Краят на март е времето, в което традиционно трябва да платим част от налозите за апартамента, вилата, колата и останалото си недвижимо имущество. Законът предвижда тези задължения да се погасяват на равни вноски в рамките на цялата година. По-изгодно е обаче ако дължимите суми се внесат накуп (в случай че можете да си го позволите, разбира се). Защото само тогава ще се възползвате от предвидената 5% отстъпка.
2 април е крайният срок, до който тази година местните налози могат да се платят с намаление. Хората, които нямат възможност да се възползват от тази преференция,
трябва да погасят поне 1/4 от дължимия данък сгради
и 1/4 от такса смет в същия срок. Ако не сторят това, върху определените суми ще се начислява лихва за всеки ден просрочие. Следващите три равни вноски по двата налога трябва да се направят съответно до 30 юни, 30 септември и 30 ноември.
Повечето собственици отдавна трябва да са получили съобщения от данъчните за размера на дължимите данък сгради и на такса смет за тази година. Администрацията започна разпращането на бланките още в края на януари. Ако все пак досега не сте получили известието, можете да проверите размера на дължимото като се обадите в териториалното данъчно подразделение по местоживеене. Оттам ще ви съобщят какви са налозите ви за всеки имот, независимо къде в страната се намира той.
По принцип
дължимият данък сгради не трябва да е по-висок
от това, което сте платили година по-рано. Налогът не е променян вече няколко години поред. Той е в размер на 1,5 на хиляда върху данъчната оценка на имота. Данъчната оценка на свой ред може да бъде завишена, в случай че имотът е преместен в по-добра функционална зона на населеното място или пък е претърпял някакви модернизации. Иначе заради овехтяването с течение на годините налогът би трябвало да намалява или най-малкото да остава непроменен.
Не така обаче стои въпросът с такса смет. Повечето общини в страната вдигнаха драстично налога през тази година. Те оправдаха решенията си с повишени разходи за сметосъбиране, сметоизвозване и за поддържане на чистотата на парковете, градините, улиците и другите обществените места. Затова сумите, които стоят в съобщенията от данъчните, вероятно са предизвикали стрес у мнозина.
За съжаление, гражданите трябва да знаят, че не могат да променят абсолютно нищо. Дори и да протестират пред администрацията. Защото таксата се определят от местните управи, а бирниците само администрират нейното събиране.
Недоволните собственици могат да се обявят само срещу определения им данък сгради, ако смятат, че е раздут неправомерно. За целта те трябва да подадат молба до началника на данъчната си служба, с която да поискат начисленият на тяхна сметка налог да бъде преразгледан. Отговорът на администрацията трябва да бъде готов до 14 дни.
Тъй като малко граждани могат да платят накуп и данък сгради, и такса смет, за да се възползват от преференцията, данъчните предупредиха, че съществува възможност до 2 април
с отстъпка да се внесе само един от двата налога
по избор. В този случай другият се плаща на части в предвидените по закон срокове.
И тази година за основно жилище данък сгради се дължи с 50% намаление. Лицата с първа и втора група инвалидност пък плащат само 25% от определения им налог. Експертите припомнят още, че такса смет не се събира за имоти, които няма да се ползват през тази година, но само ако собствениците или ползвателите са подали декларация за това в данъчната служба по местонахождението им до края на 2000 г.
Данък сгради и такса смет могат да се платят в брой в данъчната служба, с пощенски запис, по банков път или чрез разплащателна сметка в Банка ДСК. Добре е гражданите да пазят квитанцията. Така в случай че администрацията реши да ги провери, ще могат да докажат, че са превели сумата.
По същия ред се внася и данъкът върху превозните средства. Той също може да бъде платен с 5% отстъпка до 2 април. Алтернативата е до същата дата да се плати половината от сумата, а останалата част - до 30 септември. Ако тези сроковете не се спазят, се начислява лихва.
Тази година
няма промяна в дължимия данък за колата
и за останалите превозни средства. Така че собствениците отсега могат да направят сметка каква сума трябва да заделят за погасяването на това задължение. За автомобил или друг превоз, който няма да се ползва през тази година, не се плаща налог, но само ако до края на 2000 г. е върнат регистрационният му талон. В противен случай администрацията смята, че возилото е в движение и начислява дължимата сума.
При прехвърляне на собствеността новият собственик не плаща данък ако предишният го е внесъл за времето до края на календарната година. За превозни средства, които са придобити през текущата година, налогът се плаща в срок от един месец след покупката им. Той е в размер 1/12 част от годишния данък за всеки месец до края на годината, в това число и за месеца на придобиване на возилото. По същия ред налогът се плаща и когато превозно средство бъде пуснато в движение през текущата година. Експерти припомнят, че ако не бъде платен дължимият данък, возилото не се допуска до годишен технически преглед.
