:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,281,800
Активни 477
Страници 12,492
За един ден 1,302,066
Балкани

Първанов проби културен коридор в Македония

Българският президент откри в Скопие една табела, но с историческо значение
СНИМКА: Ройтерс
Покойният македонски президент Борис Трайковски се бе договорил с колегата си Георги Първанов всяка среща помежду им да бъде белязана със знаково събитие за отношенията между Скопие и София. Изглежда, че тази линия се продължава и от новия президент на Македония Бранко Цървенковски, когото Първанов нарича "колега и приятел". В четвъртък двамата прерязаха лентата на Българския културен център в Скопие. През май, когато Бранко Цървенковски ще гостува у нас, "знаково събитие" ще бъде откриването на Македонски културен център в София.

Културата е последната сфера на комплекса връзки между Скопие и София, в който нещата се поставят на системна основа. В кратката история на двустранните отношения след обявяването на Македония за независима и суверенна държава през 1991 година в Скопие



културата бе смятана за най-рисковата зона



за оригиналната македонска идентичност. Възможността за представяне на достиженията на българските творци и състави в Македония бе разглеждана от македонистите като опасност номер едно най-вече заради близостта и дори еднаквостта в културната традиция. Имаше културен обмен, но той бе стихиен, предизвикан преди всичко от личните връзки на един или друг творец или творчески колектив. Странно е, че в Македония не познават българската култура, нейните върхови достижения, а в доста случаи се отнасят и снизходително към нейните изявени представители. Причината е известна - през дългите години на бивша Югославия, а пък и след това засилен интерес към всичко, което става в България, включително и към културните прояви там, беше смятано едва ли не като предателство към македонската идентичност. Вина имат и българските институции, които през годините на независима Македония не осигуриха поне редовната доставка на българска преса по будките край Вардар. Частната инициатива не можа да пробие и с книжарницата за български книги, която бързо-бързо бе затворена. За чест на българските творци, гостували в Македония обаче, те се представят достойно и професионално, особено в театъра, музиката, изобразителното изкуство.

Сега вече имаме Български културен център. Имаме ли го обаче? Първанов и Цървенковски всъщност откриха



една табела с надпис "Български културен център"



в сградата на нашето посолство в Скопие. Преди две години и два месеца същият този партер на посолството бе обявен за Културен клуб към българската дипломатическа мисия и бе открит, разбира се, тържествено и официално от премиера Сакскобургготски. Оттогава до днес едновременното откриване на двата културни института - български в Скопие и македонски в София, бе афиширано при всяка среща на високо равнище, било то президентска, премиерска или на ресорните министри. В София администрацията си свърши работата сравнително навреме, но македонският парламент ратифицира спогодбата и даде път за нейното изпълнение само преди месец. Първанов е наясно с тези неща, но познавайки вътрешните стопиращи механизми в държавните структури в Скопие, предпочете да открие формално културната ни институция, поставяйки по този начин пред свършен факт както македонската страна, така и чиновниците в нашето културно министерство. То трябва да утвърди бюджета, да обяви конкурс за директор и да извърши още куп неща, за да започне центърът да функционира нормално и пълноценно. Временно той ще се управлява от дипломат от посолството, което не е негова работа.

Първото нещо, което трябва да се направи, е



центърът да бъде отделен от посолската сграда



Мястото е хубаво, в центъра на Скопие, но ако искаме там да влязат и други хора освен онези стотина човека с българско самосъзнание, които са "постоянно присъствие" на всички прояви в нашата мисия, центърът трябва задължително да е извън посолството. Доста хора в Македония симпатизират на България и на нейната култура, но се страхуват да се въртят около посолството. Такова е нивото на демокрацията в тази нова държава и трябва да приемем нещата такива, каквито са.
11
1063
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
12 Март 2005 01:05
Поне аз чета тези редове с раздвоени чувства. От една страна раздразнението за поведението на официалните власти в Македония, като цяло спрямо България и българите. Без да забравям престъпленията на сръбския национализъм за изтриване на българското самосъзнание в тази загубена част от България. Трагично-комична действителност.

