-----------
Преди дни Агенцията за малки и средни предприятия официално връчи наградите от конкурса за най-добър продукт и бизнес-проект на 2000 г. Първа награда за продукт получи хомеопатичната паста за зъби "Милдфреш" на фирма "Милдекс". Необичайното за българския пазар изделие е плод на почти едногодишна работа на малък екип от специалисти, които шеста година създават новата билкова козметика на "Милдекс". Хомеопатичната паста е на пазара от пролетта на 2000 г. и вече е добре позната от любителите на природосъобразния начин на живот.
Типично за родните условия обаче успехите на фирмата са не "благодарение на", а "въпреки всичко". Или, както отбеляза при награждаването Мила Златкова: "Жалкото е, че да произвеждаш в България си остава една огромна авантюра. Хубавото е, че все още е останало нещо от малкия бизнес и някой се сеща за него."
-------------
Да правиш козметика в момент, когато дори такива многолетници като "Арома" и "Ален мак" се огъват под напора на чуждата конкуренция, е повече от предизвикателство. За шефката на фирма "Милдекс" Мила Златкова това е просто бизнес, който за 8 години постепенно преминава от обикновена търговия към производство. Всичко останало са безбройни битки с чиновници, банкери, нелоялни партньори или всякакви нормативни еквилибристики, станали през годините съдба на всеки роден предприемач.
Но вместо да се оплаква, бизнесдамата предпочита да решава проблемите в движение. Като повечето представителки на зодията "Телец", тя стъпва здраво на земята и не си прави илюзии, че друг ще й свърши работата. Важен е крайният резултат - че фирмата е намерила своята ниша и то с авангарден продукт, каквато е козметиката на билкова основа.
Началото е през 1992 г.,
когато всеки втори прохождаше с търговия,
а Мила Златкова - с външна търговия. За разлика от много други обаче, за нея търговията е професия, а не "алтернатива за съкратения инженер". Заедно с руския си колега и партньор Дмитрий Подколзин създават "Милдекс", в която съсобствениците имат равни дялове. Тегли заем, за да плати дяловото участие, и бизнесът стартира.
В първите години изнасят основно за Русия и страните от ОНД. Търговците работят предимно с рудоземското козметично предприятие "Рубела" и отчасти с "Ален мак" - Пловдив. Постепенно се ражда идеята да разширят гамата на изнасяните продукти. Но не като работят за други производители, а като експериментират със собствени разработки. Назначават технолози, които създават две нови пасти за зъби - "Милдфреш" и "Савенда". Дизайнът и търговските марки са на "Милдекс". Сключват съвместен договор с "Рубела" и от 1994 г. пастите започват да се произвеждат в Рудозем. След приватизацията на предприятието новите собственици прекратяват договора и
малката фирма трябва да търси нови партньори.
През 1996 г. се намира временно решение. Сключен е договор за производство на ишлеме с "Фарма" - Дупница. Тогава се създават и екипите от специалисти и технолози, които да контролират работата. Персоналът вече не е 5 души, както в началото, а постепенно достига 20 души.
Скоро предприемачите се убеждават, че за самостоятелен бизнес им трябват собствена база и лаборатория. Намират подходящото място в Ихтиман, където на мястото на стари производствени сгради построяват своя цех. По това време банките трудно дават пари. Тогава на помощ идват руските им партньори. Със съдействието на съсобственика Подколзни клиенти от Русия кредитират фирмата авансово срещу бъдещи доставки на козметика.
Докато новата фабрика се строи, "Милдекс" не спира износа. През 1998 г. са получени всички разрешения и производството стартира. Точно тогава обаче руските пазари се свиват рязко. Българската козметика е изместена не от западноевропейските, а от руски продукти, за които се прилага специална защитна политика. Правителството въвежда нова инвестиционна стратегия и в леката промишленост се наливат огромни пари. Създават се руски козметични фирми, които постепенно заемат нишата на евтините български продукти. Днес руската козметика вече държи 40% от пазара.
Започва пробивът с билкова козметика
За разлика от големите в бизнеса, които излизат с нови серии един път на две години, "Милдекс" трябва да пробива бързо - и то с нови продукти. За две години са разработени няколко вида пасти за зъби. Произвеждат се и традиционните флуоритни продукти. Предимството обаче е на билковите серии.
През 1999 г. е създадена първата паста за зъби "Билка", приготвена от екстрат на 7 билки. Изделието е патентовано и много бързо се налага заради качествата си. Още същата година то е отличено със златен медал на Пловдивския панаир. Печели награди и на Международния салон за иновации в Питсбърг- Пенсилвания, на Салона за иновации в Мароко и др.
От миналата година към серията "Билка" се добавят и билковите шампоани, вече популярни на българския пазар. До няколко месеца се очаква серията "Билка" да се разшири с нови 4 вида пасти за зъби и с козметика за коса.
Много отличия са получили и продуктите от серията "Тимили". На пазара са известни пастата за зъби с екстрат от смрадлика и лайка, билковите кремове за ръце, дневен и нощен за лице. До май ще се внедрят още 10 продукта.
Търсят се алтернативни пазари в Унгария и Полша
Когато един продукт е добър, той може да се пробва и сред голямата конкуренция. От две години "Милдекс" търси пазарни ниши в Унгария, Полша и Чехия, известни с добрата си козметика. Преди десетина години трудно можехме да се наложим, но средният европеец приема продуктите ни и това ни окуражава, признава бизнесдамата. Засега фирмата експериментира със смесени схеми. Освен собствените продукти продава и козметика на полските или унгарските си партньори, разработени от "Милдекс", но с чуждата марка.
На същия принцип фирмата работи и с партньори в България. Досега те имат съвместни продукти с българското представителство на германската фирма "Натур продукт", водят се преговори с "Фикосота" и др. При разработките на шампоаните пък се ползват услугите на експерти от "Българска роза", при сапуните - на "Москов и син" и т.н.
Освен в Централна Европа, фирмата изнася за всички съседни държави. Амбициите са пазарите да се разширят към Хърватия и Словения. Това става възможно, след като през миналата година фирмата създава
първата българска хомеопатична паста за зъби
Идеята за нея се ражда на един от месечните съвети, на които "мозъчният тръст" на фирмата обсъжда стратегията и проблемите си. Близо година експертите проучват американските и английски аналози. Получават мостри дори от кралското хомеопатично дружество "Хелиос". Така специалистите стигат до варианта "Милдфреш" с вкус и дъх на кора от грейпфрут. За разлика от традиционните пасти за зъби "Милдфреш" почиства не с мента или флуорит. Както при останалите хомеопатични лекарства, тя не потиска развитието на кариеса, а активира защитните сили на организма.
За една година "Милдфреш" постепенно се налага на пазара, не без упоритите усилия на отдела за маркетинг. "Като малка фирма не можем да си позволим масирана реклама по медиите", коментира Златкова. Три месеца поддържаща реклама би струвала $ 30 000, които за "Милдрекс" са непосилни. Затова те използват презентациите пред стоматолози и фармацевти.
Щом правителството не помага, нека поне да не пречи
Българският бизнес отдавна е престанал да очаква помощ от правителствата. "Но щом не помагат, нека поне да не пречат", коментира бизнесдамата по повод липсата на граничен контрол при вноса на козметика. Всеки месец поне 30 контролни служби проверяват производството в "Милдрекс". В същото време границите са отворени за всякакви продукти, чийто контрол е символичен. Пазарът ни е претъпкан от всякакви кремове и парфюмерия с изтекъл срок на годност. Вместо да се обърнат към родния пазар обаче, контролните органи са погълнати от това да творят документи по европейски образец.
|
|