Просветното министерство окончателно е отхвърлило идеята седмокласници с една двойка от приемните изпити в гимназиите да бъдат извънредно приети в езикови паралелки. Малчуганите обаче вероятно ще могат да избират и няма задължително да се връщат в старите си училища. Това стана ясно след първата среща на новия министър на образованието Даниел Вълчев с членовете на отрасловия съвет в образованието.
Неморално е деца, неиздържали изпита, да бъдат приети наравно с останалите. Резултатите трябва да се уважат независимо от оценката за качеството на изпитите, мотивира се Вълчев. Той не обясни какъв точно вариант ще се приложи за тези ученици, но уточни, че учители в никакъв случай няма да бъдат уволнявани.
От изказване на председателя на Синдиката на българските учители Янка Такева стана ясно, че МОН продължава да обсъжда идеята в СОУ с езикови паралелки да се открият и обикновени класове. "Споразумяхме се за подобен вариант", твърди Такева. За децата в обикновените класове щяло допълнително да се организира СИП по чужд език, за да се реши проблемът с натовареността на учителите по предмета. Възможно било педагозите да допълват нормативите си и в професионалните гимназии например, където имало недостиг на кадри.
Именно учителите по език са най-засегнати от многото слаби оценки от приемните изпити т. г. Само в София бяха закрити 71 паралелки. Основната разлика между профилираните и обикновените класове е в изучаването на чужд език - 19 срещу 2 часа седмично, и липсата на деца удря задължителните учебни нормативи точно на преподавателите по езика. Обратният проблем възниква в старите училища на децата, които не са предвидили оставането им там.
Очаква се до 10 септември да бъде обявено в кои СОУ-та ще бъдат открити обикновените паралелки, добави още Такева. Не е ясно дали извънредното решение ще важи само за София или за цялата страна.
Както "Сега" писа, откриването на обикновени паралелки към училища, осигуряващи единствено профилирано обучение, също ще причини неудобства. Учителите ще бъдат принудени да работят с различни темпове с профилираните и обикновените класове.
|
|