От друга страна раздразнението ми от т.н. "политика" на управляващите в последните 15 год. подържаща, де факто, все по-голямото отдалечаване на тези две части от общото ни минало. Всички тяхни унизителни реверанси към невежите западни политици (в това отношение) в името ня някакви си химерични сребърници.....

..... очаквани за предателството им към България.

Затова и значението на Президентското посещение има двуяко значение. Изкарва отново на яве трагик-комедията на разграбването на България.

А къде остана комичното? Поне аз не го виждам!

Редактирано от - Eisblock на 12/3/2005 г/ 01:11:34

12 Март 2005 07:50
ми като малкото заблудено братче/сестриче.... или ще се върне... или не... след 10-20 години едва ли на някой ще му пука где е била македония, где сърбия и где гърция...
12 Март 2005 09:51
Отново добра статия на Костадин Филипов
Личи си, когато авторът е специалист по темата!
12 Март 2005 11:38
Да, много добре написано! Браво, г-н Филипов!
12 Март 2005 11:38
Демокрацията в Македония вятър я вей на бял кон.

Докато там упраяват македонистите тая мини-Югославия няма какво да се залъгва, че статва за Европа.
12 Март 2005 11:39
Да, много добре написано! Браво г-н Филипов!
12 Март 2005 12:01
Струва ми се, че традиционно твърде много внимание се обръща на културните връзки (и съответни противоречия) с Македония. Мисля си, че осмислено и целенасочено развитие на икономическите връзки между двете страни е по-удачно - просто защото културните неизбежно ги следват. А може и горната инициатива да е индикатор за засилване именно на икономическите връзки?
12 Март 2005 13:32
Такова е нивото на демокрацията в тази нова държава и трябва да приемем нещата такива, каквито са.
12 Март 2005 15:50
в бар китаец поръчва:
-джанцянпин кока-кола!
-една студена ... какво!?!... недоумява нашенеца барман
та в македония е такова нивото на демо... какво?!?))държавната шуро-баджанащина там е в такива размери, че тука наш'та репа да руча!!!
направо недоумявам, как е възможно повечето хора да са настроени про-български, да искат българско гражданство, да ни смятат за "братя" и в същото време да имат рестриктивно законодателство за всичко БеГейско!?
не го разбирам... някой да ми го обясни! моля! народите ни не се мразят а държавната им маке-политика е анти-българска меко казано! сякаш тия държавни структури се дирижират от друго място... а нали макетата на дон) са суверена държава? сега отделни македонски елементи искат да си върнат "земята в реални граници" ама това е все едно българите да си поискаме земите които сме владели времено до балтика - ннай-малкото е тъпо! най-малко казах маденския сашо трети дори не е стабилизирал държава, аха да удари общоиндийската империя на маурите (индийците са с много яка и древна култура по това време) та аха да стане първия пожелал да владее света и пукнал(колко е един пиклив човешки живот, че да си мечтаеш за подобни тъпотий (съвременници хитлер, буш) а чудно що сега макетата не си сакат и земите до днешен пакистан!?... никой ли няма да ги подсети!?
виц:македонците обявили война на китай! един македонски воевода възкликнал: - абе ние, че ке ги тепаме...ке ги тепаме... ама дека ке ги копаме!
12 Март 2005 17:59
Към <Луд към луди>. Не се чуди. не само в Македония е така. Така е в Белгия населението- валонци и фламандци живеет братски, а журналисти и политици ги насъскват едни срещу други. А защо да ходим надалеч българи и турци се разбират, а има етническа партия. Ромите не слагам в това число-там нещата са други-справка първа и трета страница.
13 Март 2005 07:45
Елементарно Ватсън, две държави, министри, институции, дипломати, депутати, знамена, гербове, салтанати, а ако сме едно, кво ще прави Цървенковски, най-много началник гара Крива паланка или шеф на некоя митница на границата с Албания или Гърция.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД