останалите. Резултатите трябва да се уважат независимо от оценката за качеството на изпитите, мотивира се Вълчев. Той не обясни какъв точно вариант ще се приложи за тези ученици, но уточни, че учители в никакъв случай няма да бъдат уволнявани.

От изказване на председателя на Синдиката на българските учители Янка Такева стана ясно, че МОН продължава да обсъжда идеята в СОУ с езикови паралелки да се открият и обикновени класове. "Споразумяхме се за подобен вариант", твърди Такева. За децата в обикновените класове щяло допълнително да се организира СИП по чужд език, за да се реши проблемът с натовареността на учителите по предмета. Възможно било педагозите да допълват нормативите си и в професионалните гимназии например, където имало недостиг на кадри.

Именно учителите по език са най-засегнати от многото слаби оценки от приемните изпити т. г. Само в София бяха закрити 71 паралелки. Основната разлика между профилираните и обикновените класове е в изучаването на чужд език - 19 срещу 2 часа седмично, и липсата на деца удря задължителните учебни нормативи точно на преподавателите по езика. Обратният проблем възниква в старите училища на децата, които не са предвидили оставането им там.

Очаква се до 10 септември да бъде обявено в кои СОУ-та ще бъдат открити обикновените паралелки, добави още Такева. Не е ясно дали извънредното решение ще важи само за София или за цялата страна.

Както "Сега" писа, откриването на обикновени паралелки към училища, осигуряващи единствено профилирано обучение, също ще причини неудобства. Учителите ще бъдат принудени да работят с различни темпове с профилираните и обикновените класове.
1
1029
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
25 Август 2005 14:41
Какво значи да ги приемат с двойки? Това значи да ги съберат от пътя и да започнат да ги обучават на чужди езици! Почти като на свинче кладеничова вода- не че имам нещо против двойкаджиите- те си стават прекрасни министри и депутати- но не им е мястото в елитните учебни заведения! За дипломи не говорим- на когото му трябват ще си ги купи по- късно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД