Парламентът пак се обърна на цирк при вчерашния дебат за закона за политическите партии. Четири часа някакви хора умуваха върху един член и накрая не го приеха. Междувременно успяха да обърнат по някоя чаша шампанско в чест на рожденика Соколов и всички Атанасовци. Така е в НС - поводи за веселба винаги се намират, докато качествената работа се топи като последния сняг.
От новия закон за политическите партии абсолютно нищо не става. Слаба работа. Кръгла двойка.
Откакто се заформи този парламент, все за ЗПП се говори. Т. е. за закона за политическите партии. Обсъждаха го, дебатираха го, въртяха го насам-натам и накрая се получи една гола вода.
На практика
новият закон не прави почти никакви принципни промени
в стария, който беше произведен в зората на демокрацията - след консултациите на Кръглата маса. И който наистина беше отчайващо слаб.
Единствената разлика е, че се въвежда държавно финансиране. Т. е. ние чрез бюджета ще даваме пари на Костов, Първанов и всички останали, които успеят да вземат повече от 1 на сто на изборите. Тая работа - с държавното финансиране - не е толкова лоша. Партиите в много западни страни се финансират от бюджета. Логиката за въвеждането на държавно финансиране е проста - ние даваме пари на СДС, БСП и другите, за да не могат те да се гушат с пари от митниците, пътни такси, цигари и т. н. Ама да не си мислите, че така ще стане в България? О, не! Новият закон за политическите партии продължава да дава право на партиите да получават пари от анонимни дарители с куфарчета, като тези пари могат да стигнат до 5 на сто от общата бюджетна субсидия, която вероятно ще стигне до 4-5 млн. лв.
Ами това са 250 000 хил. лв. анонимни пари! Минимум
И какво се получава - освен паричките, които и сега партиите вземат от анонимковците, в касичката ще влизат и наши пари. Браво бе!
Законът е толкова нефелен, че в него даже не е определена сумата, която трябва да заделя бюджетът за партиите. Ние си мислим, че са 4-5 млн. лв. само защото проф. Драго Драганов звъннал на Муравей Радев и го питал: "Абе може ли да отделиш 4,5 млн. лв. за финансиране на политическите партии?" И министърът му отвърнал: "Няма проблем." В бюджета за тази година въобще не съществува перо "За финансиране на политически партии". Муравей ще вземе пари от излишъците.
Е, това закон ли е?
Ами така ли се вземат пари от бюджета?
Бъркаш, мериш на око и ги пускаш в нечий джоб. Ако я караме така, значи и за избирателната кампания на СДС може да заделим нещичко.
Ако е на кеф министърът - пари има, ако нещо се разстрои - реже държавната субсидия за партиите. Тя, неговата партия, едва ли ще фалира, ако не дойде някой държавен лев в касичката й. За СДС е все тая. Когато БСП пък е на власт, все ще му е тая дали ще има пари за останалите партии.
Парите, които ще текат от бюджета към партиите, щели да пристигат на траншове в края на всяко тримесечие. Само последният транш щял да идва не на 31 декември, а на 20 декември - може би за да има 13-а заплата за щатните служители в партийните централи. Е, за това ли беше целият напън?
Щял да се въведе контрол върху партийните каси!?
Сметната палата щяла да ги проверява. Айде стига бе. Досега като имаше контрол, който трябваше да се осъществява от парламентарна комисия, някой притесни ли се? Хич и не се притесни. БСП и ДПС направиха такива зашеметяващи ремонти на партийните си централи, а за СДС да не говорим. Там всичко е по формулата "пари върху пари".
Вместо да обсъдят задълбочено важното - финансирането на партиите и контрола върху партийните пари, депутатите умуваха цяла сутрин върху "животрептущия" въпрос - колко души могат да регистрират партия - 50, 500 или 1000.
Спорът протече в стил "колко дявола могат да се съберат на върха на една игла".
Много важно колко души трябва да учредят партия. Тъй и тъй малките партии ще бъдат отрязани от участие в парламентарния вот чрез промяна в избирателния закон. А него кога ще го приемат - един Бог знае!
|
|