От тази година при кражба или унищожаване на автомобил или друго превозно средство данъчните ще връщат платения данък пропорционално на оставащите месеци от годината.
2 април е и крайният срок, в който собствениците на кучета в градовете трябва да платят дължимата за тях годишна такса. Тя варира от 5 до 10 лв. Освободени от плащането на този налог са инвалидите и самотните граждани на възраст над 60 г. Таксата не се дължи още за кучета на МВР, на планинските спасителни служби, както и за тези, които охраняват селскостопански обекти и стада. Ако се сдобиете с куче през годината, трябва да го декларирате в общината по постоянно местоживеене до три месеца след това. Заедно с представянето на документа трябва да бъде платена и дължимата такса. В този случай тя е в размер на 1/12 от годишната сума за всеки оставащ месец от годината, заедно с месеца на придобиване на домашния любимец.
КАРЕ
Две глоби за фирмите, ако не подадат декларация навреме
Фирмите и другите юридически лица, чиято дейност се облага с корпоративни данъци, трябва да подадат годишната си данъчна декларация до 2 април. Ако не изпълнят това задължение в срок, ще бъдат наказани с две глоби, предупреждават данъчните. За нарушението на предприятията се налага имуществена санкция до 1000 лв., а на лицата, които ги представляват пред администрацията - глоба до 500 лв.
Годишна данъчна декларация трябва да подадат местните юридически лица, които са търговци, и неперсонифицираните дружества, независимо от това дали през миналата година са извършвали стопанска дейност или не. Формуляра трябва да представят още фондациите и организациите с нестопанска цел, които през 2000 г. са извършвали стопанска дейност или са отдавали движимо и недвижимо имущество под наем. При същите условия документа трябва да попълнят и бюджетните организации. Задължението да го подадат имат и чуждите юридически лица и неперсонифицирани дружества със стопанска дейност у нас.
Предприемачите на патентен данък подават тази данъчна декларация само ако през миналата година са начислили и внесли данък при източника, например върху социални разходи за своите работници. Формуляра трябва да представят и данъчно задължените лица, на които се преотстъпват данъкът върху печалбата и данъкът за общините.
С декларацията се установява годишният размер на дължимия данък печалба и данък за общините за миналата година. От сумата се приспадат надвнесените налози през предходните години и направените авансови вноски през 2000 г. Ако се окаже, че фирмата има надвнесен данък, той може да се приспадне от бъдещи задължения. Предприемачите трябва сами да прихванат счетоводно платения в повече налог, без да уведомяват данъчните за това.
С декларацията се изчисляват и други дължими данъци по Закона за корпоративното подоходно облагане. Сред тях са налозите, които плащат за дейността си застрахователите и организаторите на хазартни игри. В документа са изчисляват още удържани данъци при източника като данъкът върху дивидентите и ликвидационните дялове, данъкът върху представителните разходи, върху социалните разходи, върху разходите за издръжка и ремонт на леки автомобили, върху даренията и спонсорството и други.
Печалби от чужбина вече се посочват в специално приложение в данъчната декларация. Когато са платили данък върху тях зад граница, фирмите имат право на данъчен кредит. От тази година предприемачите ще посочват в полза на кои лица и организации са правили дарения, за които са ползвали облекчение от 5% от положителния финансов резултат. Те трябва да обявят имената им и данъчен номер или ЕГН в специално приложение в документа. Досега получателите на дарения посочваха само размера на сумата и в полза на какъв тип организация са я превели.
Субектите, които са длъжни да подадат декларацията, могат да се снабдят с безплатен формуляр от всяка данъчна служба. Те могат да си разпечатат образец и от страницата на данъчната администрация в Интернет. Декларацията трябва да се подаде в данъчната служба по регистрация. Тя може да се изпрати и по пощата. Заедно с нея предприемачите трябва да представят и годишния си счетоводен отчет без приложенията. Ако водят едностранно счетоводство, фирмите трябва да приложат отчет за приходите и разходите. Когато счетоводството е двустранно, заедно с декларацията се представят счетоводният баланс, отчетът за приходите и разходите, отчетът за паричния поток и отчетът за собствения капитал.
Ако бъдат открити грешки във вече подаден формуляр, те могат да се поправят като се подаде нов, но не по-късно от 2 април. До тази дата фирмите трябва да платят и дължимия данък. След това върху сумата ще се начислява лихва за всеки ден просрочие.
Предприемачите, които през миналата година са реализирали облагаем положителен финансов резултат в размер до 50 000 лв., начисляват и внасят данък печалба от 20%. Фирмите с положителен резултат над този праг плащат налог от 25%. В същия размер е и ставката за банките и другите финансови институции, независимо от размера на реализираната от тях печалба през миналата година.
|
|